Novinka

Mimořádné úspěchy u supů

Mimořádné úspěchy u supů

Zlínská zoo v letošním roce dosáhla v chovu supů opravdu výjimečného úspěchu. Ze sedmi chovaných druhů jsme poprvé v historii v jednom roce úspěšně rozmnožili hned 5 druhů.

Zlínská zoo v letošním roce dosáhla v chovu supů opravdu výjimečného úspěchu. Ze sedmi druhů chovaných supů zoo poprvé v historii v jednom roce úspěšně rozmnožila hned 5 druhů. Za největší úspěch považujeme první mládě supa himálajského i opětovný odchov supa mrchožravého a hnědého. Cenné jsou však také 2 mláďata supa Rüppellova a 4 mláďata supa bělohlavého, doposud nejpočetnější odchov tohoto druhu supa v zoo.

Již před několika lety jsme se rozhodli zaměřit se na chov supů. Tito draví ptáci jsou nejen atraktivní svým vzhledem a způsobem života, ale zároveň je to skupina, u níž byl v posledních letech zaznamenán obrovský úbytek téměř u všech druhů. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz používání tohoto léčiva přispěl k stabilizaci situace, návrat na původní stavy supů je však velmi pozvolný. Nyní se problém přesunul do Afriky, ohroženo je 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Dnes tak supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě.

V kolekci zlínské zoo nyní najdeme sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté. Velkou pozornost jsme věnovali sestavení chovných párů. Supi patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí a „běh na dlouhou trat“. První supi bělohlaví se ve Zlíně objevili v roce 1994, na mládě jsme čekali až do roku 2009. Ve stejném roce se zoo zapojila do projektu Green Balkans zaměřeného na vypouštění supů bělohlavých do horských oblastí Bulharska. Zmiňované mládě se tak současně stalo i prvním zlínským supem vypuštěným v bulharských horách. V dalších letech zoo do Bulharska odeslala čtyři supy bělohlavé. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl vypuštěn v italském Toskánsku. Do Bulharska zamíří i 3 letošní mláďata supa bělohlavého.

Zlínská zoo tak v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoo, které se daří odchovávat mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. To je nesmírně důležité. Mláďata, která odchovají rodiče, mají totiž mnohem větší šanci se ve volné přírodě uchytit, najít si partnera a následně vyvést vlastní potomky. Z 9 letošních mláďat sedm vyrůstá ve zlínské zoo. Mládě supa himalájského prospívá pod náhradními rodiči v ZOO Ústí, mládě supa bělohlavého pod náhradním rodičovským párem v ZOO Praha. Někdy se stane, že rodiče nejeví o snesené vejce zájem. Proto jsme se dohodli s kolegy ze zmiňovaných zoo a vejce předali do náhradní péče.

8.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Sloní sameček má 6 měsíců

6. prosince bude mít náš sloní sameček přesně 6 měsíců! A to je už pořádný důvod k oslavě. Narozeninové překvapení jsme však nachystali i pro vás, naše fanoušky a návštěvníky.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádná návštěvnost zoo

Milí návštěvníci, děkujeme za vaši fantastickou podporu! Do zoo letos zavítalo již 600 000 osob, máme velkou radost. Jste skvělí!

Objevte nové věci

Máme nového žirafího samce

Seznamte se! Toto je náš nový samec žirafy Rothschildovy. Jmenuje se Zulu, má tři roky a 4 metry na výšku. Uvidíte jej v pavilonu žiraf.

Objevte nové věci

Máme dvě mláďata dželad

Naše početná tlupa dželad se opět rozrostla, tentokrát o dvě mláďata. První se narodilo v polovině července, druhé 1. září. Přijeďte se podívat, malé dželady uvidíte jen ve zlínské zoo!

Objevte nové věci