Open Nav

Mládě papouška nestor kea

Úvod Novinky Mládě papouška nestor kea

Nestory kea chováme ve zlínské zoo od roku 2004. Dlouho obývali voliéru poblíž dětského hřiště v dolní části zoo. V roce 2017 jsme pro ně připravili nový domov v australské oblasti zoo v rámci výstavby expozic pro kivi hnědé a papoušky kea.

Na první odchované mládě jsme však museli dlouho počkat. Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší chovné samice. I když se samcem vytvořili harmonizující pár a samice snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě. Navzdory tomuto chování jsme jí vždy jedno oplozené vejce ponechali, aby měla šanci se rodičovské chování naučit. V letošním roce jsme se nakonec rozhodli, že přistoupíme k umělému odchovu a mládě se pokusíme k rodičům přikládat alespoň chráněným kontaktem.

Chovatelé do líhně umístili hned několik vajec nestorů. Úspěch se dostavil a na začátku letošního března se z jednoho vejce vylíhlo vitální mládě. Pomocí analýzy DNA získané z vaječných obalů jsme zjistili, že je to samička. Chovatelé ji pojmenovali Sněhurka a několikrát denně ji krmili pomocí speciální loutky, aby u ní nevznikla nežádoucí fixace na člověka. První dny strávila v inkubátoru, do kterého jsme umístili také fotografie dospělých ptáků. Jakmile se stav mláděte stabilizoval, přesunuli jsme jej do hnízdní nory rodičů. Zde s ním převážně pobývala samice, každé dvě hodiny je chodila "kontrolovat". Od rodičů mládě oddělovalo plexisklo, k naší radosti však ptáci na sebe reagovali nejen vizuálně, ale i zvukově. Po přepeření do šatu dospělých ptáků jsme samičku vypustili z hnízda do venkovní klícky, kterou jsme dali do voliéry nestorů. Samička je teď s rodiči ještě v užším kontaktu. Rádi bychom je brzy všechny spojili, aby se Sněhurka co nejvíce socializovala a stala se součástí rodinného hejna. Tak jí i nám držte pěsti :)

Mládě papouška nestor kea Mládě papouška nestor kea Mládě papouška nestor kea

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín