Karibuni

Karibuni, nejrozsáhlejší projekt zlínské zoo v celé historii, vzniká na nově získaných pozemcích na ploše 21 hektarů. Představí oblast střední a západní Afriky, bude však mnohem víc než jen největším projektem zoo. Karibuni je naprosto nová průlomová vize, jakým směrem se má ubírat chov zvířat v lidské péči. Už ne tradiční zoo, ale atraktivní přírodní biopark maximálně přívětivý pro zvířata, který v rámci českých a slovenských zoo nebude mít obdoby. Kromě samotné přírody, kde vás opravdu přeneseme do Afriky, nabídneme i zážitkové ubytování v dokonale vybavených safari stanech.  

Dominantou Karibuni bude moderního a skutečně prostorného zařízení pro slony africké o rozloha kolem 6 hektarů. Další části Karibuni máme prozatím na úrovni návrhů a odborných studií, jak by celá oblast mohla jednou vypadat. Je to živá záležitost, s kterou neustále pracujeme. Může se tak měnit druhová skladba zvířat nebo vzhled a pojetí jednotlivých expozic. 

Areál Karibuni bude přístupný výhradně z areálu stávající zoo a jen během hlavní sezóny, plánujeme zde však nabídnout večerní prohlídky a zážitkové programy. Budete mít na výběr, zda chcete zavítat jen do stávajícího areálu zoo nebo využijete zvýhodněnou kombo vstupenku, jejíž součástí bude i návštěva Karibuni. Pokud do Karibuni nepůjdete, rozhodně nepřijde o pohled na slony. 'V oblasti Etiopie chceme připravit vyhlídku, která umožní pozorovat naše stádo slonů.

Věříme, že velký zájem bude i o ubytování ve dvou afrických kempech. Nabídnou luxusní safari stany se sociálním zařízením, součástí kempů budou také společenské a restaurační prostory. Kempy budou fungovat jen v letním období, umožní ubytování pro 200 osob. K dispozici bude také nové zázemí pro školy, které se účastní vzdělávacích programů, a pro účastníky oblíbených letních příměstských táborů.

VÝVOJ PROJEKTU

 • BŘEZEN 2022

 

 

 • PROSINEC 2021

  

 • ŘÍJEN 2021

  

 • ČERVENEC 2021 - zahájení výstavby chovného zařízení

 • DUBEN 2021
  zahájení výstavby energetického koridoru - vybudování potřebné technické a dopravní infrastruktury

  

 • ZAČÁTEK ROKU 2021
  výběr zhotovitele pro výstavbu chovného zařízení pro slony.
 • SRPEN 2020 - zpřístupnění výběhu B pro veřejnost

   

 • PROSINEC 2020
  Zastupitelstvo města Zlína, které je zřizovatelem zlínské zoo, na prosincovém jednání schválilo poskytnutí garance a spolufinancování investičního úvěru pro Zoo Zlín. Můžeme tak opět rozběhnout realizaci chovného zařízení pro slony. 
 • ZAČÁTEK ROKU 2020
  V plánu byl výběr zhotovitele pro výstavbu další části chovného zařízení pro slony. Bohužel vzhledem k pandemii covidu byl projekt výstavby nového chovného zařízení pro slony v Karibuni pozastaven.
 • PODZIM 2019
  zpracování projektové dokumentace chovného zařízení slonů pro stavební povolení 
 • ZÁŘÍ 2019
  přípravné zemní práce pro budoucí výstavbu chovného zařízení slonů 

  

 • ČERVENEC 2019 - dokončení výstavba nového oplocení Karibuni

Pro oplocení jsme zvolili dvě různá provedení. To první tvoří montovaný betonový plot, který je složen z jednotlivých betonových dílců. Má délku cca 900 m a tvoří bariéru podél silnice k Lukovu. Při realizací tohoto plotu vznikla také opěrná železobetonová stěna v délce 100 m pro budoucí chovné zařízení pro slony. Na betonový plot navázal pletivový plot v délce 550 m, který ohraničuje zbývající část Karibuni.

  

 • PODZIM 2018
  výběr dodavatele na zhotovení oplocení Karibuni (oplocení celého nového území). Toto oplocení je podmínkou, aby sloni mohli využívat nový, v červnu dokončený výběh B.
 • ČERVEN 2018 - dokončení výběhu B pro slony
  První ze dvou výběhů pro slony, výběh B, má rozlohu 3 ha, jeho součástí je i velká vodní plocha. Se stávajícím výběhem slonů jej propojuje nový koridor. Tímto průchodem slonice budou přecházet do nového výběhu a vracet se z něj zpět do původního výběhu a pavilonu. Chovatelé je začnou postupně zvykat na vybudovaný průchod a nový výběh. Výstavba výběhu B si vyžádala sumu ve výši 24 milionů Kč. Částkou 10 milionů korun se na realizaci podílel Zlínský kraj. 

  


 • LISTOPAD 2017 - položení základního kamene, zahájení výstavby
  V listopadu 2017 byl položen základní kámen Karibuni a zahájena realizace celého projektu. Jako první se rozběhla výstavba prvního ze dvou výběhu pro slony v hodnotě kolem 24 milionů korun, částkou 10 milionů korun se na realizaci bude podílet Zlínský kraj. Sloni jej budou moci využívat již v roce 2018. 

Výběh B „Chovné zařízení pro slony“ je spolufinancován Zlínským krajem.