Novinka

Čtyři supi zamířili do volné přírody

Čtyři supi zamířili do volné přírody

Ve čtvrtek 21.12. jsme bulharským kolegům předali čtyři letos odchované supy bělohlavé. K vypuštění do volné přírody středního Balkánu jsme tak odeslali všech 9 doposud odchovaných mláďat!

Zlínská zoo díky výjimečnému počtu letos odchovaných supů bělohlavých předala k vypuštění do volné přírody rekordní počet těchto supů. Ve čtvrtek 21. prosince si trojici mláďat vyzvedli pracovníci z ochranářské organizace Green Balkans, s kterou zoo spolupracuje na reintrodukci supů zpět do volné přírody. Tito mladí supi se připojí k zlínskému mláděti, které odchovali náhradní rodiče v pražské zoo. Všichni čtyři supi budou nejprve umístěni do aklimatizační voliéry, zhruba po půl roce pak budou vypuštěni v bulharském pohoří Stará Planina. Do společného projektu španělských a bulharských ochranářů Green Balkans zlínská zoo vstoupila v roce 2009. K vypuštění do volné přírody odeslala všech devět supů bělohlavých, které se od roku 2009 podařilo doposud odchovat.

ZOO Zlín v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoo, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. „Letošní rok považujeme v chovu supů opravdu za mimořádný. Ze sedmi druhů chovaných supů jsme poprvé v historii v jednom roce úspěšně rozmnožili hned pět druhů,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Za největší úspěch zlínští chovatelé považují první mládě supa himálajského, opětovný odchov supa mrchožravého a hnědého a také dvě mláďata supů Rüppellových. „Navíc jsme u supů bělohlavých dosáhli doposud nejpočetnějšího odchovu v historii. Tři mláďata vyrůstala pod našimi chovnými páry, o čtvrté se starali náhradní rodiče v pražské zoo. Stejně tak nám kolegové z Ústí pomohli s odchovem supa himálajského, kterého již nyní návštěvníci uvidí v průchozí asijské voliéře. Nesmírně si vzájemné spolupráce mezi zoologickými zahradami ceníme, považujeme ji za velmi důležitou a přínosnou,“ hodnotí úspěch ředitel Horský.

Tím však příběh supů ve Zlíně nekončí. V březnu letošního roku bulharští kolegové zaznamenali první hnízdění supů ve středním Balkáně po téměř 50 letech. „Samice, kterou jsme v listopadu 2012 předali k vypuštění do volné přírody, vytvořila se samcem ze Španělska pár a snesla své první vejce. Byla to pro nás naprosto mimořádná událost a splnění velkého chovatelského snu. Naši supi se skutečně zapojili do reprodukce ve volné přírodě,“ zdůraznil zoolog Kamil Čihák. Vzhledem k tomu, že vejce leželo přímo na zemi, jej ochranáři odebrali a převezli do líhně v záchranném centru v Staré Zagoře. „Vejce bylo skutečně oplozené. Vylíhnuté mládě následně ochranáři umístili v centru pod náhradní rodičovský pár, který jej zdárně odchoval,“ dodal zoolog Čihák.

Supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz tohoto léčiva přispěl k stabilizaci populace, návrat na původní stavy je však velmi pozvolný. V Africe je ohroženo 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté. První supi bělohlaví se ve Zlíně objevili v roce 1994, na mládě však chovatelé čekali až do roku 2009. Toto mládě se navíc stalo prvním zlínským supem vypuštěným v bulharských horách. Kromě devíti supů bělohlavých zlínská zoo předala v roce 2015 k vypuštění do volné přírody v italském Toskánsku odchované mládě supa mrchožravého.

20.12. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslavy u slonů afrických

V neděli 4.6. jsme společně s návštěvníky oslavili 2. narozeniny slůněte a 20 let chovu slonů afrických. A byla to oslava jaksepatří :)

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci