Novinka

4 mláďata kapybar

4 mláďata kapybar

Početnou rodinu kapybar nyní uvidíte i v novém travnatém prostoru, který je součástí nedávno otevřeného Jaguar Treku. Vždy dopoledne si zde pochutnávají na trávě.

Mláďata , 2 samečci a 2 samičky, se narodila na konci května. Prvních 14 dní strávila v bezpečí chovatelského zázemí. Nyní si už užívají nejen původní výběh přímo pod ubikací, ale také nový travnatý prostor v Jaguar Treku. 

"Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará. Zlínská zoo chová kapybary 35 let, za tu dobu jsme úspěšně odchovali již sedmdesát mláďat,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Páření kapybar probíhá ve vodě, samice po pětiměsíční březosti přivádí na svět dvě až osm mláďat. Jejich porodní váha se pohybuje kolem 1,5 kg. „Ihned po porodu jsou dokonale vyvinutá, mohou okamžitě běhat, plavat a potápět se. Již následující den jsou schopna přijímat i pevnou stravu. I tak je samice kojí zhruba 4 měsíce,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Kromě chovného páru a letošních mláďat návštěvníci ve výběhu uvidí také 2 odrostlá mláďata z předchozích let. Další 2 dřívější mláďata obývají rozlehlou letní expozici kapybar v Amazonii.

Domovinou kapybar je jihoamerický kontinent, vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Jsou to největší žijící hlodavci na světě, samice jsou mohutnější než samci. Délka jejich těla se pohybuje kolem 130 cm, dospělí jedinci váží kolem 70 až 80 kg. Zdržují se většinou podél řek a jezer, v bažinatých územích a v močálech. Tyto oblasti vyhledávají nejen kvůli bohatému travnatému porostu, ale také z termoregulačních důvodů. Na souši se jejich mohutné tělo rychle přehřívá. Výborně plavou, jsou mistři v potápění, pod vodou vydrží až 10 minut. Dokáží ve vodě i spát, nos drží těsně nad hladinou. Mezi prsty na nohou mají kapybary krátkou plovací blánu, která napomáhá při plavání. Žijí většinou ve skupinách vedených dominantním samcem. Na jejich jídelníčku najdeme výhradně rostlinnou potravu – traviny, vodní rostliny, výhonky mladých dřevin, různé ovoce. Ve zlínské zoo dostávají seno, mrkev, ovesné vločky, speciální vitamínové granule, milují červenou řepu a čínské zelí. Kapybary dospívají ve stáří 15 měsíců, v lidské péči se dožívají až 12 let.

Jméno kapybara pochází od indiánského kmene Guarani a znamená „pán travin“. V mnoha oblastech Jižní Ameriky lidé kapybary intenzivně loví pro chutné maso, kvalitní kůži a mimořádně hebkou srst. Řada zemí však postupně přistupuje k jejich ochraně, např. v Kolumbii je lov kapybar zakázán.

18.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Nákup elektrovozidel pro ZOO Zlín

Elektrovozíky jsou při naší práci mnohdy zcela nepostradatelnými pomocníky. Proto jsme rádi, že díky projektu Next Generation EU budeme moct postupně doplnit náš vozový park o 10 nových elektrovozíků.

Objevte nové věci

Nekrmte prosím zvířata v zoo

Zoo Hluboká zveřejňuje video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky.

Objevte nové věci

Zoo Zlín je ekonomickým tygrem mezi zoologickými zahradami

A to doslova. Dokážeme si totiž pokrýt 91 % našich nákladů. Naše soběstačnost tak patří mezi ty nejvyšší v rámci světových zoo.

Objevte nové věci