Novinka

Společně to zvládneme

Společně to zvládneme

Brány zoo jsou již víc jak 14 dní zavřené, my na Vás ale počkáme! Přinášíme aktuální zprávy ze zoo, moc děkujeme za Vaši podporu - od krásných vzkazů až po finanční pomoc. Jste skvělí!

Brány zoo jsou již víc jak 14 dní zavřené, život v areálu se však nezastavil. Vše zde běží ve stejném živém rytmu jako každé jaro. Areál zdobí koberce narcisů a ladoněk, v japonské zahradě Mu-shin kvetou azalky. Zvířata si ve venkovních výbězích užívají příjemné počasí, líhnou se a rodí mláďata. Probíhají všechny potřebné práce před zahájením hlavní sezóny. Chovatelé uklízí jednotlivé expozice, vyhrabávají trávu a vyměňují parkosy, zahradníci se pustili do úklidu parkových a travnatých částí areálu, pracovníci údržby řeší potřebné opravy. „Dokončujeme novou vyhlídku u pavilonu žiraf, na které si budou moci návštěvníci žirafy i nakrmit. Velkou proměnou prošla lávka u expozice plameňáků růžových, v australské oblasti zoo pak probíhají poslední úpravy u nové průchozí expozice pelikánů,“ přiblížil ředitel zoo Roman Horský. Na rozdíl od předchozích let však v areálu chybí ten nezaměnitelný „návštěvnický ruch“, o zvukovou kulisu se teď starají hlavně ptáci. „Pro zvířata neznamená nepřítomnost návštěvníků žádný problém. Pro ně se nic nezměnilo, navíc díky hezkému počasí mohou trávit ve venkovních výbězích podstatnou část dne,“ doplnil ředitel Horský.

Radost přináší narozená nebo vylíhnutá mláďata. K těm nejčerstvějším přírůstkům patří třeba samička velblouda dvouhrbého, mláďata želv pralesních nebo klokanů rudokrkých. Velkým chovatelským úspěchem je mládě lenochoda dvouprstého. Protože k nám teď nemůžete, rozhodli jsme se jít za Vámi "skoro až domů". Na sociální sítě, youtube kanál i v rámci rozesílaných newsletterů jsme začali dávat krátké videozprávy ze života zoo. Nebudou se týkat jen mláďat nebo proměn areálu, chceme Vás pozvat také na návštěvu zázemí zoo a prostor, kde se běžně návštěvníci nedostanou. 

Omezení v souvislosti s karanténou a nařízeními vlády se samozřejmě projevila i v provozu zoo. Všichni zaměstnanci povinně nosí roušky, řešili jsme i důležitá bezpečnostní a hygienická opatření. Například chovatelé jsou rozděleni na týmy, které se téměř nepotkávají. Pracují ve dvojicích, střídají se v rámci polední pauzy, mají rozdělené šatny. Obdobná opatření byla nastavena i na dalších odděleních zoo, zaměstnanci čerpají náhradní volno, dovolené nebo ošetřovné v rámci péče o školní děti.

Stávající období nám bohužel přináší i "ekonomické" vrásky. Zoo je oficiálně zavřená, takže nemáme žádné příjmy ze vstupného. Zaměstnanci ale chodí do práce, musíme se postarat o zvířata, uhradit náklady na krmení, energie, platy zaměstnanců. Je to náročný čas, navíc nevíme, jak dlouho potrvá. Současná situace nám komplikuje i život v budoucnosti, tolik očekávaná realizace projektu Jaguar Trek je tak bohužel nejistá...

Na druhé straně je pro nás doslova balzámem Vaše velká vlna podpory a empatie. Píšete nám krásné zprávy, objednáváte zboží v e-shopu, řada příznivců nás chce podpořit finančním darem. Na základě všech těchto ohlasů jsme se rozhodli zřídit sbírkový účet, kam může kdokoliv poslat libovolný finanční příspěvek. Číslo sbírkového účtu je 86-2155000207/0100. Můžete také sponzorovat Vaše oblíbené zvíře nebo si koupit roční kartu Zoo Zlín Family.

Děkujeme, že jste s námi! V dobrém i ve zlém. Společně to zvládneme.

Vaše Zoo Zlín


PS. Za krásnou fotku tří slonic děkujeme Bohdaně Pavlačkové. 

 

1.04. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci