Botanika

Zlínská zoo se kromě moderních pavilonů a rozlehlých přírodních expozic může pochlubit i bohatou botanickou kolekcí. V celém areálu roste více než 1 100 druhů rostlin a bylin.

V málokteré evropské zoo také najdete tak výrazné propojení expozic zvířat a rostlinné výsadby. Vhodně zvolenými rostlinami se snažíme co nejlépe přiblížit biotop určité oblasti a zvýraznit pojetí samotných expozic. Postupně v areálu zoo vytváříme i zajímavá botanická zákoutí, která společně s nejrůznějšími originálními etnografickými prvky pomáhají navodit atmosféru daného kontinentu.

Japonská zahrada Mu-Shin

Rok otevření: 2014

Největší japonská zahrada v ČR vznikla na ploše více jak 1 000 m2 v blízkosti asijské expozice Hala-Bala. Na první pohled vás upoutají tři borovice drobnokvěté, které jsme dovezli přímo z Japonska. Každá je více jak 100 let stará. Nejzajímavější je hned ta první u vstupu do zahrady. Má výrazně vysunutou tzv. vítací větev.  Touto větví vám strom a potažmo celá zahrada podává ruku a vítá vás.

Pro japonské zahrady je typická střídmost, upravenost a čistota. Proto jsme zde vysadili jen něco málo přes 20 druhů rostlin. Stejně důležité jsou i kameny různých tvarů a velikostí, velké kamenné lampy kasuga a studánka tsukubaj. Dohromady s rostlinami navozují dojem suché kamenné horské zahrady.

A co se vlastně skrývá za názvem Mu-Shin? Doslovný překlad znamená „bez myšlenky“ či „mimo mysl“. Byli bychom rádi, kdybyste zde zapomněli na starosti všedních dní, odpočinuli si a třeba i načerpali energii. 

ROSTLINY ÉRY DINOSAURŮ

Rok otevření: 2010

Expozice vás zavede do vzdáleného světa druhohor, do doby zhruba před 200 a 150 miliony let. Blíže vám představíme rostliny, které si poprvé objevily už v druhorách a jejichž zástupci rostou na Zemi dodnes. Během procházka uvidíte i vzácné jehličnany, které pamatují jako druh éru dinosaurů. K takovým patří sekvoje, metasekvoje, taxodia, pajehličníky, araukárie nebo jinany.

Stezku doplňují modely dinosaurů, modely obřích dinosauřích vajec a dětské archeologické naleziště.