Novinka

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Hlasujte pro nás v soutěži o cenu "Památky děkují"

Oprava střechy zámku Lešná byla nominována na cenu Národního památkového ústavu. Svým hlasováním nás můžete i Vy podpořit!

O vítězi ceny „Památky děkují“ v soutěži Patrimonium pro futuro rozhoduje veřejnost, a to prostřednictvím hlasování na webu NPÚ. Hlasování probíhá až do 30. září 2022. Budeme moc rádi, když nás i Vy podpoříte Vaším hlasem.

Výjimečnou "proměnu" střechy zámku Lešná si můžete prohlédnout na webu NPÚ Obnova střešního pláště zámku Lešná u Zlína.

DĚKUJEME!
Vaše Zoo Zlín

Generální oprava střechy zámku Lešná probíhala od podzimu 2019 do podzimu 2021, byla to první oprava střechy od dobudování zámku v roce 1894. Celková rekonstrukce střechy si vyžádala částku téměř 40 milionů Kč. Zřizovatel město Zlín nám poskytnul dotaci 35,3 milionů Kč, Zlínský kraj podpořil opravu střechy částkou 3,8 milionu Kč, Zoo Zlín se podílela sumou ve výši 0,5 mil. Kč.

V rámci oprav byla položena nová střešní krytina, naplno tak vynikla krása původní ornamentální výzdoby. Ta byla poškozena při necitlivé opravě střechy v šedesátých letech minulého století. Rozsáhlé restaurátorské práce se týkaly velkého množství klempířských prvků (okapové systémy, háky na okapy, báně na špicích střech, vodní chrliče), dřevěných vikýřů, okenních křídel a skleněných vitráží, ozdobných štítů. Kompletně byl také opraven světlík kryjící vitrážový světlík nad schodištěm ve vstupní hale zámku a všech 17 komínů. Opravy probíhaly také v půdních prostorech. Při opravě hlavní věže byly dne 15. září 2020 do věžní báně uloženy 2 časové schránky s poselstvím Zoo Zlín pro příští generace.

25.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Večerní prohlídky zoo a zámku

Zveme Vás na oblíbené večerní lampionové prohlídky zlínské zoo a zámku Lešná! Po tři říjnové soboty, konkrétně 1., 8. a 15. října, si můžete užít večerní návštěvu areálu zahrady a zámku Lešná.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První přirozený odchov kotingy v Evropě

Představujeme výjimečné chovatelské úspěchy - první přirozený odchov jihoamerického pěvce kotingy tříbarvé v Evropě a početné odchovy vlhovců žlutohřbetých, červenohřbetých a zelených.

Objevte nové věci

Zažíváme skvělou sezónu, věříme v překonání hranice 700 000 návštěvníků

Zájem o návštěvu zlínské zoo je skutečně mimořádný. Pokud půjde vše podle předpokladů, poprvé letos překonáme počet 700 000 návštěvníků v jednom roce. Děkujeme!!!

Objevte nové věci

4 mláďata kapybar

Početnou rodinu kapybar nyní uvidíte i v novém travnatém prostoru, který je součástí nedávno otevřeného Jaguar Treku. Vždy dopoledne si zde pochutnávají na trávě.

Objevte nové věci