Novinka

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

V obou případech se nám podařilo navázat na předchozí chovatelské úspěchy, v případě pelikána australského na loňský prvoodchov v rámci českých zoo.

V kolekci Zoo Zlín návštěvníci objeví tři druhy pelikánů – australské, skvrnozobé a bílé. V současné době jsou pelikáni umístěni ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí. „Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,“ objasnil zoolog Václav Štraub.

O úspěšný odchov mláďat se nestarají jen opeření rodiče. Zlínská zoo již několik let volí u pelikánů i variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu mláďat. „Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech, váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,“ přiblížil Václav Štraub. Od třetího dne věku se mládě nakrmí již samo. Díky výživnému jídelníčku velmi rychle zvyšuje i svoji hmotnost. Během jednoho měsíce se jeho váha posune až na 2 kg.

Pelikáni skvrnozobí obývají mokřady jihovýchodní Asie. V současné době patří mezi nejméně početný druh ze všech osmi druhů pelikánů, poslední odhady hovoří o populaci 3 500 ptáků. Domovinou pelikánů australských jsou vodní plochy ve vnitrozemí a na pobřeží Austrálie, Nové Guiney nebo Fidži. Globální populace je prozatím stále početná. V rámci evropských institucí je však návštěvníci uvidí pouze v osmi zoo.

Mládě pelikána australského                                                           Mládě pelikána skvrnozobého

      

3.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci

Zámek Lešná zve na rozšířený okruh

Během prázdnin můžete každý den zavítat na rozšířený prohlídkový okruh zámku Lešná! Tato speciální prohlídka je vždy ve 13.00 hod.

Objevte nové věci