Školní programy v zámku Lešná

Kromě běžné prohlídky zámecké expozice nabízíme také speciální programy pro školáky. Kapacita skupiny je max. 30 žáků, délka programu cca 40 minut.

V rezervačním systému (viz https://www.zoozlin.eu/rezervace-prohlidky) vyhledejte datum uvažované návštěvy. Dny, u nichž již některou prohlídku registrujeme, jsou zvýrazněny žlutou barvou. Po rozkliknutí termínu se pod rezervačním systémem objeví rozpis rezervovaných prohlídek. Pokud i přesto máte o uvedený termín zájem, napište nám na e-mail mikesova@zoozlin.eu, budeme se snažit najít řešení.

Pokud je Vámi zvolený termín volný, pošlete prosím na e-mail mikesova@zoozlin.eu Vaši písemnou objednávku. V objednávce uveďte termín a čas prohlídky, celkový počet osob nebo školních dětí. V případě školních skupin si můžete také vybrat místo běžné prohlídky historických interiérů speciální program pro školy. Informace najdete na https://www.zoozlin.eu/programy-skoly-zamek/. Termín rezervované prohlídky Vám následně potvrdíme e-mailem. 
Prohlídky zámku pro školní skupinu je možné realizovat od 9.00 do 15.00 hod.

Programy pro školy v zámku Lešná 

1. Zámecké prohlídky s malým badatelem Josífkem (MŠ, 1. stupeň ZŠ)

Interiéry zámku Lešná dětem představíme prostřednictvím vyprávění o malém Josefu Karlu Seilernovi. Děti si domů odnesou pracovní listy s doplňujícími úkoly, fotografiemi a zajímavými informacemi.
Josífek se narodil na Lešné na konci 19. století. Jeho tatínek František pár let po Josífkově narození zboural starý lešenský zámek a na jeho místě postavil nový, moderní. Už tehdy v něm měli elektřinu, teplou i studenou vodu, šest koupelen i splachovací záchod. Dnes se nám to zdá jako běžná věc, ale v době Josífkova dětství šlo o něco výjimečného. Když Josífek dospěl, stal se přírodovědcem. Rád pozoroval zvířata, na Lešné vybudoval přírodovědné muzeum, začal zde chovat dokonce cizokrajná zvířata a vytvořil základ dnešního zoo.  

2. Prohlídky s výukou etikety (1. - 9. třída ZŠ)

Kde jinde než na zámku se učit o etiketě? Slovo etiketa v nás budí dojem něčeho archaického, co patří do světa našich prababiček a pradědečků. Ale etiketa je jen jiné jméno pro laskavou mysl. A základy etikety, základy zdvořilosti, se nám mohou hodit i v dnešní době.
Děti se na zámku Lešná během prohlídky historických sálů seznámí se základy etikety. Zjistí, zda je společensky významnější muž nebo žena. Vyzkouší si formální stolování v překrásné zámecké jídelně, kde je vystaveno luxusní stříbrné nádobí a porcelán. Přímo v obřadní síni se dozví, jak probíhá svatební obřad. Čeká na ně ještě spoustu dalších praktických ukázek etikety, k dispozici budou mít i pracovní listy s otázkami a užitečnými návody. 

3. Zámecká šifra (1. - 6. třída ZŠ)

Bojíte se, že by děti nebavil klasický historický výklad? Zkuste s naším průvodcem vyluštit zámeckou šifru! Děti poznají historii a největší zajímavosti zámku zábavnou formou. Společně s průvodcem budou pátrat v bohatě zdobených zámeckých interiérech po nápovědách a hledat klíč, který otevře dveře zpět do zoologické zahrady.