Novinka

Oslík Willem si užívá výběh

Oslík Willem si užívá výběh

Kolekci chovaných zvířat na konci května rozšířil další nový druh - osel domácí miniaturní. Willema, jak se náš sameček jmenuje, uvidíte v bývalém výběhu lipicánů.

Kolekci chovaných domácích zvířat na konci května rozšířil další nový druh. Z nizozemské Zoo Amersfoort jsme získali samce osla domácího miniaturního. Willem, jak se sameček jmenuje, se narodil v prosince 2016. Uvidíte jej ve výběhu poblíž tropické haly Yucatan, který kdysi dávno patřil lipickým koním.

Adaptaci na nový domov a výběh oslík zvládl skvěle. „Stačilo zhruba deset minut a z výběhu utekl. Protože je však poměrně krotký, netrvalo dlouho a přivedli jsme jej zpátky. Nicméně u výběhu jsme museli zajistit další technická opatření, aby se Willem během chvilky znovu neprocházel mezi užaslými návštěvníky,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Nyní je však již všechno tak, jak má být, a oslík si užívá prostorného výběhu.

Zlínská zoo je jedinou českou zahradou, která toto plemeno osla chová. „Rozhodli jsme se rozšířit kolekci chovaných domácích zvířat, které návštěvníci uvidí v jednotlivých oblastech zoo. V Etiopii k takovým patří ovce somálské, v australské oblasti pak zase ovce domácí. Miniaturní oslíci jsou tak dalším oživením našich domácích druhů zvířat,“ uvedl zoolog Kamil Čihák. Na světe existuje poměrně velké množství domestikovaných plemen oslů, kteří se odlišují velikostí nebo délkou a barvou srsti. Sameček osla domácího miniaturního je svým způsobem výjimečný. „V naší republice tohoto oslíka nikde jinde neuvidíte, v celé Evropě jej chová 23 zahrad. Dorůstá výšky zhruba kolem jednoho metru. váží kolem 90 kg," doplnil zoolog Čihák. Na potravu nejsou osli vůbec nároční. Ve zlínské zoo oslík dostává výhradně seno, které doplňují speciální vitamínové granule a samozřejmě sůl k lízání. Tito oslíci jsou poměrně dlouhověká zvířata, dožívají se až 35 let.

Sameček oslíka prozatím obývá prostorný výběh sám, to se však změní. „Již brzy bychom k oslíkovi chtěli přivést samičku a pokusit se o založení chovu. Prozatím alespoň ve výběhu umístíme několik oveček, aby Willemovi dělaly společnost,“ dodal Kamil Čihák.

Dnešní osel domácí se vyvinul domestikací osla divokého ze severní Afriky. I když některé druhy divokých oslů žijí i v Asii, rozbory DNA prokázaly, že původ našich domácích oslů je právě ze severní Afriky. Osel provází člověka mnohem déle než kůň. Nejstarší zmínky o oslech se objevují již ve staroegyptských dokumentech.

3.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslava 2. narozenin Zyqarriho a 20 let chovu slonů

V neděli 4. června Vás zveme na velkou oslavu dvaceti let chovu slonů afrických a druhých narozenin prvního mláděte slona afrického v ČR!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci