Open Nav

Známe jméno samičky kivi

Úvod Novinky Známe jméno samičky kivi

Anketa v naší FB skupině Fanoušci Zoo Zlín rozhodla o pojmenování naší nové samičky kivi. Nejvíce hlasů získala jméno Maia, což v maorštině znamená odvážná.

Tento týden jsme Vás požádali o pomoc s výběrem jména pro novou samičku kivi. V anketě v naší FB skupině Fanoušci Zoo Zlín jsme zveřejnili 6 jmen, které jsme vybrali z velkého počtu zaslaných návrhů. V hlasování naprosto suverénně zvítězilo jméno Maia, které v maorštině znamená odvážná. A navíc se k němu váže moc pěkná legenda. Podle mýtického vyprávění bůh Tāne jednou svolal slípku modrou, tuiho zpěvného, kukačku nádhernou a kiviho, aby pomohli vyléčit Tāneho děti – stromy, které byly pojídány brouky a byly proto nemocné. Bůh Tāne přítomné ptáky požádal, aby sestoupili z korun stromů na zem a pomohli stromy vyléčit. Tui odmítl, protože se bál tmy novozélandské buše. Slípka odmítla z důvodů vlhka, které na studené zemi převládá. Kukačka také nechtěla Tānemu pomoci, protože stavěla hnízdo a neměla čas. Jen kivi souhlasil, a to i přesto, že cenou za sestoupení z korun stromů byla ztráta barevného peří, křídel a nemožnost vrátit se do prosluněných korun stromů. Od těch dob tui musí nosit chomáč bílého peří pod svým krkem na památku své zbabělosti, slípka byla odsouzena navěky žít s mokrýma nohama v novozélandských bažinách. Kukačce již nikdy nebylo dovoleno postavit další hnízdo a od té doby musí svá vejce klást do hnízd jiných ptáků. Kivi se na památku své odvahy stal nejznámějším a nejmilovanějším ptákem ze všech.

Za krásný návrh i legendu děkujeme Lucii Kašíkové. Pozveme ji na slavnostní představení samičky Maia v příštím roce v areálu zoo a stane se její kmotrou :)

Děkujeme za Vaši pomoc při výběru jména. Moc si přejeme, abychom vás všechny co nejdříve zase přivítali  v areálu zoo.

 

Vaše Zoo Zlín ❤️

Známe jméno samičky kivi

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín