Novinka

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Oprava střechy zámku Lešná byla nominována na cenu Národního památkového ústavu. Svým hlasováním nás můžete i Vy podpořit!

O vítězi ceny „Památky děkují“ v soutěži Patrimonium pro futuro rozhoduje veřejnost, a to prostřednictvím hlasování na webu NPÚ. Hlasování probíhá až do 30. září 2022. Budeme moc rádi, když nás i Vy podpoříte Vaším hlasem.

Výjimečnou "proměnu" střechy zámku Lešná si můžete prohlédnout na webu NPÚ Obnova střešního pláště zámku Lešná u Zlína.

DĚKUJEME!
Vaše Zoo Zlín

Generální oprava střechy zámku Lešná probíhala od podzimu 2019 do podzimu 2021, byla to první oprava střechy od dobudování zámku v roce 1894. Celková rekonstrukce střechy si vyžádala částku téměř 40 milionů Kč. Zřizovatel město Zlín nám poskytnul dotaci 35,3 milionů Kč, Zlínský kraj podpořil opravu střechy částkou 3,8 milionu Kč, Zoo Zlín se podílela sumou ve výši 0,5 mil. Kč.

V rámci oprav byla položena nová střešní krytina, naplno tak vynikla krása původní ornamentální výzdoby. Ta byla poškozena při necitlivé opravě střechy v šedesátých letech minulého století. Rozsáhlé restaurátorské práce se týkaly velkého množství klempířských prvků (okapové systémy, háky na okapy, báně na špicích střech, vodní chrliče), dřevěných vikýřů, okenních křídel a skleněných vitráží, ozdobných štítů. Kompletně byl také opraven světlík kryjící vitrážový světlík nad schodištěm ve vstupní hale zámku a všech 17 komínů. Opravy probíhaly také v půdních prostorech. Při opravě hlavní věže byly dne 15. září 2020 do věžní báně uloženy 2 časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace.

25.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci