OBLAST Amerika

Jaguár americký

Jaguár americký

Panthera Onca

Jaguár je největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu a jako doma je nejen na pevné zemi a na stromech, ale i ve vodě. Je také velmi zdatný lovec, který dokáže ulovit třeba tapíra nebo opici. Na rozdíl od ostatních velkých koček, které svou kořist zardousí, jaguár své oběti nejčastěji prorazí lebku mohutnými tesáky, výjimečně jí rychlým prudkým kousnutím zláme vaz. Také je pro něj typické, že loví obrovské množství druhů (až 85 různých zvířat). 
Jaguár patří mezi tzv. velké kočky a často se plete s levhartem. Kromě odlišného areálu rozšíření, platí, že jaguár je celkově robustnější - má zdánlivě kratší a silnější nohy, mohutnější a hranatější hlavu. Ale nejnápadnější rozdíl je v kresbě kožichu - jeho černé skvrny na bocích mají uprostřed další černou tečku, zatímco kroužky na levhartím kožichu jsou prázdné. Určitá část populace jaguárů i levhartů se rodí melanistická - jejich základní barva může být tmavě hnědá až téměř uhlově černá. I ti nejtmavší jedinci však mají v určitém světle rozeznatelnou typickou skvrnitou kresbu.

Zajímavosti

  • Slovo jaguár pochází z Amazonie. Zdejší indiáni kmene Guaraní jej nazývají Yaguara, což v překladu znamená ten, který zabíjí jediným úderem.
  • Ve srovnání s jinými velkými kočkami jaguár útočí na člověka nejméně a nikdy nebyl zařazen mezi lidožravá zvířata.
  • Jaguáři se kdysi vyskytovali od jihu Spojených států až téměř k cípu Jižní Ameriky. Bezmála na polovině území, na kterém žili před sto lety, je dnes už nenajdeme.
Potrava jsou masožravci
Výskyt džungle, bažiny, lesy a křovinaté oblasti
Váha/míry 31-121 kg, délka 110-180cm

Jaké další zvířata
najdete u nás v zoo?

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.