Novinka

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Oprava střechy zámku Lešná byla nominována na cenu Národního památkového ústavu. Svým hlasováním nás můžete i Vy podpořit!

O vítězi ceny „Památky děkují“ v soutěži Patrimonium pro futuro rozhoduje veřejnost, a to prostřednictvím hlasování na webu NPÚ. Hlasování probíhá až do 30. září 2022. Budeme moc rádi, když nás i Vy podpoříte Vaším hlasem.

Výjimečnou "proměnu" střechy zámku Lešná si můžete prohlédnout na webu NPÚ Obnova střešního pláště zámku Lešná u Zlína.

DĚKUJEME!
Vaše Zoo Zlín

Generální oprava střechy zámku Lešná probíhala od podzimu 2019 do podzimu 2021, byla to první oprava střechy od dobudování zámku v roce 1894. Celková rekonstrukce střechy si vyžádala částku téměř 40 milionů Kč. Zřizovatel město Zlín nám poskytnul dotaci 35,3 milionů Kč, Zlínský kraj podpořil opravu střechy částkou 3,8 milionu Kč, Zoo Zlín se podílela sumou ve výši 0,5 mil. Kč.

V rámci oprav byla položena nová střešní krytina, naplno tak vynikla krása původní ornamentální výzdoby. Ta byla poškozena při necitlivé opravě střechy v šedesátých letech minulého století. Rozsáhlé restaurátorské práce se týkaly velkého množství klempířských prvků (okapové systémy, háky na okapy, báně na špicích střech, vodní chrliče), dřevěných vikýřů, okenních křídel a skleněných vitráží, ozdobných štítů. Kompletně byl také opraven světlík kryjící vitrážový světlík nad schodištěm ve vstupní hale zámku a všech 17 komínů. Opravy probíhaly také v půdních prostorech. Při opravě hlavní věže byly dne 15. září 2020 do věžní báně uloženy 2 časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace.

25.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci