Novinka

Pomáháme zachránit supy v Africe

Pomáháme zachránit supy v Africe

Supi v současné době patří mezi nejohroženější ptačí druhy na světě. Jsme pyšni, že Zoo Zlín se podílí na jejich záchraně na africkém kontinentu.

Katastrofický úbytek supů v Asii se podařilo zastavit, problém však nyní graduje v Africe.  Ohroženo je zde 7 z 11 druhů supů, k těm nejohroženějším patří supi afričtí v jižní Africe. Africkým supům pomáhá i Zoo Zlín. V roce 2023 se připojila k ochranářské organizaci VULPRO, která působí v jižní části afrického kontinentu.

Zoo Zlín při realizaci nových expozic hledá možnosti, jak chov daného zvířete propojit s jeho ochranou ve volné přírodě. Stejnou filozofii zvolila i v případě výstavby voliéry Gora Ark, kterou obývají supi a další afričtí ptáci. „Stali jsme se součástí záchranného projektu organizace VULPRO a finančně podporujeme monitoring kriticky ohrožených supů afrických. Jejich populace v Jihoafrické republice za posledních 30 let poklesla o 90 %. Organizace VULPRO dlouhodobě shromažďuje data ohledně výskytu, pohybu i hnízdních aktivit nejen supů afrických, ale též  kapských a dalších druhů. Získaná data umožňují nasazení účinné ochrany do lokalit, které ji nejvíce potřebují,“ vyzdvihl úsilí afrických ochránců ředitel Zoo Zlín Roman Horský. 

Organizace VULPRO působí i v dalších oblastech ochrany afrických supů. „Díky vlastnímu chovnému zařízení každoročně vypustí do volné přírody kolem 20 odchovaných supů. Záchranné centrum, které provozují, jen za uplynulý půlrok přijalo 70 zraněných supů nalezených v celé jižní Africe. 48 supů se po vyléčení vrátilo zpět do volné přírody, zbývající zůstanou v centru a mohou se zapojit do reprodukce. Pracovníci VULPRO aktivně vzdělávají místní obyvatelstvo o důležitosti ochrany supů, v rámci záchranných projektů spolupracují s národními parky, vládními organizacemi, průmyslovými podniky, farmáři. Odvádí vskutku fantastickou práci. Jejich úsilí finančně podporuje řada světových zoo. Jsme skutečně pyšní, že jako jedna z mála evropských zoologických institucí jim také pomáháme,“ doplnil ředitel Horský.

Každé čtvrtletí VULPRO vydává rozsáhlou zprávu, která blíže představuje jednotlivé aktivity i získané poznatky. „Prezentovaná data ukazují, jak zásadní roli při ochraně jakéhokoliv druhu zvířete hraje právě monitoring. V současné době ochranáři mají k dispozici informace ze 63 satelitních vysílaček, tato miniaturní zařízení nosí volně žijící supi i jedinci odchovaní v chovném centru a vypuštění do volné přírody. Tím, že získáme podrobné informace o místech výskytu supů, jejich pohybu, hnízdění, získávání potravy, o hrozbách, které mají zásadní vliv na pokles populace nebo na změnu hnízdních cyklů, můžeme pomoct supy skutečně zachránit,“ zdůraznil ředitel Roman Horský.

12.08. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

V květnu do Zoo Zlín

Květen je u nás nádherný, přijeďte se podívat! Areál rozzářily stovky kvetoucích rostlin a keřů, během víkendů a státních svátků nabízíme také komentované krmení zvířat.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Trojlístek lvíčat pokřtili Zlín Lions

Takka Zukato, Kalisha Zaheera a Siaraa Sali. Takto trojici lvíčat ve zlínské zoo pokřtili „lvi, lvice a lvíčata“ z Florbalového klubu Zlín Lions.

Objevte nové věci

Nosorožec tuponosý: ikona na pokraji vyhynutí

Díky návštěvníkům a jejich příspěvkům jsme organizaci Save the Rhino International za jednu dekádu podpořili částkou 1 218 755 Kč.

Objevte nové věci

Skrytý obyvatel naší přírody

Zoo Zlín je nyní součástí projektu, jehož cílem je návrat ohrožených plchů zahradních do volné přírody.

Objevte nové věci