Novinka

Mládě papouška nestor kea

Mládě papouška nestor kea

Máme radost! Mládě novozélandského papouška nestor kea krásně prospívá. Pokud půjde vše podle našich předpokladů, brzy se stane součástí rodinného hejna.

Nestory kea chováme ve zlínské zoo od roku 2004. Dlouho obývali voliéru poblíž dětského hřiště v dolní části zoo. V roce 2017 jsme pro ně připravili nový domov v australské oblasti zoo v rámci výstavby expozic pro kivi hnědé a papoušky kea.

Na první odchované mládě jsme však museli dlouho počkat. Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší chovné samice. I když se samcem vytvořili harmonizující pár a samice snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě. Navzdory tomuto chování jsme jí vždy jedno oplozené vejce ponechali, aby měla šanci se rodičovské chování naučit. V letošním roce jsme se nakonec rozhodli, že přistoupíme k umělému odchovu a mládě se pokusíme k rodičům přikládat alespoň chráněným kontaktem.

Chovatelé do líhně umístili hned několik vajec nestorů. Úspěch se dostavil a na začátku letošního března se z jednoho vejce vylíhlo vitální mládě. Pomocí analýzy DNA získané z vaječných obalů jsme zjistili, že je to samička. Chovatelé ji pojmenovali Sněhurka a několikrát denně ji krmili pomocí speciální loutky, aby u ní nevznikla nežádoucí fixace na člověka. První dny strávila v inkubátoru, do kterého jsme umístili také fotografie dospělých ptáků. Jakmile se stav mláděte stabilizoval, přesunuli jsme jej do hnízdní nory rodičů. Zde s ním převážně pobývala samice, každé dvě hodiny je chodila "kontrolovat". Od rodičů mládě oddělovalo plexisklo, k naší radosti však ptáci na sebe reagovali nejen vizuálně, ale i zvukově. Po přepeření do šatu dospělých ptáků jsme samičku vypustili z hnízda do venkovní klícky, kterou jsme dali do voliéry nestorů. Samička je teď s rodiči ještě v užším kontaktu. Rádi bychom je brzy všechny spojili, aby se Sněhurka co nejvíce socializovala a stala se součástí rodinného hejna. Tak jí i nám držte pěsti :)

22.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Malý medvídek je už ve venkovním výběhu

Mládě vzácně chovaného medvěda pyskatého již dovádí ve venkovním výběhu. Často jej také uvidíte, jak se vozí na máminých zádech. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Pohádkový zámek Lešná

Interiéry patří mezi nejkrásnější v českých zámcích, přijďte se přesvědčit. Navíc jsme ještě ponechali velikonoční výzdobu. V dubnu je otevřeno během víkendů, od května pak každý den.

Objevte nové věci

Na jaře do Zoo Zlín!

Jaro se ve zlínské zoo už naplno rozběhlo. Procházka areálem zoo je teď doslova pastvou pro oči, od květů až po mláďata.

Objevte nové věci

Máme novou lvici!

Přinášíme skvělou zprávu. Zveme Vás na první setkání s naší novou lvicí! Získali jsme ji z francouzské zoo Planete Sauvage a jmenuje se Kwale.

Objevte nové věci