Programy pro školy

Kromě běžné prohlídky zámecké expozice nabízíme také speciální programy pro školáky. Kapacita skupiny je max. 30 žáků, délka programu cca 45 minut. V rezervačním systému (viz https://www.zoozlin.eu/rezervace-prohlidky) vyhledejte datum uvažované návštěvy. Volné termíny pro objednání jsou zvýrazněny žlutou barvou. Dny, u nichž již některou prohlídku registrujeme, jsou zvýrazněny červeně. Pokud je Vámi zvolený termín volný, zavolejte prosím na tel. 577 577 130, p. Mikešová, a požádejte o zapsání rezervace. Můžete také napsat na e-mail zamek@zoozlin.eu, popř. mikesova@zoozlin.eu. Termín prohlídky Vám následně potvrdíme e-mailem.
 

1. Zámecké prohlídky s malým badatelem Josífkem (MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Interiéry zámku Lešná dětem představíme prostřednictvím vyprávění o malém Josefu Karlu Seilernovi. Domů si odnesou pracovní listy s doplňujícími úkoly, fotografiemi a zajímavými informacemi.

Josífek se narodil na Lešné na konci 19. století. Jeho tatínek František pár let po Josífkově narození zboural starý lešenský zámek a na jeho místě postavil nový, moderní. Už tehdy v něm měli elektřinu, teplou i studenou vodu, šest koupelen i splachovací záchod. Dnes se nám to zdá jako běžná věc, ale v době Josífkova dětství šlo o něco výjimečného. Když Josífek dospěl, stal se přírodovědcem. Rád pozoroval zvířata, na Lešné vybudoval přírodovědné muzeum, začal zde chovat dokonce cizokrajná zvířata a vytvořil základ dnešního zoo. 

 

2. Prohlídky s výukou etikety (1. - 6. třída ZŠ)

Kde jinde než na zámku se učit o etiketě? Slovo etiketa v nás budí dojem něčeho archaického, co patří do světa našich prababiček a pradědečků. Ale etiketa je jen jiné jméno pro laskavou mysl. A základy etikety, základy zdvořilosti, se nám mohou hodit i v dnešní době.

Děti se na zámku Lešná během prohlídky historických sálů seznámí se základy etikety. Zjistí, zda je společensky významnější muž nebo žena. Vyzkouší si formální stolování v překrásné zámecké jídelně, kde je vystaveno luxusní stříbrné nádobí a porcelán. Přímo v obřadní síni se dozví, jak probíhá svatební obřad. Osvojí si základy květomluvy a naučí se vázat kravatu. K dispozici budou mít i pracovní listy s kontrolními otázkami a užitečnými návody.

 

3. Zámecká šifra (1. - 6. třída ZŠ)

Bojíte se, že by děti nebavil klasický historický výklad? Zkuste s naším průvodcem vyluštit zámeckou šifru!

Děti poznají historii a největší zajímavosti zámku zábavnou formou. Společně s průvodcem budou pátrat v bohatě zdobených zámeckých interiérech po nápovědách a hledat klíč, který otevře dveře zpět do zoologické zahrady.  Na rozdíl od předchozích programů vede trasa také do prvního patra, kde je otevřena nová expozice "Pracovna hraběte Josefa Seilerna".