Novinka

Orli korunkatí se představují

Orli korunkatí se představují

Zveme Vás na první setkání s orly korunkatými! Na světě je chovají kromě zlínské zoo pouze dvě zoologické zahrady. Orly můžete obdivovat v upravené africké voliéře před pavilonem žiraf.

Zlínská zoo připravila pro návštěvníky další novinku letošního roku. V polovině července poprvé ve své historii představila orly korunkaté. Podle dostupných informací je na celém světě chovají, včetně zlínské, pouze tři zoologické zahrady. Pro pár orlů zoo připravila prostornou voliéru, která vznikla opravou původních voliér v africké oblasti zoo před pavilonem žiraf. V druhé opravené voliéře v sousedství orlů návštěvníci uvidí atraktivní zoborožce hrubozobé.

Pár orlů korunkatých zlínská zoo dovezla z maďarské Zoo Szeged, s kterou dlouhodobě spolupracuje. Díky této spolupráci chovatelé ve Zlíně získali například samce kasuára, který se v roce 2018 postaral o odchov prvního mláděte kasuára v historii zoo. „Maďarští kolegové orly získali jako zabavená zvířata a hledali pro ně odpovídající chovatelské prostory. My jsme zase řešili zásadní opravu původních voliér v africké oblasti, které vznikly v šedesátých letech minulého století a již přestaly splňovat stávající chovatelské nároky. A byli jsme opravdu poctěni, že si Zoo Szeged pro deponaci orlů vybrala právě zlínskou zoo,“ zdůraznil ředitel zoo Roman Horský. Orly má zlínská zoo pouze zapůjčené, chovatelé však předpokládají, že v prostorné voliéře zůstanou už natrvalo. „I když se jednalo o zabavená zvířata, jsou ve skvělé kondici. Jedná se o dospělé jedince, samec váží 4 kg, těžší samice má o kilo víc,“ doplnil zoolog Václav Štraub. Orel korunkatý patří mezi největší africké orly. Na hlavě má typickou chocholku z peří, díky níž získal své jméno. Samci jsou menší než samice, ty naopak zdobí menší chocholka. Reprezentuje typické obyvatele afrických lesů a pralesů, je to velmi silný dravec. Dokáže usmrtit kořist vážící až osminásobek své vlastní hmotnosti. Někdy bývá přirovnáván k jihoamerické harpyji pralesní, které se podobá vzhledem i způsobem života.

Přestavbou čtyř chovatelsky zastaralých voliér vznikla prostorná expozice nejen pro orly korunkaté, ale také pro obyvatele původních voliér zoborožce hrubozobé. „Celková plocha obou voliér nyní činí 190 m2, výška dosahuje kolem 6 metrů. Voliéry jsou opatřeny černou kovovou sítí, která ideálně splývá s okolím. Návštěvníkům tak můžeme dopřát nerušený pohled do obou expozic,“ přiblížil voliéry Václav Štraub.
 

16.07. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hyenky hřivnaté mají mláďata!

Máme tu další světový chovatelský úspěch! Poprvé v historii se radujeme z mláďat hyenek hřivnatých. Pro vás, návštěvníky, navíc u expozice hyenek spouštíme přímý přenos z jejich ubikace.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

PRVNÍ PŘÍMÉ POZOROVÁNÍ KRASCE DUBOVÉHO V ZOO ZLÍN

V zámeckém parku se poprvé podařilo zdokumentovat výskyt vzácného krasce dubového.

Objevte nové věci

Už známe pohlaví malého jaguára!

Máme pro vás radostnou novinku. První mládě našeho jaguářího páru, pětileté samice Yuny a tříletého samce Akaba, je samička!

Objevte nové věci

První mládě jaguářího páru

A je to tady! Přinášíme Vám první záběry prvního potomka Yuny a Akaba. Mládě je stejně jako Akabo černé jak tma a už trénuje první krůčky.

Objevte nové věci