Novinka

Děkujeme za rekordní přízeň!

Děkujeme za rekordní přízeň!

Rok 2016 - nejlepší rok v historii zoo. Do zoo zavítalo 668 303 návštěvníků, nejvíc v téměř sedmdesátileté historii.

Nejlepší rok v historii zoo. Takto ve zkratce můžeme zhodnotit uplynulých 365 dnů. Znovu jsme přepsali historické tabulky návštěvnosti. Do zoo zavítalo 668 303 návštěvníků, nejvíc v téměř sedmdesátileté historii. Pošesté za sebou jsme obhájili pozici druhé nejvyhledávanější české zoo. Od roku 2003 jsme nepřetržitě „jedničkou“ Zlínského kraje.

„Rok 2016 je pro mne a pro moje kolegy rokem skutečně mimořádným. O 30 000 osob jsme překonali dosavadní návštěvní rekord z roku 2015, rekordy přinesly také měsíce leden, únor, březen, červen a září. Úspěch jsme však slavili i v dalších oblastech. Odchovali jsme doposud největší počet mláďat. Po dvaceti letech chovu se poprvé vylíhli čápi marabu, po pětatřiceti letech se znovu radujeme z mláděte tapíra čabrakového. Otevřeli jsme Chocolatérii, první čokoládovnu v českých a slovenských zoo. V Nigérii jsme rozjeli náš významný projekt ochrany zvířat ve volné přírodě,“ hodnotí dosažené úspěchy ředitel Roman Horský. Velmi oceňuje dlouhodobou podporu návštěvníků. „Snažíme se, aby lidé měli důvod se k nám vracet. V porovnání s ostatními zoo však již několik let pracujeme s minimálními provozními a investičními prostředky, které nám umožňují realizovat pouze menší projekty. O to více si vážíme všech návštěvníků i pracovníků, kteří nám stále zachovávají přízeň, pomáhají naplnit stomilionový provozní rozpočet a udržovat pozice druhé nejoblíbenější české zoo. Patří jim moje velké poděkování, “ doplnil ředitel Horský.

V roce 2016 jsme představili několik menších projektů, např. středomořskou zahradu Andalusii nebo vyhlídkovou věž pro děti. Dlouhodobě připravovaný velký projekt „Řeka trávy“ byl nakonec pozastaven. „Velmi nás mrzí, že jsme nemohli proměnu americké oblasti s rozpočtem 130 milionů Kč realizovat. Na druhou stranu ale chápeme finanční možnosti zřizovatele zoo, statutárního města Zlína. Plně jsme se však pustili do realizace priority číslo 1 - chovného zařízení pro slony v rámci projektu Karibuni. Právě sloni představují budoucnost zlínské zoo, i v kontextu s provedenou první inseminací slona afrického v České republice. V září 2016 jsme tak završili dvouleté úsilí našich zoologů, ošetřovatelů a odborníků z Nizozemí, Německa a Francie. Byl to velmi náročný projekt po chovatelské i finanční stránce, který jsme plně pokryli z vlastních zdrojů,“ uvedl ředitel Roman Horský. Pokud bude inseminace úspěšná a vše bude probíhat podle očekávání, slůně by se mělo narodit v létě 2018. „Věříme, že v té době už bude ve spolupráci se Zlínským krajem v plném proudu výstavba prvního ze dvou výběhů pro slony v hodnotě 20 milionů Kč. Na ni pak naváže finančně náročnější realizace druhého výběhu a vnitřního ustájení,“ upřesnil ředitel Horský.

Karibuni bude hlavním tématem i pro rok 2017. „V areálu zoo představíme generel celé oblasti, máme v plánu také vybudovat oplocení nového území. V červnu otevřeme novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea. Další novinkou bude expozice pro mravenečníky čtyřprsté v Amazonii,“ dodal Horský.

10.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci