Open Nav

Kivi a kea - otevřeno!

Úvod Novinky Kivi a kea - otevřeno!

V pátek 21.7. jsme slavnostně otevřeli novou expozici pro kivi, papoušky nestory kea a další zástupce novozélandských ptáků. Poprvé v České republice a na Slovensku tak návštěvníci mohli uvidět "symbol" novozélandské ptačí fauny, vzácně chovaného nelétavého kivi hnědého. Expozici, která od loňskoho podzimu postupně vznikala v australské oblasti poblíž dětského koutku, jsme rozdělili do dvou sekcí. První obývají flétnáci a papoušci nestor kea, druhá se stala domovem pro kivi a papoušky kakariki. Výstavba expozice si vyžádala částku přes 4 miliony Kč. Zřizovatel zoo, město Zlín, na její realizaci poskytlo dotaci ve výši 3,8 mil. Kč.

Kivi chováme jako první česká zoo. Kromě zlínské zoo je uvidíte pouze v 7 evropských zahradách. Náš sameček se jmenuje Gery a pochází z německé Zoo Frankfurt. Společně s koordinátorkou chovu však budeme v blízké budoucnosti usilovat o získání samičky. Kivi jsou monogamní ptáci, svazky uzavírají na celý život. Sezení na vejcích je záležitostí výhradně samečků.

Typickým znakem kivi je dlouhý, mírně zahnutý zobák. Patří mezi nelétavé druhy ptáků, je však velmi obratným běžcem. Má skvělý čich a sluch, zrak je slabší. Na jeho jídelníčku převládájí červi a larvy hmyzu. Ve zlínské zoo si pochutnává na žížalách a hmyzu, ale také třeba na ovesné kaši. Abychom zajistili pravidelnou dodávku žížal, uzavřeli jsme smlouvu hned s několika dodavateli.

Kivi patří mezi ptáky se soumračnou a noční aktivitou. Nechtěli jsme měnit jeho způsob života, tzn.. převrátit mu den v noc. Proto jsme u expozici nainstalovali obrazovku, na kterou přenášíme živý záznam z kamery. Připravujeme také speciální ranní prohlídky expozice, které budou ideální příležitostí k setkání s kivi hnědým.

Kivi a kea - otevřeno! Kivi a kea - otevřeno! Kivi a kea - otevřeno! Kivi a kea - otevřeno! Kivi a kea - otevřeno!

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín