Novinka

Skvělé novinky u supů!

Skvělé novinky u supů!

Slavíme u supů bělohlavých! V chovatelském zázemí se vylíhlo mládě a navíc samička, kterou jsme v listopadu 2012 předali k vypuštění do bulharských hor, má partnera a snesla vejce!

Máme velkou radost. V chovatelském zázemí se opět vylíhlo mládě supa bělohlavého. Úspěšně jsme tak navázali na loňský odchov tohoto majestátního dravce. Tím však supí příběh zdaleka nekončí. Tento týden totiž přišla z bulharského národního parku Sinite Kamani skvělá zpráva. Samička, kterou jsme v listopadu 2012 předali bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody, snesla své první vejce. Společně se samcem, který pochází ze Španělska, vytvořili první hnízdící pár supů bělohlavých ve středním Balkáně po téměř 50 letech.

„Je to pro nás naprosto mimořádná událost. Doufali jsme, že naši 4 supi, kteří byli v Bulharsku vypuštěni, se jednou zapojí i do samotné reprodukce. Ani v těch nejodvážnějších snech nás nenapadlo, že tato událost přijde tak brzy, “ hodnotí velký úspěch ředitel zoo Roman Horský. Do Bulharska jsme většinou předávali mladé jedince, kteří zpravidla ještě rok strávili v aklimatizační voliéře. U supů také může trvat řadu let, než si najdou partnera na celý život.

Naše samička, kterou bulharští ochránci pojmenovali Lesna, se vylíhla v březnu 2012. Po celou dobu o ni pečovali oba dva rodiče. To bylo nesmírně důležité. Právě přirozeně odchované mládě má všechny správné instinkty nutné pro život ve volné přírodě. „V listopadu 2012 jsme samičku letecky přepravili do Sofie. Zde si ji bulharští kolegové vyzvedli a převezli do místa jejího budoucího vypuštění, do národního parku Sinite Kamani. Aklimatizační voliéru opustila na začátku srpna 2013. Po necelých čtyřech letech si našla partnera a snesla své první vejce. A je víc než symbolické, že ve stejném období se u nás vylíhlo mládě supa, které také předáme bulharským kolegům k vypuštění do volné přírody,“ doplnil ředitel Horský.

Sezení supího páru terénní pracovníci poprvé zpozorovali v neděli 12. března. Následující den se vydali vše zkontrolovat. K jejich překvapení našli hnízdo přímo na zemi. Samice vejce bránila a odmítala hnízdo opustit. Celou záležitost konzultovali s odborníky z Wildlife Rescue Centre v Staré Zagoře. Vzhledem k tomu, že vejce leželo přímo na zemi, bylo velmi zranitelné. Mohli jej snadno odnést predátoři nebo poškodit procházející stáda ovcí. Rozhodli se proto vejce odebrat a převést do líhně v záchranném centru v Staré Zagoře. „Brzy nás budou kolegové informovat, zda je vejce oplozené. Pokud by tomu tak bylo, umístí jej přímo v centru pod náhradní rodičovský pár. Avšak i pouhé snesení vejce znamená úspěch a velký příslib do budoucna,“ hodnotí Roman Horský.

ZOO Zlín chová supy bělohlavé od roku 1994. Je jednou z mála evropských zoo, které se daří odchovávat mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. První mládě se zde vylíhlo po 15 letech chovu v roce 2009. Stalo se prvním „zlínským“ supem vypuštěným v bulharských horách. V dalších letech zoo do Bulharska odeslala tři supy bělohlavé. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl vypuštěn v italském Toskánsku. Populace supů v Bulharsku ZOO Zlín posílí i v letošním roce. V létě do národního parku Sinite Kamani zašle vloni odchovaného samce supa bělohlavého.

17.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci