Novinka

Rok 2018 druhý nejlepší!

Rok 2018 druhý nejlepší!

Rok 2018 byl pro zlínskou zoo mimořádně příznivý. Návštěvu zahrady si v roce 70. výročí založení nenechalo ujít 648 375 návštěvníků, což znamená druhou nejlepší sezónu v dosavadní historii.

Rok 2018 byl pro zlínskou zoo mimořádně příznivý. Návštěvu zahrady si v roce 70. výročí založení nenechalo ujít 648 375 návštěvníků, což znamená druhou nejlepší sezónu v dosavadní historii.  Zoo počtvrté v řadě za sebou překonala roční návštěvnost 600 000 návštěvníků a potvrdila pozici druhé nejoblíbenější české zahrady. „Nesmírně nás tato dlouhodobá přízeň a zájem návštěvníků těší. Vážíme si každého člověka, který projde branou zahrady. A snažíme se, aby měl důvod se k nám vracet. Několikaletá návštěvnost přesahující 600 000 osob je pro nás potvrzením, že rozvoj zoo skutečně kráčí správným směrem,“ hodnotí uplynulý rok 2018 ředitel Roman Horský.

Zoo se dařilo i v jiných oblastech. „Úspěšně jsme rozmnožili 52 druhů zvířat a odchovali 198 mláďat. Zcela mimořádné je mládě výjimečně chované asijské sovy puštíka tečkovaného. Znamená totiž historicky první odchov ve světových zoo mimo asijský kontinent. Za světově unikátní považuji také mláďata u dvojzoborožce indického, turaka bělobřichého a kotingy tříbarvé. Po 42 letech úsilí jsme úspěšně odchovali první mládě kasuára přilbového. Otevřeli jsme novou expozici Guyanas, v rámci Karibuni dokončili výběh B pro slony. Rozběhli jsme projekt 4NATURE a jako první zoo v České republice jsme návštěvníkům nabídli možnost rozhodnout, kolik peněz věnujeme na ochranu zvířat ve volné přírodě. Podařilo se nám instalovat 10 nových retenčních nádrží na dešťovou vodu, nyní tak máme k dispozici zásobníky o celkové kapacitě 205 m3. Jedním slovem, mimořádný rok“, “ uvedl ředitel Horský.

Návštěvnost zoo a zámku Lešná
Roční návštěvnost 648 375 osob pomohla zlínské zoo již poosmé za sebou obhájit pozici druhé nejoblíbenější české zahrady. Pozici nejnavštěvovanější turistické destinace Zlínského kraje si drží nepřetržitě od roku 2003. V rámci republiky dlouhodobě patří mezi desítku nejvyhledávanějších turistických míst. „Dlouho to vypadalo, že rok 2018 bude rokem rekordním. Dubnová a květnová návštěvnost totiž znamenala rekordní počet osob v daném období v celé historii zoo,“ uvedla Romana Bujáčková, vedoucí oddělení marketingu. Řadu návštěvníků však odradily horké, tropické srpnové dny, naopak zařijové oslavy 70. výročí zoo v kombinaci s krásným počasím výrazně napomohly k dosažení druhé nejlepší návštěvnosti v existenci zoo.
Zcela mimořádná byla návštěvní sezóna zámku Lešná. Od dubna do konce října si jej prohlédlo 30 824 osob, což představuje absolutně nejvyšší návštěvnost od roku 1991. Pro nás je to skutečně velký úspěch. Během posledních 5 let jsme dokázali zvýšit návštěvnost zámku o 35 %. Zásadní nárůst počtu osob přineslo cílené oslovení základních škol. Pro školáky vznikly speciální prohlídky, hlavním tahákem se stala návštěva s výukou etikety. Osvědčil se i nový systém prohlídek zámku. Během hlavní sezony začínaly každou půlhodinu, lidé čekali vždy jen pár minut.

„Velmi si ceníme dlouhodobé přízně všech návštěvníků, partnerů a sponzorů. Vážíme si podpory zřizovatele zoo, statutárního města Zlína, a představitelů Zlínského kraje. Chtěl bych všem upřímně poděkovat a pozvat je i v letos na návštěvu zoo. Stejně tak patří velký dík za spolupráci mým kolegům v zoo,“ doplnil ředitel Roman Horský.

Návštěvnický servis
Zlínská zoo měnila nejen areál zahrady, ale i nabídku poskytovaných služeb. „Na začátku hlavní sezóny jsme u sezónního vstupu zprovoznili další bezplatnou WIFI síť, informační servis rozšířili dvě obrazovky u pavilonu slonů a v australském dětském koutku. Restaurace Farma U Koaly nahradila plastové nádobí a příbory recyklovanými výrobky z kukuřice a cukrové třtiny. V rámci šetrného přístupu k životnímu prostředí chceme v tomto trendu pokračovat, v roce 2019 tak z areálu zoo „zmizí“ jednorázové plastové nádobí, kelímky a nápojové slámky.  Zaznamenali jsme také vyšší zájem o elektronické vstupenky, které jsou navíc během hlavní sezóny levnější než v pokladně. Lidé si prostřednictvím našeho webu zakoupili v roce 2018 téměř 9 000 on-line vstupenek, což ve srovnání s rokem 2017 znamená 54% nárůst. Vstupenky umožní přímý vstup do areálu, odpadne tak jakékoliv čekání u pokladen. Jejich objednání a doručení je otázkou opravdu jen pár minut. Velké přízni návštěvníků se stále těší roční permanentní karty ZOO Zlín Family. Ty zlínská zoo nabízí od roku 2011. Kartu ZOO Zlín Family si v roce 2018 zakoupilo 3 100 zájemců, což je o 10 % více jako v roce 2017. Z tohoto počtu více jak polovina připadá na karty rodiče a děti, zakoupení roční karty se u pětičlenné rodiny vyplatí již při druhé návštěvě.

11.01. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci