Novinka

Mládě papouška nestor kea

Mládě papouška nestor kea

Máme radost! Mládě novozélandského papouška nestor kea krásně prospívá. Pokud půjde vše podle našich předpokladů, brzy se stane součástí rodinného hejna.

Nestory kea chováme ve zlínské zoo od roku 2004. Dlouho obývali voliéru poblíž dětského hřiště v dolní části zoo. V roce 2017 jsme pro ně připravili nový domov v australské oblasti zoo v rámci výstavby expozic pro kivi hnědé a papoušky kea.

Na první odchované mládě jsme však museli dlouho počkat. Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší chovné samice. I když se samcem vytvořili harmonizující pár a samice snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě. Navzdory tomuto chování jsme jí vždy jedno oplozené vejce ponechali, aby měla šanci se rodičovské chování naučit. V letošním roce jsme se nakonec rozhodli, že přistoupíme k umělému odchovu a mládě se pokusíme k rodičům přikládat alespoň chráněným kontaktem.

Chovatelé do líhně umístili hned několik vajec nestorů. Úspěch se dostavil a na začátku letošního března se z jednoho vejce vylíhlo vitální mládě. Pomocí analýzy DNA získané z vaječných obalů jsme zjistili, že je to samička. Chovatelé ji pojmenovali Sněhurka a několikrát denně ji krmili pomocí speciální loutky, aby u ní nevznikla nežádoucí fixace na člověka. První dny strávila v inkubátoru, do kterého jsme umístili také fotografie dospělých ptáků. Jakmile se stav mláděte stabilizoval, přesunuli jsme jej do hnízdní nory rodičů. Zde s ním převážně pobývala samice, každé dvě hodiny je chodila "kontrolovat". Od rodičů mládě oddělovalo plexisklo, k naší radosti však ptáci na sebe reagovali nejen vizuálně, ale i zvukově. Po přepeření do šatu dospělých ptáků jsme samičku vypustili z hnízda do venkovní klícky, kterou jsme dali do voliéry nestorů. Samička je teď s rodiči ještě v užším kontaktu. Rádi bychom je brzy všechny spojili, aby se Sněhurka co nejvíce socializovala a stala se součástí rodinného hejna. Tak jí i nám držte pěsti :)

22.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci

Odborníci nesouhlasí se změnami v zákoně o zoologických zahradách

V Senátu v pátek 3. května proběhl kulatý stůl k novele zákona o zoologických zahradách, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. S novelou zákona odborníci nesouhlasí.

Objevte nové věci

Květen v Zoo Zlín

Květen je ve zlínské zoo nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů nabízíme také komentované krmení.

Objevte nové věci