Novinka

Oslík Willem si užívá výběh

Oslík Willem si užívá výběh

Kolekci chovaných zvířat na konci května rozšířil další nový druh - osel domácí miniaturní. Willema, jak se náš sameček jmenuje, uvidíte v bývalém výběhu lipicánů.

Kolekci chovaných domácích zvířat na konci května rozšířil další nový druh. Z nizozemské Zoo Amersfoort jsme získali samce osla domácího miniaturního. Willem, jak se sameček jmenuje, se narodil v prosince 2016. Uvidíte jej ve výběhu poblíž tropické haly Yucatan, který kdysi dávno patřil lipickým koním.

Adaptaci na nový domov a výběh oslík zvládl skvěle. „Stačilo zhruba deset minut a z výběhu utekl. Protože je však poměrně krotký, netrvalo dlouho a přivedli jsme jej zpátky. Nicméně u výběhu jsme museli zajistit další technická opatření, aby se Willem během chvilky znovu neprocházel mezi užaslými návštěvníky,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Nyní je však již všechno tak, jak má být, a oslík si užívá prostorného výběhu.

Zlínská zoo je jedinou českou zahradou, která toto plemeno osla chová. „Rozhodli jsme se rozšířit kolekci chovaných domácích zvířat, které návštěvníci uvidí v jednotlivých oblastech zoo. V Etiopii k takovým patří ovce somálské, v australské oblasti pak zase ovce domácí. Miniaturní oslíci jsou tak dalším oživením našich domácích druhů zvířat,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Na světe existuje poměrně velké množství domestikovaných plemen oslů, kteří se odlišují velikostí nebo délkou a barvou srsti. Sameček osla domácího miniaturního je svým způsobem výjimečný. „V naší republice tohoto oslíka nikde jinde neuvidíte, v celé Evropě jej chová 23 zahrad. Dorůstá výšky zhruba kolem jednoho metru. váží kolem 90 kg," doplnil zoolog Čihák. Na potravu nejsou osli vůbec nároční. Ve zlínské zoo oslík dostává výhradně seno, které doplňují speciální vitamínové granule a samozřejmě sůl k lízání. Tito oslíci jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se až 35 let.

Sameček oslíka prozatím obývá prostorný výběh sám, to se však změní. „Již brzy bychom k oslíkovi chtěli přivést samičku a pokusit se o založení chovu. Prozatím alespoň ve výběhu umístíme několik oveček, aby Willemovi dělaly společnost,“ dodal Kamil Čihák.

Dnešní osel domácí se vyvinul domestikací osla divokého ze severní Afriky. I když některé druhy divokých oslů žijí i v Asii, rozbory DNA prokázaly, že původ našich domácích oslů je právě ze severní Afriky. Osel provází člověka mnohem déle než kůň. Nejstarší zmínky o oslech se objevují již ve staroegyptských dokumentech.

3.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Dany a Yuna, první seznámení

Přinášíme Vám záběry seznámení našeho jaguářího páru a také Vám blíže představíme samici Yunu.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

VNT electronics Lanškroun pomáhá Zoo Zlín

Společnost VNT electronics Lanškroun, která patří mezi významné české dodavatele systémů elektrických ohradníků, nám sponzorsky u 5 výběhů nainstalovala elektrické zabezpečení. Děkujeme!!

Objevte nové věci

Jaguáři se vrací do Zoo Zlín

A je to tady! 29. dubna přesně v pravé poledne přicestoval první obyvatel připravované expozice Jaguar Trek. Jmenuje se Dany, je to čtrnáctiměsíční samec jaguára a je nádherný!

Objevte nové věci

Nové expozice damanů a želv otevřeny!

Zavítejte k nové expozici damanů kapských, želv ostruhatých a k nové voliéře orlů křiklavých. V sobotu 23.4. jsme otevřeli I. etapu vzdělávacího a chovného centra pro supy.

Objevte nové věci