Novinka

Máme mládě dvojzoborožce!

Máme mládě dvojzoborožce!

Slavíme! Poprvé v České republice jsme odchovali dvojzoborožce indického. O mimořádnosti odchovu svědčí i ta skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se ve světových zoo neodchovalo žádné mládě.

ZOO Zlín slaví další mimořádný chovatelský úspěch světového významu. Poprvé v České republice se zde podařilo odchovat vzácného dvojzoborožce indického. O mimořádnosti svědčí i ta skutečnost, že za uplynulých 12 měsíců se ve světových zoo neodchovalo žádné mládě. V Evropě lze tyto dvojzoborožce spatřit v 19 zahradách. Za posledních deset let se však podařilo pouze několik úspěšných odchovů, např. v Zoo Stuttgard nebo Walsrode. Malý dvojzoborožec se ve zlínské zoo vylíhnul 20. března.

ZOO Zlín chová dvojzoborožce indické od roku 2010. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je velmi náročné. „Zoborožci jsou monogamní ptáci, své partnery si vybírají na celý život. Dát dohromady kompatibilní pár tak může být „běh na dlouhou trať“. Velmi často se totiž u nich vyskytuje vzájemná agresivita,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Ve Zlíně se to však podařilo, první oplozené vejce chovatelé zaznamenali již v roce 2014. Pár zahnízdil i v následujících letech, dokonce se vylíhla mláďata. Ačkoliv samice o ně zpočátku pečovala, ve věku několika dnů uhynula. „Proto jsme do hnízdní budky, vnitřní ubikace a venkovní voliéry umístili kamery, abychom mohli chování dvojzoborožců sledovat,“ dodal zoolog Štraub.

Když samice snesla letos dvě vejce, chovatelé se rozhodli změnit dosavadní přístup. Cenné rady jim poskytli kolegové z malajské Zoo Negara, s kterou zlínská zoo úzce spolupracuje. Zhruba po 30 dnech přirozené inkubace pod samicí vejce odebrali a umístili do líhně. Jedno vejce bylo skutečně oplozené, mládě se podařilo úspěšně vylíhnout. „Více jak dvacet dnů byl malý dvojzoborožec slepý, to pro nás znamenalo daleko jednodušší péči. Nemuseli jsme k němu vstupovat v převleku a s maskou na obličeji, pouze jsme zajistili ticho v odchovné místnosti. Jakmile však otevřel oči, krmení probíhalo vždy v převleku a s pomocí loutky imitující hlavu dospělého ptáka,“ zdůraznil zoolog Śtraub. Všechna zmíněná opatření sloužila k jedinému účelu – zabránit fixaci mláděte na lidi a lidské hlasy. Chovatelé nyní mládě krmí několikrát denně myšími holátky, hmyzem, ovocem a granulemi. Malý zoborožec zdárně prospívá, v současné době již obývá stejnou ubikaci jako dospělí ptáci. „Chtěli jsme mu umožnit kontakt s rodiči, pro jistotu je však oddělen pletivem. K naší radosti rodiče projevují o mládě zájem, zejména samec. Úplné spojení však zatím neplánujeme, nechceme mládě ohrozit,“ dodal Štraub.

Zlínská zoo patří mezi významné chovatele zoborožců. V její kolekci nyní objevíme 10 druhů, z toho 6 druhů se již podařilo rozmnožit. „Zoborožci patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí. Jsem skutečně pyšný na náš tým chovatelů, kteří nejenom u zoborožců dosahují skvělých úspěchů,“ vyzdvihl práci zlínských chovatelů ředitel Roman Horský.

Dvojzoborožec indický je největším zástupcem čeledi zoborožcovitých. Nejnápadnější znak představuje masivní žlutočerná helmice a obrovský zobák. Obývá tropické pralesy v Indii, Sumatře, Indonésii a na Malajském poloostrově. Tito zoborožci létají málo a těžkopádně, v korunách stromů nejčastěji poskakují z větve na větev. Hnízdí v dutinách velkých stromů, kde samec svou partnerku doslova zazdí výkaly a blátem. Nechá přitom v přepážce jen malý otvor, kterým ji a později i mláďata krmí po celou dobu hnízdění. Ve volné přírodě se jeho početní stavy rok od roku snižují. Důvodem je především ztráta přirozeného prostředí a neutuchající lov.

30.04. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Omezení přístupu k výběhu slonů

V souvislosti s výstavbou nového záchranného centra pro lvy dojde ke krátkému omezení přístupu k výběhu slonů v Karibuni.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Zvířata a tropické teploty

Tropické teploty zvládají zvířata ve zlínské zoo bez problémů. Nabízíme jim i různé osvěžení, třeba tygři a sloni dostávají zmrzlinu. A pamatujeme také na návštěvníky.

Objevte nové věci

Aligátoři opět v letní expozici

Letní expozice aligátorů amerických poblíž zámku Lešná opět ožila. Těšit se můžete na samce Vincenta, na konci července jej doplní 2 samice.

Objevte nové věci

Máme mládě tygra ussurijského!

Slavíme velký chovatelský úspěch, tygřice Samba odchovává své první mládě. Díky projekční obrazovce u expozice tygrů jej uvidíte i vy.

Objevte nové věci