Programy pro školy

Kromě běžné prohlídky zámecké expozice nabízíme také speciální programy pro školní skupiny. Kapacita skupiny je max. 30 žáků, délka programu cca 45 minut.

V rezervačním systému (https://www.zoozlin.eu/rezervace-prohlidky) vyhledejte datum uvažované návštěvy. Dny, ve kterých už jsou rezervovány prohlídky, jsou zvýrazněny žlutou barvou. Po rozkliknutí termínu se pod rezervačním systémem objeví přehled časů rezervovaných prohlídek. Pokud je Vámi zvolený čas prohlídky volný, napište prosím objednávku na e-mail mikesova@zoozlin.eu. V objednávce uveďte datum a čas prohlídky, případně zvolený program, název školy, počet žáků/studentů a jejich třídu. Termín prohlídky Vám následně potvrdíme e-mailem.

Prohlídky zámku pro školní skupinu je možné realizovat od 9.00 do 14.00 hod.
 

1. Zámecké prohlídky s malým badatelem Josífkem (MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Interiéry zámku Lešná dětem představíme prostřednictvím vyprávění o malém Josefu Karlu Seilernovi. Domů si odnesou pracovní listy s doplňujícími úkoly, fotografiemi a zajímavými informacemi.
Josífek se narodil na Lešné na konci 19. století. Jeho tatínek František pár let po Josífkově narození zboural starý lešenský zámek a na jeho místě postavil nový, moderní. Už tehdy v něm měli elektřinu, teplou i studenou vodu, šest koupelen i splachovací záchod. Dnes se nám to zdá jako běžná věc, ale v době Josífkova dětství šlo o něco výjimečného. Když Josífek dospěl, stal se přírodovědcem. Rád pozoroval zvířata, na Lešné vybudoval přírodovědné muzeum, začal zde chovat dokonce cizokrajná zvířata a vytvořil základ dnešního zoo. 
 

2. Zámecká šifra (1. - 6. třída ZŠ)

Bojíte se, že by děti nebavil klasický historický výklad? Zkuste s naším průvodcem vyluštit zámeckou šifru!
Děti poznají historii a největší zajímavosti zámku zábavnou formou. Společně s průvodcem budou pátrat v bohatě zdobených zámeckých interiérech po nápovědách a hledat klíč, který otevře dveře zpět do zoologické zahrady.  Na rozdíl od předchozích programů vede trasa také do prvního patra, kde je otevřena nová expozice "Pracovna hraběte Josefa Seilerna".

3. Prohlídky s výukou etikety (6. - 9. třída ZŠ, střední školy)

Kde jinde než na zámku se učit o etiketě? Slovo etiketa v nás budí dojem něčeho archaického, co patří do světa našich prababiček a pradědečků. Ale etiketa je jen jiné jméno pro laskavou mysl. A základy etikety, základy zdvořilosti, se nám mohou hodit i v dnešní době.
Děti se na zámku Lešná během prohlídky historických sálů seznámí se základy etikety. Zjistí, zda je společensky významnější muž nebo žena. Vyzkouší si formální stolování v překrásné zámecké jídelně, kde je vystaveno luxusní stříbrné nádobí a porcelán. Přímo v obřadní síni se dozví, jak probíhá svatební obřad. Osvojí si základy květomluvy a naučí se vázat kravatu. K dispozici budou mít i pracovní listy s kontrolními otázkami a užitečnými návody.