Novinka

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

V obou případech se nám podařilo navázat na předchozí chovatelské úspěchy, v případě pelikána australského na loňský prvoodchov v rámci českých zoo.

V kolekci Zoo Zlín návštěvníci objeví tři druhy pelikánů – australské, skvrnozobé a bílé. V současné době jsou pelikáni umístěni ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí. „Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,“ objasnil zoolog Václav Štraub.

O úspěšný odchov mláďat se nestarají jen opeření rodiče. Zlínská zoo již několik let volí u pelikánů i variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu mláďat. „Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech, váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,“ přiblížil Václav Štraub. Od třetího dne věku se mládě nakrmí již samo. Díky výživnému jídelníčku velmi rychle zvyšuje i svoji hmotnost. Během jednoho měsíce se jeho váha posune až na 2 kg.

Pelikáni skvrnozobí obývají mokřady jihovýchodní Asie. V současné době patří mezi nejméně početný druh ze všech osmi druhů pelikánů, poslední odhady hovoří o populaci 3 500 ptáků. Domovinou pelikánů australských jsou vodní plochy ve vnitrozemí a na pobřeží Austrálie, Nové Guiney nebo Fidži. Globální populace je prozatím stále početná. V rámci evropských institucí je však návštěvníci uvidí pouze v osmi zoo.

Mládě pelikána australského                                                           Mládě pelikána skvrnozobého

      

3.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Máme novou lvici!

Přinášíme skvělou zprávu. Zveme Vás na první setkání s naší novou lvicí! Získali jsme ji z francouzské zoo Planete Sauvage a jmenuje se Kwale.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Novinky u tygrů

Přijďte se podívat na náš nový pár tygrů ussurijských - čtyřletou tygřici Sambu a dvanáctiletého tygra Youriho.

Objevte nové věci

Rekordní počet mláďat želvy ostruhaté

Máme velkou radost! Ze 24 vajec želv ostruhatých, o které chovatelé pečovali v inkubátorech, se již vylíhlo 20 želviček. I zbývající 4 vejce jsou oplozena, počet malých želv se tak brzy navýší.

Objevte nové věci

Zoo Zlín si dokáže na sebe vydělat

Rok 2022 byl pro zlínskou zoo mimořádný i po ekonomické stránce. Rekordní návštěvnost ve výši téměř 800 000 návštěvníků přinesla také rekordní vlastní příjmy zoo.

Objevte nové věci