Novinka

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Vzácný odchov dvou druhů pelikánů

Hlásíme významné chovatelské úspěchy - 2 mláďata pelikánů australských a 1 mládě pelikánů skvrnozobých! Máme velkou radost.

V obou případech se nám podařilo navázat na předchozí chovatelské úspěchy, v případě pelikána australského na loňský prvoodchov v rámci českých zoo.

V kolekci Zoo Zlín návštěvníci objeví tři druhy pelikánů – australské, skvrnozobé a bílé. V současné době jsou pelikáni umístěni ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí. „Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,“ objasnil zoolog Václav Štraub.

O úspěšný odchov mláďat se nestarají jen opeření rodiče. Zlínská zoo již několik let volí u pelikánů i variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu mláďat. „Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech, váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,“ přiblížil Václav Štraub. Od třetího dne věku se mládě nakrmí již samo. Díky výživnému jídelníčku velmi rychle zvyšuje i svoji hmotnost. Během jednoho měsíce se jeho váha posune až na 2 kg.

Pelikáni skvrnozobí obývají mokřady jihovýchodní Asie. V současné době patří mezi nejméně početný druh ze všech osmi druhů pelikánů, poslední odhady hovoří o populaci 3 500 ptáků. Domovinou pelikánů australských jsou vodní plochy ve vnitrozemí a na pobřeží Austrálie, Nové Guiney nebo Fidži. Globální populace je prozatím stále početná. V rámci evropských institucí je však návštěvníci uvidí pouze v osmi zoo.

Mládě pelikána australského                                                           Mládě pelikána skvrnozobého

      

3.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Během Velikonoc k nám zavítalo 35 000 návštěvníků!

Děkujeme za Vaši fantastickou přízeň! Od čtvrtku 28. března do pondělí 1.4. si návštěvu zlínské zoo nenechalo ujít 35 190 návštěvníků.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Máme velkou radost! Podařilo se nám navázat na loňský úspěch a opětovně odchovat 2 mláďata čáje chocholaté.

Objevte nové věci

Odchov supa chocholatého je světovým úspěchem!

Máme velkou radost. Po 8 letech chovu slavíme první úspěšný odchov supa chocholatého. Ve světě se za uplynulý rok podařilo odchovat pouze 5 mláďat tohoto afrického supa.

Objevte nové věci