4 mláďata mořských rejnoků
Plní se nám další chovatelský sen! K prvnímu mláděti mořských rejnoků, které se narodilo 22.5., přibyla minulý týden 3 další. Při troše štěstí je uvidíte v Zátoce rejnoků.
Plní se nám další chovatelský sen! Poprvé v historii zoo a poprvé v Evropě se podařilo rozmnožit mořské rejnoky druhu siba ománská. Úspěch je to to i v celosvětovém měřítku, za uplynulých 12 měsíců není u sib ománských evidován žádný odchov. První mládě, samička, se narodilo 22. května. V minulém týdnu přišla na svět hned tři další mláďata, tentokrát samečci. Všechna mláďata již uvidíte v expozici Zátoka rejnoků.
Siby ománské chováme od podzimu 2014, kdy jsme otevřeli expozici pojmenovanou Zátoka rejnoků. Ve volné přírodě patří mezi nejpočetnější druhy mořských rejnoků. „Zároveň u tohoto druhu prakticky neexistují žádné studie či poznatky o jejich chování, rozmnožování nebo porodu mláďat. Pět let našeho zkoušení a hledání těch nejoptimálnějších chovatelských podmínek konečně přineslo ovoce. Je to pro nás skutečně historický okamžik,“ hodnotí chov rejnoků hlavní zoolog Kamil Čihák.
Chovatelé mláďata po narození přesunuli do oddělené části bazénu, kde jim společnost dělají tři dospělí jedinci. „Chtěli jsme malým rejnokům dopřát společnost dospělých, ale zároveň je také oddělit od početné skupiny. Daleko lépe je lze pak sledovat a kontrolovat, zda přijímají potravu,“ doplnil Kamil Čihák. Velmi nás překvapila i velikost mláďat bezprostředně po porodu. „U sib ománský trvá březost 11 měsíců, mládě se narodí plně vyvinuté a zcela samostatné. Samice o něj nijak nepečuje. Hmotnost mláďat po narození se pohybovala od 1,20 do 1,5 kg, rozpětí jejich ploutví se pohybovalo od 38 do 45 cm. Malí rejnoci tak při narození vážili desetinu váhy své matky. Představte si, kdyby i v lidském světě maminky přiváděly na svět takto velká miminka. Rozměry malých sib nás proto opravdu překvapily,“ zdůraznil s úsměvem zoolog Čihák.
Mláďata mořských rejnoků při troše trpělivosti uvidíte v Zátoce rejnoků. Na budoucí kontakt s návštěvníky si však budou muset postupně navyknout, v současné době je tak můžete pouze pozorovat. Všechna čtyři mláďata již přijímají potravu, kterou jim chovatelé krájí na velmi malé kousky. Na jejich jídelníčku nyní najdeme především různé druhy mušlí a krevety.
Zátoka rejnoků patří mezi návštěvníky zlínské zoo k těm nejoblíbenějším. Svým pojetím a rozlohou nemá v celé Evropě obdoby. Pouze ve zlínské zoo si návštěvníci mohou skupinu dospělých rejnoků, které tvoří 16 samic a 2 samci, pohladit a dokonce i nakrmit krevetami.
Mohlo by vás zajímat

První mládě jaguářího páru
A je to tady! Přinášíme Vám první záběry prvního potomka Yuny a Akaba. Mládě je stejně jako Akabo černé jak tma a už trénuje první krůčky.
Objevte nové věci
Akabo a Yuna mají prvního potomka!
Slavíme chovatelský úspěch světového významu. Jaguáří pár, pětiletá samice Yuna a tříletý samec Akabo, se poprvé stali rodiči!
Objevte nové věci
Staré stromy, nové objevy
Monitoring zámeckého parku, který je neodmyslitelně spjat s areálem zlínské zoo, i nadále pokračuje. Jeho hlavním cílem je mapování druhového složení místní fauny brouků.
Objevte nové věci