Novinka

Máme nového žirafího samce

Máme nového žirafího samce

Seznamte se! Toto je náš nový samec žirafy Rothschildovy. Jmenuje se Zulu, má tři roky a 4 metry na výšku. Uvidíte jej v pavilonu žiraf.

Tříletý Zulu si velmi dobře zvyká na svůj nový domov. Prozatím zůstává v pavilonu žiraf a postupně se seznamuje s novým prostředím. V pavilonu jej také uvidí i návštěvníci zoo. Pokud půjde vše podle předpokladů, příští týden by mohl vyjít na první návštěvu venkovního výběhu ve společnosti samic Kamily a Safye.

Zulu se narodil v únoru 2018 v maďarské Zoo Sostó. Jeho příjezd je pro nás mimořádnou událostí, znamená totiž obnovení chovu. "Předchozí samec Bataro se stal otcem 13 odchovaných mláďat, jeho linie tak měla v chovu žiraf Rothschildových silné zastoupení. Po dohodě s koordinátorem chovu jsme po určitý čas proto měli v zoo pouze 3 samice - Kamilu, její dceru Taru a Safyi, která k nám přišla z olomoucké zoo. Tara letos v září odcestovala do německé Zoo Ausburg, naplno se tak mohly rozběhnout přípravy na příjezd nového samce. Právě teď tak nastal ten správný čas, aby se ve zlínské zoo opět rozběhlo rozmnožování kriticky ohroženého podruhu žiraf," uvedla Markéta Horská, hlavní zooložka.

Podle chovatelů je Zulu ve skvělé kondici, aktivně se zajímá o své okolí, pozoruje nejen chovatele, ale také další obyvatele pavilonu. Zájem o nového samce projevují i obě dvě samice. I když prozatím nesdílí společně prostor uvnitř pavilonu, Kamila a Safya samce často olizují na hlavě nebo na krku.  

Zlínská zoo chová žirafy Rothschildovy od roku 1998, kdy byl dokončen pavilon žiraf v africké oblasti zoo. Základem stáda se tenkrát stal samec Bataro a samice Kamila. Skladba skupiny se v následujících letech různě měnila. První mládě zoo přivítala v roce 2001, to poslední, samička Tara, se zde narodila v červenci 2016.

Ve volné přírodě patří žirafa Rothschildova k nejohroženějším poddruhům žiraf. Žije na území Keni a Ugandy, jejich počty se odhadují kolem 1 600 jedinců. Největší problém představuje pytláctví, přeměna přirozeného prostředí a úbytek míst k pastvě. Chov v lidské péči je tak v současné době daleko důležitější než kdykoliv předtím.

22.10. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

28. září máme otevřeno

Zlínská zoo je otevřena každý den v roce včetně všech státních svátků. Babí léto je pro návštěvu zoo naprosto ideální, užijte si u nás volné dny!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

První večerní prohlídky zoo a zámku Lešná již 30. září!

Po tři sobotní večery, 30. září, 7. a 14. října, můžete zavítat do areálu zahrady ve zcela netradiční dobu a zažít večerní atmosféru zoo a také speciální prohlídky zámku Lešná. Těšíme se na Vás!

Objevte nové věci

Návštěva thajské velvyslankyně

Na začátku září k nám zavítala vzácná návštěva. Ředitel zoo Roman Horský u nás přivítal velvyslankyni Thajského království v České republice Její Excelenci paní Phasporn SANGASUBANA.

Objevte nové věci

Jack poprvé se slonicemi a slůnětem

Máme pro vás malý dárek - video z úplně prvního setkání Jacka se slonicemi a slůnětem uvnitř pavilonu.

Objevte nové věci