Novinka

Mláďata klokanů už mají jméno

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Eko, Goran, Světlonoš, Patino, Tonda a Zyp. Tak se od pondělí 3. června jmenuje šest mláďat klokana rudokrkého. Kmotry se stali ministr životního prostředí Petr Hladík, moderátor Martin Hrdinka a herci Simona Lewandowka, Šimon Bilina, Roman Vojtek a Jan Révai.  Zlínská zoo chová klokany rudokrké od již téměř 20 let, úspěšně již odchovala 255 mláďat.

Symbolický křest proběhl přímo v průchozí expozici klokanů v australské oblasti zoo. Klokaní mláďata zastoupili plyšoví „dvojníci“. Připíjelo se dětským šampaňským a malí klokani získali jméno, které jim zůstane po celý život.

Již více jak tři desítky let v rámci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež přijíždějí známé osobnosti a tváře festivalu do Zoo Zlín a ujímají se role kmotrů zdejších mláďat. Vůbec poprvé v historii zoo se však kmotrem mláděte stal ministr vlády. „Vyhlásili jsme na sociálních sítích anketu a vyzvali veřejnost, aby pro klokaní mládě vybrala jméno. Z mnoha návrhů nakonec největší podporu získalo jméno Eko, Ekoušek. Těší mě, že jsem se mohl křtu jako ministr účastnit. I proto, že zoo s finanční podporou Ministerstva životního prostředí buduje záchranné centrum pro zabavené lvy,“ řekl ministr životního prostřední Petr Hladík. Herečka Simona Lewandowska vybrala pro malého klokánko jméno Goran. „V překladu to znamená hora. Přeji mému klokánkovi, aby byl silný, vytrvalý a odvážný jako hora,“ popřála Simona Lewandovwka. Roman Vojtek a Martin Hrdinka se nechali inspirovat fotbalovým klubem Bohemians, který na svých dresech nosí právě siluetu klokana. „Dvě klokaní mláďata bychom chtěli pojmenovat po legendárních hráčích Bohemians Antonínovi Panenkovi a Karolovi Dobiášovi. Jméno jsme tak vybrali Tonda a Patino, což byla přezdívka Karola Dobiáše. Našim klokaním kmotřencům přejeme skvělý a dlouhý život,“ s úsměvem přáli Roman Vojtek a Martin Hrdinka. Šimon Bilina vybral jméno Světlonoš, Jan Révai společně se svými syny zvolil jméno Zyp. „Je to poprvé, co křtím mládě ve zlínské zoo. Děkuji za tuto příležitost a přejeme „našemu“ klokánkovi hlavně hodně zdraví,“ popřál Jan Révai.

Současnou chovnou skupinu klokanů rudokrkých Zoo Zlín získala v srpnu 2004 z anglické Zoo Woburn. První mláďata přišla na svět již v roce 2005, kromě typicky zbarvených hnědošedých mláďat se narodili také albíni. V letošním roce se početná skupina 17 klokanů rozrostla o 9 mláďat, z toho byli 4 albíni. Stejně jako předchozí ani všechna letošní mláďata ve zlínské zoo natrvalo nezůstanou. V rámci spolupráce s ostatními zoologickými zahradami najdou nový domov v některé evropské nebo světové zoo.

Klokany rudokrké návštěvníci z bezprostřední blízkosti uvidí v průchozí australské expozici.

5.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci

Dvě první místa v soutěži Bílý slon

Zoo Zlín získala dvě první místa v soutěži Bílý slon - za odchov dvojzoborožců indických v kategorii Ptáci a za pavilon slonů afrických v Karibuni v kategorii Stavba roku. Slavíme!

Objevte nové věci