Novinka

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Přítomni byli zástupci ministerstva, státní veterinární správy, nevládních organizací a evropské asociace EAZA, poslanci, senátoři a ředitelé zoologických zahrad a další.

V průběhu jednání převážil názor, že připravovaná novela není v souladu s příslušnou evropskou směrnicí a že potenciálně otevírá prostor k obchodu se zvířaty. „Hlavní problém spatřujeme v zavedení kategorie akreditovaných zařízení, na která mají být kladeny podstatně nižší požadavky než na zoologické zahrady,“ řekl Radek Habáň, prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

"Pokud by byla přijata navržená úprava, stane se současný zákon o zoologických zahradách bezzubým, vyprázdněným. Změna jde proti smyslu evropské směrnice, na jejímž základě byl zákon před lety přijat,” uvedl senátor Rabas, který jednání svolal. K jeho názoru se přihlásili ředitelé Zoo Praha Miroslav Bobek, Zoo Zlín Roman Horský a ředitelky Zoo Na Hrádečku Romana Albrechtová a Zooparku Chomutov Věra Fryčová. “Byl by to návrat o desítky let zpět, otevření prostoru pro snížení kvality chovu divokých zvířat,” konstatoval Horský. „Obáváme se, že deklarovaný přínos navrhovaných akreditovaných zařízení k ochraně biodiverzity by byl ve skutečnosti nulový, ne-li záporný,“ doplnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

3.05. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci