Novinka

Máme nového žirafího samce

Máme nového žirafího samce

Seznamte se! Toto je náš nový samec žirafy Rothschildovy. Jmenuje se Zulu, má tři roky a 4 metry na výšku. Uvidíte jej v pavilonu žiraf.

Tříletý Zulu si velmi dobře zvyká na svůj nový domov. Prozatím zůstává v pavilonu žiraf a postupně se seznamuje s novým prostředím. V pavilonu jej také uvidí i návštěvníci zoo. Pokud půjde vše podle předpokladů, příští týden by mohl vyjít na první návštěvu venkovního výběhu ve společnosti samic Kamily a Safye.

Zulu se narodil v únoru 2018 v maďarské Zoo Sostó. Jeho příjezd je pro nás mimořádnou událostí, znamená totiž obnovení chovu. "Předchozí samec Bataro se stal otcem 13 odchovaných mláďat, jeho linie tak měla v chovu žiraf Rothschildových silné zastoupení. Po dohodě s koordinátorem chovu jsme po určitý čas proto měli v zoo pouze 3 samice - Kamilu, její dceru Taru a Safyi, která k nám přišla z olomoucké zoo. Tara letos v září odcestovala do německé Zoo Ausburg, naplno se tak mohly rozběhnout přípravy na příjezd nového samce. Právě teď tak nastal ten správný čas, aby se ve zlínské zoo opět rozběhlo rozmnožování kriticky ohroženého podruhu žiraf," uvedla Markéta Horská, hlavní zooložka.

Podle chovatelů je Zulu ve skvělé kondici, aktivně se zajímá o své okolí, pozoruje nejen chovatele, ale také další obyvatele pavilonu. Zájem o nového samce projevují i obě dvě samice. I když prozatím nesdílí společně prostor uvnitř pavilonu, Kamila a Safya samce často olizují na hlavě nebo na krku.  

Zlínská zoo chová žirafy Rothschildovy od roku 1998, kdy byl dokončen pavilon žiraf v africké oblasti zoo. Základem stáda se tenkrát stal samec Bataro a samice Kamila. Skladba skupiny se v následujících letech různě měnila. První mládě zoo přivítala v roce 2001, to poslední, samička Tara, se zde narodila v červenci 2016.

Ve volné přírodě patří žirafa Rothschildova k nejohroženějším poddruhům žiraf. Žije na území Keni a Ugandy, jejich počty se odhadují kolem 1 600 jedinců. Největší problém představuje pytláctví, přeměna přirozeného prostředí a úbytek míst k pastvě. Chov v lidské péči je tak v současné době daleko důležitější než kdykoliv předtím.

22.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Oslava 2. narozenin Zyqarriho a 20 let chovu slonů

V neděli 4. června Vás zveme na velkou oslavu dvaceti let chovu slonů afrických a druhých narozenin prvního mláděte slona afrického v ČR!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci