Novinka

Kivi a kea - otevřeno!

Kivi a kea - otevřeno!

Nenechte si ujít novou expozici pro vzácné kivi a papoušky kea. Najdete ji v australské oblasti poblíž dětského koutku a restaurace Farma U Koaly.

V pátek 21.7. jsme slavnostně otevřeli novou expozici pro kivi, papoušky nestory kea a další zástupce novozélandských ptáků. Poprvé v České republice a na Slovensku tak návštěvníci mohli uvidět "symbol" novozélandské ptačí fauny, vzácně chovaného nelétavého kivi hnědého. Expozici, která od loňskoho podzimu postupně vznikala v australské oblasti poblíž dětského koutku, jsme rozdělili do dvou sekcí. První obývají flétnáci a papoušci nestor kea, druhá se stala domovem pro kivi a papoušky kakariki. Výstavba expozice si vyžádala částku přes 4 miliony Kč. Zřizovatel zoo, město Zlín, na její realizaci poskytlo dotaci ve výši 3,8 mil. Kč.

Kivi chováme jako první česká zoo. Kromě zlínské zoo je uvidíte pouze v 7 evropských zahradách. Náš sameček se jmenuje Gery a pochází z německé Zoo Frankfurt. Společně s koordinátorkou chovu však budeme v blízké budoucnosti usilovat o získání samičky. Kivi jsou monogamní ptáci, svazky uzavírají na celý život. Sezení na vejcích je záležitostí výhradně samečků.

Typickým znakem kivi je dlouhý, mírně zahnutý zobák. Patří mezi nelétavé druhy ptáků, je však velmi obratným běžcem. Má skvělý čich a sluch, zrak je slabší. Na jeho jídelníčku převládájí červi a larvy hmyzu. Ve zlínské zoo si pochutnává na žížalách a hmyzu, ale také třeba na ovesné kaši. Abychom zajistili pravidelnou dodávku žížal, uzavřeli jsme smlouvu hned s několika dodavateli.

Kivi patří mezi ptáky se soumračnou a noční aktivitou. Nechtěli jsme měnit jeho způsob života, tzn.. převrátit mu den v noc. Proto jsme u expozici nainstalovali obrazovku, na kterou přenášíme živý záznam z kamery. Připravujeme také speciální ranní prohlídky expozice, které budou ideální příležitostí k setkání s kivi hnědým.

22.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Jaký byl Akabo jako kotě?

Téměř týden máme nového samce jaguára. A jak jsme díky fotografiím od francouzských kolegů zjistili, už jako malé kotě byl nádherný. Mrkněte na "malého" Akaba, jeho matku Emmu a bratra Baalama.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Vítej Akabo!

Přinášíme vám záběry příjezdu, stěhování a také prvních momentů samce jaguára Akaba v novém domově. Nenechte si ujít naše video.

Objevte nové věci

Máme nového samce jaguára!

V pátek 17. listopadu krátce před polednem přicestoval do zlínské zoo dlouho očekávaný samec jaguára amerického. Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a je nádherný!

Objevte nové věci

Pokračujeme v záchraně vzácných látkových tapet v zámku Lešná

Letos opet pokračujeme v restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Objevte nové věci