Supi, Bulharsko a Itálie

Začátek projektu:    2009

Účast zoo:                 předávání odchovaných supů k vypuštění do volné přírody

Celkem předáno:     23 odchovaných supů - 15 supů bělohlavých, 7 supů mrchožravých a 1 sup hnědý          

 

Zoo Zlín v případě supů úspěšně naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoo – chov ohrožených druhů zvířat a jejich návrat do volné přírody. 

Projekt odstartoval v roce 2009,  kdy jsme vstoupili do společného projektu bulharských a španělských ochranářů z organizace Green Balkans zaměřeného na zpětné vypouštění supů bělohlavých do dosud zachovalých horských oblastí v Bulharsku. Právě v roce 2009 se nám totiž poprvé podařilo odchovat mládě tohoto druhu supa. Jako jedné z mála evropských zahrad se nám daří rozmnožovat supy bělohlavé, stejně jako i další druhy supů, přirozeným způsobem. Na tento významný úspěch jsme navázali i v následujících letech, takže dnes nebe nad balkánským pohořím Stará Planina brázdí i supi původem z Lešné.

Tím však příběh našich supů bělohlavých nekončí. V březnu 2017 bulharští kolegové zaznamenali první hnízdění supů ve středním Balkáně po téměř 50 letech. Samice, kterou jsme v listopadu 2012 předali k vypuštění do volné přírody, vytvořila pár se samcem ze Španělska a snesla své první vejce. Naši supi se skutečně zapojili do reprodukce ve volné přírodě! Vzhledem k tomu, že vejce leželo přímo na zemi, jej ochranáři odebrali a převezli do líhně v záchranném centru v Staré Zagoře. Vejce bylo skutečně oplozené. Vylíhnuté mládě následně ochranáři umístili v centru pod náhradní rodičovský pár, který jej zdárně odchoval.

V rámci obnovení populace supů v bulharských horách jsme k vypuštění předali také 6 supů mrchožravých a 1 supa hnědého.

ITÁLIE

V srpnu 2015 jsme k vypuštění předali do italského Toskánska odchovaného supa mrchožravého.  Vypuštění přímo organizoval koordinátor záchranného programu EEP pro supy mrchožravé, kterým je kolega z pražské zoo. Celý projekt probíhal ve spolupráci s italskou společností CERM (Centrum pro výzkum, předávání znalostí a vyšší vzdělání) Univerzity ve Florencii.