Gibonika otevřena!
V sobotu 5.4. jsme otevřeli Giboniku, vnitřní expozici pro gibony stříbrné. Gibony tak budete mít opravdu na dosah, přijeďte se podívat.
Gibonika vznikla rozsáhlou opravou původní vnitřní expozice gibonů stříbrných a tapírů čabrakových a okolního návštěvnického prostoru v asijské oblasti zoo. Nově je určeně pouze pro gibony. Pro návštěvníky ji v sobotu 5. dubna otevřeli ředitel zoo Roman Horský a tři výherkyně naší on-line soutěže věnované gibonům - Karolína Ochmannová, Tereza Plakinger a Lucie Veselá. Slavnostní otevření krásně doplnila i radostná událost. Den před otevřením samice Isabell porodila své třetí mládě.
Giboniku návštěvníci objeví v asijské oblasti zoo v blízkosti japonské zahrady Mu-Shin. „Pro gibony jsme zde připravili maximální prostor a nadstandardní chovatelské podmínky, expozice zaujímá plocha 120 metrů čtverečních, výška dosahuje 4,5 metru, interiér co nejvíce odpovídá jejich přirozenému prostředí. Umístili jsme zde parkosy se zavěšenými lany, giboni mají dostatek prostoru pro jejich typický způsob pohybu – brachiaci,“ přiblížil pojetí ředitel Zoo Zlín Roman Horský. Nový prostor umožní obdivovat gibony i v chladnějších měsících roku, což předtím nebylo možné. „Díky velkým proskleným stěnám budou mít lidé naši giboní rodinu opravdu takřka na dosah. A je krásně symbolické, že dosavadní čtyřčlenná skupina se v pátek 4. dubna, den před otevřením Giboniky, rozrostla o další mládě. Krásnější dárek k otevření jsme si nemohli přát," s úsměvem doplnil ředitel Horský. Z vnitřní ubikace budou giboni prostřednictvím lan a žebříků vycházet na původní venkovní ostrovní expozici.
Okolí Giboniky navíc nově doplnila relaxační zóna, která návštěvníky symbolicky přenese do exotické jihovýchodní Asie. Je zde například zážitkový chodník, který nabízí reflexní terapii chodidel, dále sochy Buddhů, množství etnografických předmětů a uměleckých prvků z asijských kultur. Celý prostor krásně doplnily výsadby.
Giboni stříbrní patří mezi nejohroženější primáty na světě, ve volné přírodě jich odhadem žije kolem dvou tisíc a jejich počet se bohužel stále zmenšuje. V Evropě chová tyto primáty pouze 11 zoologických institucí, za uplynulých 12 měsíců se podařilo odchovat jen 3 mláďata. O to vzácnější je každý jejich úspěšný odchov. Ve zlínské zoo se tito endemité ostrova Jáva poprvé objevili v roce 2014. Současnou rodinu tvoří samec Peucang, samice Isabell a jejich tři potomci - šestiletá samička Hope, dvouapůlletý sameček Bobek a mládě narozené 4.4.2025. Pohlaví mláděte prozatím neznáme.
Mohlo by vás zajímat

Nosorožec tuponosý: ikona na pokraji vyhynutí
Díky návštěvníkům a jejich příspěvkům jsme organizaci Save the Rhino International za jednu dekádu podpořili částkou 1 218 755 Kč.
Objevte nové věci
Skrytý obyvatel naší přírody
Zoo Zlín je nyní součástí projektu, jehož cílem je návrat ohrožených plchů zahradních do volné přírody.
Objevte nové věci
Zámek Lešná otevřen od 1.4.
Od 1. dubna můžete každý den opět zavítat do zámku Lešná. Těšíme se na Vás!
Objevte nové věci