Základní okruh

Prohlídka základní trasy trvá cca 40 minut.
Průvodce vás přivítá ve vstupní hale s jedinečným dřevěným obložením stěn a stropu. Veškeré dřevořezbářské práce, které můžete obdivovat i v dalších pokojích, na zakázku zhotovili vídeňští mistři z mořeného slavoňského dubu. Dominantou haly je prostorné schodiště, které původně vedlo k soukromým místnostem hraběcí rodiny.

Přes malý salonek s nábytkem a nádobím z hradu Lukova a jídelnu projdete do Sálu předků. Díky své dřevořezbářské výzdobě patří mezi nejkrásnější zámecké interiéry. Právě v tomto sále se konají svatební obřady.

Ze Sálu předků si postupně prohlédnete kulečníkovou hernu, dámský salonek, ložnici, koupelnu, společenský salon a zámeckou kapli.

Poslední místností prohlídkového okruhu je knihovna. Můžete zde obdivovat sbírky uměleckých předmětů z cesty kolem světa, kterou majítelé zámku podnikli na konci dvacátých let 20. století. 

Co uvidíte během prohlídky zámku?

Vstupní hala
Halu osvětlují dva holandské mosazné lustry z 18. století. Na stěnách jsou rozvěšeny lovecké trofeje – mořští orli, dropi velcí, kočka divoká, liška a paroží vysoké zvěře.
V rohu pod schodištěm se nacházejí krásné řezbářské práce. Vysoký reliéf se sv. Hubertem patronem lovců je zhotoven z lipového dřeva. Návštěvníky jistě okouzlí ležící fenka se štěňaty, která je vyřezána z jednoho kusu hruškového dřeva.
Zámecká kaple
Kaple je vystavěna v novogotickém slohu, také oltář je novogotický. Po stranách oltáře jsou barokní sochy svatých biskupů. Krásná vitrážová okna byla vyrobena ve sklárnách v Mnichově. Kaple není využívání k církevním obřadům.
 
Malý salonek
V malém salonku je umístěn nejstarší nábytek na zámku – krásně vyřezávané renesanční skříně. Velká skříň byla vyrobena v roce 1603. Nábytek i cínové nádobí pochází z nedalekého hradu Lukova.
V salonku si můžete z blízka prohlédnout také původní zámecké topení. Zámek, který byl na Lešné postaven v roce 1893, byl komfortně vybavený. Byla zde zavedena elektřina, vodovody se studenou i teplou vodou, pěkné koupelny, domácí telefon a celý zámek byl vytápěn ústředním teplovodním topením. 
Velká zámecká jídelna
Jídelna vyniká krásou dřevěného obložení stěn, kazetováním stropu. Je zde umístěna část rozsáhlé sbírky stříbrného nádobí – příbory, tácy, konvice či misky, které bývaly součástí stříbrné komory na zámku Lešná. Na rozkládacím jídelním stole je k vidění velká stříbrná souprava, takzvaný nástolec, která sloužila jako mísy na ovoce a květiny. Při její výrobě bylo spotřebováno 23 kilogramů stříbra.
Dále je v jídelně vystavena sbírka porcelánu z Japonska, z Číny, z Francie a z Holandska. 
 
Sál předků
Svou řezbářskou výzdobou patří mezi nejkrásnější zámecké sály. Je zde nejbohatěji vyřezávaný kazetový strop. Dominantu vytváří anglický krb, který je vyroben kombinací černého mramoru a mosazi. Na portrétech v sále jsou vyobrazeni příbuzní a předkové rodu Seilern-Aspang. Na největším plátně, je zobrazen nejvýznamnější představitel rodu, říšský hrabě Christian August Seilern-Aspang (1717 – 1801), který měl vysoké postavení u vídeňského císařského dvora za vlády císařovny Marie Terezie.
V současnosti Sál předků slouží jako svatební síň. Více informací o svatbách na zámku Lešná neleznete zde.
Kulečníková herna
Dominantou herny je novobarokní kulečníkový stůl, který je oboustranný, otočný. Nábytek je barokní bohatě intarzovaný.
Nad topením je portrét Františka Josefa Seilerna (1859 – 1919), který nechal postavit nový zámek na Lešné. František Seilern byl velmi dobrý hospodář, chovali zde hovězí dobytek, byly zde vepříny, drůbežárna a vynikající chov chladnokrevných belgických koní.
Velký portrét v černém rámu patří hraběnce Saroltě z Wenckheimu (1860 – 1946), druhé manželce Františka Josefa Seilerna. První manželka Ilona z Wenckheimu (1860 – 1883) totiž zemřela asi rok po svatbě, po narození syna Josefa a hrabě se poté oženil s její sestrou, dvojčetem.
Dámský salonek
V této části zámku jsou stropy zhotovené ze sádry, tzv. štuky. Lustry jsou z českého křišťálu. Porcelán v dámském salonku je převážně míšeňský a vídeňský, a také český. Zajímavý kus nábytku je francouzské odpočívadlo „chaise-long“. Na stěně najdete zbytek domácího trubkového telefonu. V salonu jsou dosud stále funkční vnitřní okenice.
Nad sekretářem je obraz manželky posledního majitele zámku Františka Josefa Seilerna II. (1914 – 2004), která se jmenovala Aglaia Seilern rozená Waldstein-Wartenberg (1923 – 1996). V jejich manželství se narodili 3 synové a 3 dcery.

Ložnice
V ložnici je umístěn portrét Josefa Karla Seilerna (1883 – 1939), který založil na Lešné zoologickou zahradu v roce 1929. Byl vynikajícím ornitologem a na Lešné měl uloženy své sbírky ptáků, vycpanin, brouků, motýlů a dalšího přírodovědného materiálu. Tyto sbírky byly přístupné veřejnosti již od roku 1900. Počty těchto sbírek jsou následující: 10 tisíc kusů ptáčků kolibříků, 25 tisíc kusů vycpanin, brouků, minerálů, 42 tisíc kusů ptačích vajec. 
 
Zámecká koupelna
Vana měla studenou a teplou vodu, sprchu. Je zapuštěná v podlaze, vedou do ní schůdky, tzv. římská lázeň. Voda se napouštěla ze spodu a tím vznikalo víření. Vedle vany je splachovací záchod. Takových prostorných koupelen bývalo na zámku šest.

Společenský salon
Pokoj je zařízen nábytkem z 19. století a z téže doby pochází i většina bytových doplňků. Lustr je zhotoven z ohýbaného a štípaného skla, vyrobili ho skláři v Kamenickém Šenově. V salonu se nachází klavír značky Bösendorfer, který byl vyroben v 19. století z mahagonového dřeva. Obrazy rozvěšené v tomto salonku jsou romantické krajinky Tyrolských Alp a jsou dílem rakouských malířů 19. století. Sedací souprava byla původně v dětském pokoji. 
Velká zámecká knihovna - sbírky z cest
V knihovně bývalo 10 tisíc svazků knih. Nyní si zde můžete prohlédnout sbírku z cest původních majitelů zámku Lešná. U stropu jsou zavěšeny lampiony zhotovené z kůží mořských ryb fugu. Ve třech vitrínách u dveří je umístěn japonský a čínský porcelán, obrázky na stěnách pocházejí z Číny a jsou vyšívané na hedvábí. V čelních vitrínách jsou krásné výrobky především ze slonoviny a ebenu. Součástí sbírek jsou také antické vykopávky, mezi nimi i zbytky egyptské mumie (hlavička asi 3-letého dítěte, ruce ženy, mumifikovaný malý krokodýlek).