Novinka

Již tuto neděli 6.8. otevřeme GORA ARK

Již tuto neděli 6.8. otevřeme GORA ARK

V neděli 6.8. vás poprvé pozveme na návštěvu nejdelší voliéry pro supy v ČR. Věříme, že sledovat letící supy bude zážitek, stejně tak jako je pozorovat při krmení.

Nový domov zde najdou dvě desítky supů a různí afričtí ptáci. Krmení supů bude navíc probíhat téměř tak, jak ve volné přírodě.

Voliéra měří na délku úctyhodných 80 metrů, celou ji kryje ocelová síť. Svým pojetím je naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíte. Voliéru bude obývat 5 druhů afrických supů - supi Rüppellovi, bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. „Aby supi mohli létat, potřebují skutečně velký prostor. Proto jsme Gora Ark koncipovali jako velmi dlouhou voliéru, poprvé tak u nás uvidíte supy v letu. Do voliéry jsme úspěšně začlenili i nádherný vzrostlý dub, to považuji za velký úspěch. Pozorovat supy při odpočinku na živém stromě, to se hned tak nevidí,“ přiblížil pojetí voliéry ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Kromě supů lidé ve voliéře uvidí hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, např. papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak.

Zážitkem se stane i krmení supů. „V neděli chceme návštěvníkům poprvé dopřát možnost pozorovat dvě desítky supů při krmení. Supi jsou ve volné přírodě důležitým článkem „zdravotní policie“, odstraňují veškeré mršiny. A my jsme rozhodli, že tuto jejich jedinečnou roli přiblížíme i ve zlínské zoo. Lidé usednou do velkého amfiteátru, který je součástí voliéry, a na jevišti před ním budou sledovat, jak si supi poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Věříme, že to bude přesně jak v Africe, že lidé uvidí sociální chování supů, hierarchii ve skupině, souboje mezi jednotlivými ptáky, že to pro všechny bude poznání i zážitek,“ doplnil Roman Horský.

Otevřením GORA ARK zlínská zoo dokončí II. etapu chovného a vzdělávacího centra pro supy. Tu první, kterou tvořily expozice damanů, želv a voliéry pro africké ptáky, zahrada otevřela v dubnu 2022. „Snažili jsme se v celém prostoru vytvořit skutečný kus Afriky a přiblížit lidem zvířata, která se v Africe potkávají a žijí pospolu. Nezapomněli jsme ani na etnografické doplňky, prostor zdobí jedinečné bronzové sochy z Nigerie. Trvalo 4 roky, než se nám je podařilo zajistit a dopravit až do Zlína. Vytvořili je umělci z nigerijského státu Benin, jejich propracování, detaily, to je skutečná pastva pro oči,“ přiblížil ředitel Horský.

Součástí slavnostního otevření nové expozice Gora Ark bude také doprovodný program na nádvoří zámku Lešná. Nabídne zábavné a vzdělávací dílničky, které přiblíží jednotlivé ptačí druhy nové voliéry, jejich potravní specializaci a také ochranářské projekty Zoo Zlín zaměřené nejen na supy.

3.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci