Novinka

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem

Z ochranářské organizace Green Balkans přišla skvělá zpráva. Dvě naše odchované samice supa bělohlavého byly vypuštěny v bulharských horách do volné přírody!

Samice, které jsme bulharským kolegům předali vloni k vypuštění, v červenci opustily adaptační voliéru a poprvé tak zakroužily nad horami středního Balkánu. Zoo Zlín odeslala k repatriaci do Bulharska již 22 supů - 15 bělohlavých, 6 mrchožravých a 1 hnědého, úspěšně tak naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoologické zahrady.

Obě dvě samice se v roce 2022 nejprve připojily k ostatním supům čekajícím na vypuštění do volné přírody v aklimatizační voliéře v Národním parku Sinite Kamani. Na jaře 2023 je bulharští kolegové přemístili do adapční a vypouštěcí voliéry v Národním parku Centrální Balkán. Zde supí samice strávily několik měsíců, aby se co nejlépe adaptovaly, a především zapamatovaly zdejší prostředí. Mladí supi se totiž často rádi zatoulávají i do vzdálených míst, je proto nutné, aby se maximálně fixovali na místo vypuštění. Před samotným vypuštěním ochranáři oběma samicím připevnili žluté křídelní značky - EK a EM - pro snadnější budoucí identifikaci. Jedna samička dostala i lehounkou miniaturní vysílačku pro mapování pohybu. „Jsme hrdí na to, že jako jedna z mála evropských zahrad odchováváme supy přirozeným způsobem, tzn. přímo pod rodiči. Je to mimořádně důležité, tito ptáci tak mají všechny správné instinkty nutné k tomu, aby jednou byli schopni žít volně v přírodě,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Zoo Zlín chová supy bělohlavé od roku 1994. První mládě se zde vylíhlo po 15 letech chovu v roce 2009. Stalo se také prvním „zlínským“ supem vypuštěným v bulharských horách, právě v uvedeném roce zlínská zoo navázala spolupráci s ochranářskou organizací Green Balkans. „Supi dnes patří k neohroženějším ptákům na světě. Čím více supů se nám tak podaří odchovat, tím více jich můžeme předat k vypuštění do volné přírody. A věřím, že k chovatelským úspěchům nám výrazně pomůže i nedávno otevřená voliéra Gora Ark s dvěma desítkami afrických supů,“ vyzdvihnul ředitel Roman Horský.

Letos zlínská zoo své ochranářské aktivity u supů rozšířila. „Při realizaci nových investičních projektů hledáme možnosti, jak propojit chov daného zvířete s jeho ochranou přímo ve volné přírodě. V souvislosti s dokončením voliéry Gora Ark jsme se proto rozhodli podpořit organizaci VULPRO, která pomáhá supům v jižní části Afriky. V tomto subregionu žije 9 druhů supů, 8 patří mezi ohrožené druhy,“ přiblížil ředitel Horský. Jak dále dodal, v ochranářském poslání pomáhají zoo i samotní návštěvníci. „Z každé zakoupené vstupenky 4Nature putují 3 koruny na sbírku, z které můžeme podporovat zvířata přímo v jejich přirozeném prostředí. Vloni se nám takto podařilo získat přes dva miliony korun, kromě projektu VULPRO jsme finančně pomohli dalším 4 ochranářským projektům. Právě v tomto vidím jeden z hlavních cílů a smyslů naší práce,“ zdůraznil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy bělohlavé, himálajské, hnědé, chocholaté, kapucíny, mrchožravé a Rüppellovy.  

 

Fotografie z vypouštění supů nám poskytnul Gradimir Yovchev, ranger NP Centrální Balkán, který se stará o supy v adaptační voliéře a který také monitoruju jejich pohyb ve volné přírodě. A po Gradimirovi byla také pojmenována naše vypuštěná samice s označením EK :)

Děkujeme! 

21.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci

Zámek Lešná zve na rozšířený okruh

Během prázdnin můžete každý den zavítat na rozšířený prohlídkový okruh zámku Lešná! Tato speciální prohlídka je vždy ve 13.00 hod.

Objevte nové věci