Novinka

Kivi a kea - otevřeno!

Kivi a kea - otevřeno!

Nenechte si ujít novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea. Najdete ji v australské oblasti poblíž dětského koutku a restaurace Farma U Koaly.

V pátek 21.7. jsme slavnostně otevřeli novou expozici pro kivi, papoušky nestory kea a další zástupce novozélandských ptáků. Poprvé v České republice a na Slovensku tak návštěvníci mohli uvidět "symbol" novozélandské ptačí fauny, vzácně chovaného nelétavého kivi hnědého. Expozici, která od loňskoho podzimu postupně vznikala v australské oblasti poblíž dětského koutku, jsme rozdělili do dvou sekcí. První obývají flétnáci a papoušci nestor kea, druhá se stala domovem pro kivi a papoušky kakariki. Výstavba expozice si vyžádala částku přes 4 miliony Kč. Zřizovatel zoo, město Zlín, na její realizaci poskytlo dotaci ve výši 3,8 mil. Kč.

Kivi chováme jako první česká zoo. Kromě zlínské zoo je uvidíte pouze v 7 evropských zahradách. Náš sameček se jmenuje Gery a pochází z německé Zoo Frankfurt. Společně s koordinátorkou chovu však budeme v blízké budoucnosti usilovat o získání samičky. Kivi jsou monogamní ptáci, svazky uzavírají na celý život. Sezení na vejcích je záležitostí výhradně samečků.

Typickým znakem kivi je dlouhý, mírně zahnutý zobák. Patří mezi nelétavé druhy ptáků, je však velmi obratným běžcem. Má skvělý čich a sluch, zrak je slabší. Na jeho jídelníčku převládájí červi a larvy hmyzu. Ve zlínské zoo si pochutnává na žížalách a hmyzu, ale také třeba na ovesné kaši. Abychom zajistili pravidelnou dodávku žížal, uzavřeli jsme smlouvu hned s několika dodavateli.

Kivi patří mezi ptáky se soumračnou a noční aktivitou. Nechtěli jsme měnit jeho způsob života, tzn.. převrátit mu den v noc. Proto jsme u expozici nainstalovali obrazovku, na kterou přenášíme živý záznam z kamery. Připravujeme také speciální ranní prohlídky expozice, které budou ideální příležitostí k setkání s kivi hnědým.

22.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Rodina vyder obrovských se rozrostla o 4 mláďata

Slavíme další chovatelský úspěch. V tropické hale Yucatan můžete obdivovat čtyři mláďata největších vyder na světě.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mimořádný odchov marabu menšího

Zoo Zlín slaví chovatelský úspěch světového významu. Tím je odchov mláděte marabu menšího, vzácně chovaného čápa z jihovýchodní Asie.

Objevte nové věci

Cena hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná

Zoo Zlín získala prestižní Cenu hejtmana Zlínského kraje za opravu střechy zámku Lešná!

Objevte nové věci

Opět startuje komentované krmení

Po téměř tříleté pauze (covidová omezení) znovu rozbíháme oblíbené komentované krmení! Od 1.7. se na vás každý den těší naši komentátoři hned na 8 stanovištích. A nebudou chybět i jaguáři!

Objevte nové věci