Novinka

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Lenka Krobotová pokřtila gibona

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě vzácného gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová.

Hope. Tak se od pátku 5. července oficiálně jmenuje mládě gibona stříbrného ve zlínské zoo. Kmotrou  se stala oblíbená česká herečka Lenka Krobotová. Malý gibon patří mezi nejvzácnější letošní chovatelské úspěchy zlínské zoo. Tento druh gibonů chová jen 18 zoologických zahrad ve světě, za uplynulých 12 měsíců se však odchovem může pochlubit pouze 6 zoo (včetně zlínské).

Křtiny proběhly přímo u expozice gibonů stříbrných v asijské oblasti pojmenované Hala-Bala. Mládě gibona zastoupil plyšový „dvojník“. Připíjelo se dětským šampaňským a malý gibon dostal jméno Hope. Zůstane mu po celý život. „Jméno Hope znamená v angličtině naděje. A pro mě toto výjimečné slovo má hned dvojí význam. Jednak naděje pro vzácné a ohrožené gibony stříbrné, protože každé narozené mládě znamená naději pro zachování druhu. A pak také v souvislosti s tím, co právě nyní probíhá v České republice, že lidem není lhostejná stávající situace, že skutečně máme naději, že se věci změní. Naděje zlátne. Proto jsme vybrala jméno Hope,“ řekla Lenka Krobotová.

Zlínská zoo chová gibony stříbrné od roku 2014. Samec Peucang pochází z anglické Zoo Howletts, samička Isabell z německé Zoo Mnichov. Od samotného počátku tvořili skutečný pár. Malý gibon se narodil na začátku února 2019. Ve venkovní expozici jej návštěvníci mohli poprvé uvidět na konci března. Nyní již postupně opouští bezpečí máminy náruče a začíná podnikat krátké samostatné výlety.

Giboni stříbrní žijí ve volné přírodě pouze v západní části indonéského ostrova Jáva. Řadí se mezi nejohroženější primáty na světě, podle odhadů žije na Jávě méně než 2 000 jedinců. Jejich počty však stále klesají. Na vině je především kácení tropických pralesů pro zemědělské účely a neustálé rozšiřování jednotvárných monokulturních plantáží palmy olejné, kde gibboni nedokážou žít. Na jejich jídelníčku dominuje listí a větvičky stromů, pochutnají si i na ovoci. Udává se, že ve volné přírodě se tak může jednat až o 180 druhů keřů a stromů. Ve zlínské zoo dostávají především listovou zeleninu (salát, čínské zelí, špenát), z jedné čtvrtiny tvoří jídelníček i ovoce (jablka, hrušky, banány). Naprosto však zbožňují větvičky vrby.

6.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

V květnu do Zoo Zlín

Květen je u nás nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů a státních svátků nabízíme také komentované krmení zvířat.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Trojlístek lvíčat pokřtili Zlín Lions

Takka Zukato, Kalisha Zaheera a Siaraa Sali. Takto trojici lvíčat ve zlínské zoo pokřtili „lvi, lvice a lvíčata“ z Florbalového klubu Zlín Lions.

Objevte nové věci

Nosorožec tuponosý: ikona na pokraji vyhynutí

Díky návštěvníkům a jejich příspěvkům jsme organizaci Save the Rhino International za jednu dekádu podpořili částkou 1 218 755 Kč.

Objevte nové věci

Skrytý obyvatel naší přírody

Zoo Zlín je nyní součástí projektu, jehož cílem je návrat ohrožených plchů zahradních do volné přírody.

Objevte nové věci