Mimořádné úspěchy u supů
Zlínská zoo v letošním roce dosáhla v chovu supů opravdu výjimečného úspěchu. Ze sedmi chovaných druhů jsme poprvé v historii v jednom roce úspěšně rozmnožili hned 5 druhů.
Zlínská zoo v letošním roce dosáhla v chovu supů opravdu výjimečného úspěchu. Ze sedmi druhů chovaných supů zoo poprvé v historii v jednom roce úspěšně rozmnožila hned 5 druhů. Za největší úspěch považujeme první mládě supa himálajského i opětovný odchov supa mrchožravého a hnědého. Cenné jsou však také 2 mláďata supa Rüppellova a 4 mláďata supa bělohlavého, doposud nejpočetnější odchov tohoto druhu supa v zoo.
Již před několika lety jsme se rozhodli zaměřit se na chov supů. Tito draví ptáci jsou nejen atraktivní svým vzhledem a způsobem života, ale zároveň je to skupina, u níž byl v posledních letech zaznamenán obrovský úbytek téměř u všech druhů. Používání veterinárního přípravku diclofenac pro léčení zánětů u dobytka mělo katastrofický vliv na tři druhy asijských supů, jejich počty poklesly o 99 %. Zákaz používání tohoto léčiva přispěl k stabilizaci situace, návrat na původní stavy supů je však velmi pozvolný. Nyní se problém přesunul do Afriky, ohroženo je 7 z 11 druhů supů. Hlavní příčinou jsou záměrné otravy mršin pytláky a používaní pesticidů v zemědělství. Dnes tak supi patří k neohroženějším druhům ptáků na světě.
V kolekci zlínské zoo nyní najdeme sedm druhů supů – supy kapucíny, bělohlavé, Rüppellovy, himálajské, hnědé, mrchožravé a chocholaté. Velkou pozornost jsme věnovali sestavení chovných párů. Supi patří mezi nejnáročnější ptáky na vytvoření optimálních podmínek pro chov. Velmi často to znamená roky a roky úsilí a „běh na dlouhou trat“. První supi bělohlaví se ve Zlíně objevili v roce 1994, na mládě jsme čekali až do roku 2009. Ve stejném roce se zoo zapojila do projektu Green Balkans zaměřeného na vypouštění supů bělohlavých do horských oblastí Bulharska. Zmiňované mládě se tak současně stalo i prvním zlínským supem vypuštěným v bulharských horách. V dalších letech zoo do Bulharska odeslala čtyři supy bělohlavé. V roce 2015 k nim přibyl sup mrchožravý, který byl vypuštěn v italském Toskánsku. Do Bulharska zamíří i 3 letošní mláďata supa bělohlavého.
Zlínská zoo tak v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoo, které se daří odchovávat mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. To je nesmírně důležité. Mláďata, která odchovají rodiče, mají totiž mnohem větší šanci se ve volné přírodě uchytit, najít si partnera a následně vyvést vlastní potomky. Z 9 letošních mláďat sedm vyrůstá ve zlínské zoo. Mládě supa himalájského prospívá pod náhradními rodiči v ZOO Ústí, mládě supa bělohlavého pod náhradním rodičovským párem v ZOO Praha. Někdy se stane, že rodiče nejeví o snesené vejce zájem. Proto jsme se dohodli s kolegy ze zmiňovaných zoo a vejce předali do náhradní péče.
Mohlo by vás zajímat
Odeslali jsme další 2 supy k vypuštění v Bulharsku
15 let vracíme supy do volné přírody! Za tu dobu jsme kolegům v Bulharsku předali již 26 těchto ohrožených dravců. Patříme tak mezi klíčové partnery projektu.
Objevte nové věciPřijďte se podívat na malého tygříka
Tygří sameček, který se v květnu narodil pětileté tygřici Sambě, úspěšně zvládnul těžší start do života a nyní již dovádí ve venkovním výběhu. Nenechte si jej ujít!
Objevte nové věciProhlídky chovného zařízení pro slony
Pokud jste ještě neviděli naše chovné zařízení pro slony, neváhejte a přijďte v prosinci na speciální komentovaného prohlídky!
Objevte nové věci