Novinka

Hospodaříme s vodou

Hospodaříme s vodou

Spotřeba vody patří mezi citelné položky v našich nákladech. Již několik let proto zavádíme řadu aktivních opatřeních na úsporu vody. Výsledky mluví za vše.

Zlínská zoo již několik let zavádí řadu aktivních opatření týkajících se hospodaření s vodou. I při neustálém rozvoji areálu tak dokáže udržet spotřebu vody prakticky ve stejné výši, jako v předchozích letech. Téměř 60 % spotřeby vody pokrývá z vlastních zdrojů. Rok od roku získává na významu také instalace retenčních nádrží na zachycení dešťové vody. Právě v této oblasti je zlínská zoo doslova průkopníkem v rámci Unie českých a slovenských zahrad.

Zlínská zoo ročně spotřebuje přes 40 000 m3 vody. Dvě třetiny spotřeby pokryjí vlastní zdroje, zbývající vodu zoo odebírá z veřejného vodovodního řádu. Díky instalovaným technickým opatřením se již v předchozích letech podařilo ušetřit tisíce kubíků, na začátku letošního roku však zoo přistoupila k dalšímu vylepšení. „Na všech našich významných měřidlech vody jsme nainstalovali dálkové odečty. V patnáctiminutovém intervalu nyní získáváme podrobné informace o spotřebě vody v celém areálu. Dokážeme tak velmi rychle odhalit jakékoliv nesrovnalosti, které může způsobit například porucha vodovodního řádu,“ uvedl vedoucí technického úseku Jakub Skřivánek. Výsledky po půl roce provozování dálkových odečtů předčily veškeré očekávání. „Díky pravidelnému monitoringu se nám podařilo včas zachytit a odstranit řadu problémů. Na celkovou spotřebu vody má totiž velmi výrazný vliv právě chovatelský provoz zahrady. Od ledna letošního roku ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 evidujeme 25% úsporu vody. A to je již opravdu velká úspora. Systém dálkových odečtů proto chceme dále rozšiřovat,“ zdůraznil Jakub Skřivánek.

Zoo Zlín je také „lídrem“ v Unii českých a slovenských zoo při zachycení a využívání dešťových srážek. Již v roce 2016 byla pod tropickou halou Yucatan zabudována první podzemní plastová cisterna s objemem 18 m3. O rok později pracovníci zoo umístili v technickém zázemí další retenční nádrž na 22 m3, v roce 2018 přibyly 4 velkoobjemové cisterny o celkové kapacitě 100 m3 osazené v novém výběhu slonů v rámci výstavby projektu Karibuni. „Vloni jsme při přípravě nové letní expozice pro aligátory umístili před zámkem Lešná 4 zásobníky o celkovém objemu 45 m3. Nyní dokončujeme instalaci další nádrže v chovatelském zázemí, která zachytí 20 m3. Celkem tak máme v současnosti k dispozici nádrže o objemu přes 200 m3, to představuje již více než slušnou zásobu vody,“ vyzdvihl přístup zlínské zoo ředitel Roman Horský. Zoo tuto vodu využívá především k zálivce, ale také k provozování různých vodních systémů nebo pro chovné bazény sladkovodních ryb. „Instalace retenčních nádrží je sice finančně náročná, provedená vyhodnocení však potvrzují, že je to správný přístup. Pro zahradu to představuje nejen významný ekonomický přínos, ale také dostatečné zásoby dešťové vod pro bohužel již pravidelná období sucha,“ uvedl ředitel Roman Horský.

7.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Opět jsme odchovali čáje chocholaté

Máme velkou radost! Podařilo se nám navázat na loňský úspěch a opětovně odchovat 2 mláďata čáje chocholaté.

Objevte nové věci

Odchov supa chocholatého je světovým úspěchem!

Máme velkou radost. Po 8 letech chovu slavíme první úspěšný odchov supa chocholatého. Ve světě se za uplynulý rok podařilo odchovat pouze 5 mláďat tohoto afrického supa.

Objevte nové věci

Návrat sýčků do volné přírody

Zoo Zlín již několik let aktivně posiluje volně žijící populaci sýčka obecného. Tato drobná sova patří mezi nejohroženější druhy ptáků v ČR, celková populace je odhadována na méně než 100 párů.

Objevte nové věci