Sčítáme škody po předvánoční sněhové kalamitě
Vydatné sněžení před Štědrým dnem sice zaručilo bílé Vánoce, nám však přineslo řadu starostí a problémů. Těžký mokrý sníh a následný vytrvalý déšť zničily nebo poškodily velké voliéry v areálu.
Zcela zničena je supí voliéra naproti expozici Kerala, poškozena voliéra v nedávno otevřené Kerale, voliéra kondorů a síť výběhu jaguárů v expozici Jaguar Trek, voliéra kotulů veverovitých v Amazonii a devět voliér v chovatelském zázemí. Zvířatům se naštěstí nic nestalo. Díky obrovskému nasazení zaměstnanců zoo a pomoci Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se podařilo zabránit daleko rozsáhlejším škodám. I tak se však náklady na opravy budou pohybovat v řádech milionů korun.
Husté sněžení, které v sobotu 23. prosince zasáhlo prakticky celý Zlínský kraj, přineslo během krátkého času enormní záplavu těžkého mokrého sněhu. Již během sobotního odpoledne zaměstnanci průběžně odstraňovali sníh ze všech voliér v areálu zoo, neustálé sněžení a následný vytrvalý déšť však přinesly komplikace. „Při večerní kontrole situace jsme se rozhodli přemístit supy z několika voliér v chovatelském zázemí, v neděli ráno jsme přesunuli jeřáby z voliéry v Kerale a supy z protější asijské voliéry. Začali jsme doslova bojovat s nánosy sněhu na voliéře Gora Ark, díky instalovanému hydrantu se nám podařilo část sněhové pokrývky odstranit,“ přiblížil situaci ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Sněhovou kalamitu v areálu do sobotní půlnoci řešila desítka zaměstnanců, další pak nastoupili na Štědrý den již ve čtyři hodiny ráno. „Přes obrovské nasazení všech lidí bylo jasné, že s vysokými voliérami v Jaguar Treku, v Kerale i v Gora Ark si sami neporadíme. S prosbou o pomoc jsme se proto obrátili na Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Okamžitě přijeli, za využití proudnic se jim postupně podařilo odstranit tuny sněhu ze všech voliér. Bez jejich profesionální pomoci by byly škody na zařízení mnohonásobně vyšší, doslova nám naše největší voliéry zachránili,“ vyzdvihl ředitel Roman Horský.
Přes veškeré obtíže zůstala zlínská zoo otevřená. Zaměstnanci zoo již provizorně opravili voliéru kondorů, návštěvníci mohou opětovně zavítat i do voliéry v Gora Ark nebo obdivovat medvědy pyskaté ve vnitřní ubikaci v Kerale. Síť, která kryje výběh jaguárů, je bohužel více poškozená, jaguáři tak prozatím zůstanou v chovatelském zázemí. „Již nyní usilovně řešíme opravy všech poškozených voliér. Bude to velmi náročné po technické, časové i finanční stránce, přesto doufáme, že se nám vše podaří stihnout do hlavní sezóny 2024. Děkuji všem mým kolegům za naprosto skvělý přístup a nasazení, velmi děkuji pohotovostní jednotce hasičů Zlínského kraje. A chtěl bych pozvat všechny návštěvníky do zlínské zoo. Budeme moc rádi, když nás nyní přijdete podpořit právě svou návštěvou,“ uvedl ředitel Roman Horský.
Mohlo by vás zajímat

Trojlístek lvíčat pokřtili Zlín Lions
Takka Zukato, Kalisha Zaheera a Siaraa Sali. Takto trojici lvíčat ve zlínské zoo pokřtili „lvi, lvice a lvíčata“ z Florbalového klubu Zlín Lions.
Objevte nové věci
Nosorožec tuponosý: ikona na pokraji vyhynutí
Díky návštěvníkům a jejich příspěvkům jsme organizaci Save the Rhino International za jednu dekádu podpořili částkou 1 218 755 Kč.
Objevte nové věci
Skrytý obyvatel naší přírody
Zoo Zlín je nyní součástí projektu, jehož cílem je návrat ohrožených plchů zahradních do volné přírody.
Objevte nové věci