Novinka

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem

Supi ze Zlína krouží nad Balkánem

Z ochranářské organizace Green Balkans přišla skvělá zpráva. Dvě naše odchované samice supa bělohlavého byly vypuštěny v bulharských horách do volné přírody!

Samice, které jsme bulharským kolegům předali vloni k vypuštění, v červenci opustily adaptační voliéru a poprvé tak zakroužily nad horami středního Balkánu. Zoo Zlín odeslala k repatriaci do Bulharska již 22 supů - 15 bělohlavých, 6 mrchožravých a 1 hnědého, úspěšně tak naplňuje jedno z nejdůležitějších poslání moderní zoologické zahrady.

Obě dvě samice se v roce 2022 nejprve připojily k ostatním supům čekajícím na vypuštění do volné přírody v aklimatizační voliéře v Národním parku Sinite Kamani. Na jaře 2023 je bulharští kolegové přemístili do adapční a vypouštěcí voliéry v Národním parku Centrální Balkán. Zde supí samice strávily několik měsíců, aby se co nejlépe adaptovaly, a především zapamatovaly zdejší prostředí. Mladí supi se totiž často rádi zatoulávají i do vzdálených míst, je proto nutné, aby se maximálně fixovali na místo vypuštění. Před samotným vypuštěním ochranáři oběma samicím připevnili žluté křídelní značky - EK a EM - pro snadnější budoucí identifikaci. Jedna samička dostala i lehounkou miniaturní vysílačku pro mapování pohybu. „Jsme hrdí na to, že jako jedna z mála evropských zahrad odchováváme supy přirozeným způsobem, tzn. přímo pod rodiči. Je to mimořádně důležité, tito ptáci tak mají všechny správné instinkty nutné k tomu, aby jednou byli schopni žít volně v přírodě,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Zoo Zlín chová supy bělohlavé od roku 1994. První mládě se zde vylíhlo po 15 letech chovu v roce 2009. Stalo se také prvním „zlínským“ supem vypuštěným v bulharských horách, právě v uvedeném roce zlínská zoo navázala spolupráci s ochranářskou organizací Green Balkans. „Supi dnes patří k neohroženějším ptákům na světě. Čím více supů se nám tak podaří odchovat, tím více jich můžeme předat k vypuštění do volné přírody. A věřím, že k chovatelským úspěchům nám výrazně pomůže i nedávno otevřená voliéra Gora Ark s dvěma desítkami afrických supů,“ vyzdvihnul ředitel Roman Horský.

Letos zlínská zoo své ochranářské aktivity u supů rozšířila. „Při realizaci nových investičních projektů hledáme možnosti, jak propojit chov daného zvířete s jeho ochranou přímo ve volné přírodě. V souvislosti s dokončením voliéry Gora Ark jsme se proto rozhodli podpořit organizaci VULPRO, která pomáhá supům v jižní části Afriky. V tomto subregionu žije 9 druhů supů, 8 patří mezi ohrožené druhy,“ přiblížil ředitel Horský. Jak dále dodal, v ochranářském poslání pomáhají zoo i samotní návštěvníci. „Z každé zakoupené vstupenky 4Nature putují 3 koruny na sbírku, z které můžeme podporovat zvířata přímo v jejich přirozeném prostředí. Vloni se nám takto podařilo získat přes dva miliony korun, kromě projektu VULPRO jsme finančně pomohli dalším 4 ochranářským projektům. Právě v tomto vidím jeden z hlavních cílů a smyslů naší práce,“ zdůraznil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zlínská zoo nyní chová sedm druhů supů – supy bělohlavé, himálajské, hnědé, chocholaté, kapucíny, mrchožravé a Rüppellovy.  

 

Fotografie z vypouštění supů nám poskytnul Gradimir Yovchev, ranger NP Centrální Balkán, který se stará o supy v adaptační voliéře a který také monitoruju jejich pohyb ve volné přírodě. A po Gradimirovi byla také pojmenována naše vypuštěná samice s označením EK :)

Děkujeme! 

21.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci