Novinka

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Přítomni byli zástupci ministerstva, státní veterinární správy, nevládních organizací a evropské asociace EAZA, poslanci, senátoři a ředitelé zoologických zahrad a další.

V průběhu jednání převážil názor, že připravovaná novela není v souladu s příslušnou evropskou směrnicí a že potenciálně otevírá prostor k obchodu se zvířaty. „Hlavní problém spatřujeme v zavedení kategorie akreditovaných zařízení, na která mají být kladeny podstatně nižší požadavky než na zoologické zahrady,“ řekl Radek Habáň, prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

"Pokud by byla přijata navržená úprava, stane se současný zákon o zoologických zahradách bezzubým, vyprázdněným. Změna jde proti smyslu evropské směrnice, na jejímž základě byl zákon před lety přijat,” uvedl senátor Rabas, který jednání svolal. K jeho názoru se přihlásili ředitelé Zoo Praha Miroslav Bobek, Zoo Zlín Roman Horský a ředitelky Zoo Na Hrádečku Romana Albrechtová a Zooparku Chomutov Věra Fryčová. “Byl by to návrat o desítky let zpět, otevření prostoru pro snížení kvality chovu divokých zvířat,” konstatoval Horský. „Obáváme se, že deklarovaný přínos navrhovaných akreditovaných zařízení k ochraně biodiverzity by byl ve skutečnosti nulový, ne-li záporný,“ doplnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

3.05. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci