Novinka

Již tuto neděli 6.8. otevřeme GORA ARK

Již tuto neděli 6.8. otevřeme GORA ARK

V neděli 6.8. vás poprvé pozveme na návštěvu nejdelší voliéry pro supy v ČR. Věříme, že sledovat letící supy bude zážitek, stejně tak jako je pozorovat při krmení.

Nový domov zde najdou dvě desítky supů a různí afričtí ptáci. Krmení supů bude navíc probíhat téměř tak, jak ve volné přírodě.

Voliéra měří na délku úctyhodných 80 metrů, celou ji kryje ocelová síť. Svým pojetím je naprosto unikátní, v České republice nikde jinde obdobnou neobjevíte. Voliéru bude obývat 5 druhů afrických supů - supi Rüppellovi, bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni. „Aby supi mohli létat, potřebují skutečně velký prostor. Proto jsme Gora Ark koncipovali jako velmi dlouhou voliéru, poprvé tak u nás uvidíte supy v letu. Do voliéry jsme úspěšně začlenili i nádherný vzrostlý dub, to považuji za velký úspěch. Pozorovat supy při odpočinku na živém stromě, to se hned tak nevidí,“ přiblížil pojetí voliéry ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Kromě supů lidé ve voliéře uvidí hadilovy písaře a zástupce menších afrických ptáků, např. papoušky šedohlavé západní, zoborožce hrubozobé nebo různé druhy turak.

Zážitkem se stane i krmení supů. „V neděli chceme návštěvníkům poprvé dopřát možnost pozorovat dvě desítky supů při krmení. Supi jsou ve volné přírodě důležitým článkem „zdravotní policie“, odstraňují veškeré mršiny. A my jsme rozhodli, že tuto jejich jedinečnou roli přiblížíme i ve zlínské zoo. Lidé usednou do velkého amfiteátru, který je součástí voliéry, a na jevišti před ním budou sledovat, jak si supi poradí s připraveným kadáverem celého zvířete. Věříme, že to bude přesně jak v Africe, že lidé uvidí sociální chování supů, hierarchii ve skupině, souboje mezi jednotlivými ptáky, že to pro všechny bude poznání i zážitek,“ doplnil Roman Horský.

Otevřením GORA ARK zlínská zoo dokončí II. etapu chovného a vzdělávacího centra pro supy. Tu první, kterou tvořily expozice damanů, želv a voliéry pro africké ptáky, zahrada otevřela v dubnu 2022. „Snažili jsme se v celém prostoru vytvořit skutečný kus Afriky a přiblížit lidem zvířata, která se v Africe potkávají a žijí pospolu. Nezapomněli jsme ani na etnografické doplňky, prostor zdobí jedinečné bronzové sochy z Nigerie. Trvalo 4 roky, než se nám je podařilo zajistit a dopravit až do Zlína. Vytvořili je umělci z nigerijského státu Benin, jejich propracování, detaily, to je skutečná pastva pro oči,“ přiblížil ředitel Horský.

Součástí slavnostního otevření nové expozice Gora Ark bude také doprovodný program na nádvoří zámku Lešná. Nabídne zábavné a vzdělávací dílničky, které přiblíží jednotlivé ptačí druhy nové voliéry, jejich potravní specializaci a také ochranářské projekty Zoo Zlín zaměřené nejen na supy.

3.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci