Novinka

Děkujeme za rekordní přízeň!

Děkujeme za rekordní přízeň!

Rok 2016 - nejlepší rok v historii zoo. Do zoo zavítalo 668 303 návštěvníků, nejvíc v téměř sedmdesátileté historii.

Nejlepší rok v historii zoo. Takto ve zkratce můžeme zhodnotit uplynulých 365 dnů. Znovu jsme přepsali historické tabulky návštěvnosti. Do zoo zavítalo 668 303 návštěvníků, nejvíc v téměř sedmdesátileté historii. Pošesté za sebou jsme obhájili pozici druhé nejvyhledávanější české zoo. Od roku 2003 jsme nepřetržitě „jedničkou“ Zlínského kraje.

„Rok 2016 je pro mne a pro moje kolegy rokem skutečně mimořádným. O 30 000 osob jsme překonali dosavadní návštěvní rekord z roku 2015, rekordy přinesly také měsíce leden, únor, březen, červen a září. Úspěch jsme však slavili i v dalších oblastech. Odchovali jsme doposud největší počet mláďat. Po dvaceti letech chovu se poprvé vylíhli čápi marabu, po pětatřiceti letech se znovu radujeme z mláděte tapíra čabrakového. Otevřeli jsme Chocolatérii, první čokoládovnu v českých a slovenských zoo. V Nigérii jsme rozjeli náš významný projekt ochrany zvířat ve volné přírodě,“ hodnotí dosažené úspěchy ředitel Roman Horský. Velmi oceňuje dlouhodobou podporu návštěvníků. „Snažíme se, aby lidé měli důvod se k nám vracet. V porovnání s ostatními zoo však již několik let pracujeme s minimálními provozními a investičními prostředky, které nám umožňují realizovat pouze menší projekty. O to více si vážíme všech návštěvníků i pracovníků, kteří nám stále zachovávají přízeň, pomáhají naplnit stomilionový provozní rozpočet a udržovat pozice druhé nejoblíbenější české zoo. Patří jim moje velké poděkování, “ doplnil ředitel Horský.

V roce 2016 jsme představili několik menších projektů, např. středomořskou zahradu Andalusii nebo vyhlídkovou věž pro děti. Dlouhodobě připravovaný velký projekt „Řeka trávy“ byl nakonec pozastaven. „Velmi nás mrzí, že jsme nemohli proměnu americké oblasti s rozpočtem 130 milionů Kč realizovat. Na druhou stranu ale chápeme finanční možnosti zřizovatele zoo, statutárního města Zlína. Plně jsme se však pustili do realizace priority číslo 1 - chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Právě sloni představují budoucnost zlínské zoo, i v kontextu s provedenou první inseminací slona afrického v České republice. V září 2016 jsme tak završili dvouleté úsilí našich zoologů, ošetřovatelů a odborníků z Nizozemí, Německa a Francie. Byl to velmi náročný projekt po chovatelské i finanční stránce, který jsme plně pokryli z vlastních zdrojů,“ uvedl ředitel Roman Horský. Pokud bude inseminace úspěšná a vše bude probíhat podle očekávání, slůně by se mělo narodit v létě 2018. „Věříme, že v té době už bude ve spolupráci se Zlínským krajem v plném proudu výstavba prvního ze dvou výběhů pro slony v hodnotě 20 milionů Kč. Na ni pak naváže finančně náročnější realizace druhého výběhu a vnitřního ustájení,“ upřesnil ředitel Horský.

Karibuni bude hlavním tématem i pro rok 2017. „V areálu zoo představíme generel celé oblasti, máme v plánu také vybudovat oplocení nového území. V červnu otevřeme novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea. Další novinkou bude expozice pro mravenečníky čtyřprsté v Amazonii,“ dodal Horský.

10.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Rodina vyder obrovských se rozrostla o 4 mláďata

Slavíme další chovatelský úspěch. V tropické hale Yucatan můžete obdivovat čtyři mláďata největších vyder na světě.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Objevte nové věci

Cena hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná

Zoo Zlín získala prestižní Cenu hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná!

Objevte nové věci

Opět startuje komentované krmení

Po téměř tříleté pauze (covidová omezení) znovu rozbíháme oblíbené komentované krmení! Od 1.7. se na vás každý den těší naši komentátoři hned na 8 stanovištích. A nebudou chybět i jaguáři!

Objevte nové věci