Open Nav

Oslík Willem si užívá výběh

Úvod Novinky Oslík Willem si užívá výběh

Kolekci chovaných domácích zvířat na konci května rozšířil další nový druh. Z nizozemské Zoo Amersfoort jsme získali samce osla domácího miniaturního. Willem, jak se sameček jmenuje, se narodil v prosince 2016. Uvidíte jej ve výběhu poblíž tropické haly Yucatan, který kdysi dávno patřil lipickým koním.

Adaptaci na nový domov a výběh oslík zvládl skvěle. „Stačilo zhruba deset minut a z výběhu utekl. Protože je však poměrně krotký, netrvalo dlouho a přivedli jsme jej zpátky. Nicméně u výběhu jsme museli zajistit další technická opatření, aby se Willem během chvilky znovu neprocházel mezi užaslými návštěvníky,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Nyní je však již všechno tak, jak má být, a oslík si užívá prostorného výběhu.

Zlínská zoo je jedinou českou zahradou, která toto plemeno osla chová. „Rozhodli jsme se rozšířit kolekci chovaných domácích zvířat, které návštěvníci uvidí v jednotlivých oblastech zoo. V Etiopii k takovým patří ovce somálské, v australské oblasti pak zase ovce domácí. Miniaturní oslíci jsou tak dalším oživením našich domácích druhů zvířat,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Na světe existuje poměrně velké množství domestikovaných plemen oslů, kteří se odlišují velikostí nebo délkou a barvou srsti. Sameček osla domácího miniaturního je svým způsobem výjimečný. „V naší republice tohoto oslíka nikde jinde neuvidíte, v celé Evropě jej chová 23 zahrad. Dorůstá výšky zhruba kolem jednoho metru. váží kolem 90 kg," doplnil zoolog Čihák. Na potravu nejsou osli vůbec nároční. Ve zlínské zoo oslík dostává výhradně seno, které doplňují speciální vitamínové granule a samozřejmě sůl k lízání. Tito oslíci jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se až 35 let.

Sameček oslíka prozatím obývá prostorný výběh sám, to se však změní. „Již brzy bychom k oslíkovi chtěli přivést samičku a pokusit se o založení chovu. Prozatím alespoň ve výběhu umístíme několik oveček, aby Willemovi dělaly společnost,“ dodal Kamil Čihák.

Dnešní osel domácí se vyvinul domestikací osla divokého ze severní Afriky. I když některé druhy divokých oslů žijí i v Asii, rozbory DNA prokázaly, že původ našich domácích oslů je právě ze severní Afriky. Osel provází člověka mnohem déle než kůň. Nejstarší zmínky o oslech se objevují již ve staroegyptských dokumentech.

Oslík Willem si užívá výběh Oslík Willem si užívá výběh

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín