Dvojčata pandy červené
Pokud máte rádi pandy červené, určitě zavítejte k jejich expozici! Dvě letošní mláďata si už užívají celý přírodní výběh v asijské oblasti zoo.
Samečci přišli na svět v červnu letošního roku, první tří měsíce však strávili schováni v dutině uprostřed expozice. Díky skvělé péči samice rostli „jako z vody“, nyní je jich doslova "plná expozice". Podle pozorování chovatelů jsou mláďata vitální, krásně prospívají a mají se čile k světu.
Samice Zaya se projevila jako velmi pečlivá a starostlivá matka. Mláďata při narození vážila pouhých 100 g, dva týdny byla holá, slepá a naprosto bezmocná. Jejich vývoj je velmi pozvolný, samice o ně pečuje po dobu jednoho roku. Nyní již váží kolem 1,5 kg, v dospělosti se bude jejich váha pohybovat od 4 do 6 kg. Na první průzkumné výpravy do okolí se malé pandy vydávají až ve stáří 5 měsíců, dospívají v 18 měsících.
Pandy červené se řadí mezi velmi oblíbené obyvatele zoologických zahrad, ačkoliv jejich hlavní aktivita probíhá při soumraku nebo v noci. Během dne většinou odpočívají a spí stočené v klubíčku, nejlépe vysoko v korunách stromů. přesně tak je tomu i v naší zoo. Jsou to mistři ve šplhu, ze stromů slézají hlavou dolů, pro zvíře jejich velikosti je to docela netradiční způsob. Skvěle jim při tomto pohybu pomáhají jejich zpola zatažitelné drápy.
Panda červená patří mezi šelmy, trávicí systém tak má přizpůsobený k přijímání masité potravy. Na jejich jídelníčku však dominují bambusové listy a výhonky. Nedokáže ale trávit celulózu, bambusu tak spotřebuje velké množství. Kromě toho si pochutná také na plodech a ovoci, koříncích nebo masité potravě. Ve zlínské zoo pandy dostávají bambus, ovoce (melouny, třešně, jablka, hrušky, nejvíc jim chutnají jahody), vařené vejce a speciální vitamínové granule pro pandy.
Domovinou pand červených je oblast Himálaje a přilehlých pohoří od Nepálu, severní Indie, Bhútánu, Maynmaru až po jižní Čínu. Žijí ve vysokých nadmořských výškách od 2 000 do takřka neuvěřitelných 4 800 m n.m. Jejich počty ve volné přírodě stále klesají. Důvodem je nejen odlesňování a znečisťování jejich přirozeného prostředí, ale také lov pro kožešinu. Ve všech státech, kde se přirozeně vyskytuje, je panda červená zákonem chráněná a její lov je zakázán.
Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!
Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.
Objevte nové věci
Máme nového samce jaguára!
V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!
Objevte nové věci
Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná
Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.
Objevte nové věci