Open Nav

Amerika

Úvod Zvířata Expozice Amerika

Záplava bujné vegetace, rozmanité vodní plochy, rozlehlé travnaté expozice, ohlušující křik papoušků, písklavé „povídání“ drobných opiček a tóny zampoňas (píšťalové flétny) - tak se návštěvníkům představuje oblast Střední a Jižní Ameriky ve zlínské zoo. Během jedné hodiny vás provedeme tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží.

Guayanas

Rok otevření: 2018

Tímto názvem jsme nově pojmenovali několik expozic v jihoamerické oblasti Amazonie, které od podzimu 2017 prošly výrazným „liftingem“. Platí to pro bývalé expozice kotulů a papoušků v horní části Amazonie a pro průchozí ptačí voliéru. Rozhodli jsme se dopřát zvířatům daleko větší prostor a navíc rozšířit kolekci chovaných druhů. První proměněnou expozici obývají mravenečníci čtyřprstí. Podstatně jsme zvětšili i prostor pro kotuly veverovité, kteří nově sdílejí expozici s čápy jihoamerickými.

Zásadní proměnou prošla především průchozí voliéra. Zvětšili jsme ji zhruba o jednu třetinu, v současné době se jedná o největší ptačí voliéru v českých zoo. Voliéra je stále průchozí, z bezprostřední blízkosti uvidíte hned několik druhů exotických ptáků. Spatřit zde můžete například ary arakangy, ary rudobřiché, amazoňany pomoučené, hoka pospolité, čáje obojkové, husičky vdovky nebo rybáky inka.

Ve spodní části Guayanas v těsné blízkosti rybníka můžete nově navštívit letní expozici kapybar. Pokud je nespatříte přímo u jejich vyhlídky, kde se zdržují kvůli potravě, prohledejte očima vodní hladinu. Tito výborní plavci a potápěči si budou pravděpodobně užívat tolik vytouženou vodní plochu, kterou jejich bývala expozice postrádala.

Poblíž stejného rybníka můžete najít také výběh pro nově chovaný druh a to chápany vlnaté. Dvojice chápanů, která k nám přišla v roce 2020 má k dispozici nejen vnitřní ubikaci ale také ostrůvek uprostřed rybníka s bujnou vegetací, který je ideálním místem k tréninku jejich lezeckého umění.

Tropická hala

Rok otevření: 2006
 
V království středoamerického deštného pralesa žije více než 20 druhů zvířat, roste 170 druhů rostlin. Většina zvířat se pohybuje volně, v pestré vegetaci uvidíte chvostany bělolící, tamaríny bělovousé, lenochody dvouprsté, ze zástupců ptáků slunatce nádherné, vlhovce zelené, žlutohřbeté, rudohřbeté a červenohlavé, kotingy, volavčíky člunozobé. V teráriu najdete dracény krokodýlovité a ropuchy kururu. Ve velkých akvarijních nádržích se zabydlely želvy, piraně a sladkovodní ryby. V teráriích v severní části haly žije několik druhů žabek pralesniček.

Na podzim roku 2012 se hala stala domovem pro vzácné vydry obrovské. K dispozici mají samostatný vnitřní prostor a také velký venkovní výběh s bazénem.
 
Rostliny vytváří skutečnou džungli. Naprostá většina pochází přímo ze Střední Ameriky. Doplňují je umělé stromy, které slouží jako podpora skleněného pláště haly. V některých z nich je nainstalována vzduchotechnika. Celý prostor haly si díky visuté lávce můžete prohlédnout i z téměř ptačí perspektivy.
 
Kromě toho hala nabízí i setkání s mayskou civilizací, která na ostrově Yucatan vzkvétala v 8 stol. n.l. Čekají na vás mayská svatyně, kamenné reliéfy, nástěnné malby, hieroglyfické písmo, kamenná stéla nebo socha mayského boha Slunce.
 
UPOZORNĚNÍ:
Vstup do průchozích a interaktivních expozic v areálu Zoo Zlín je na vlastní nebezpečí. 

Lachtani hřivnatí

Rok otevření: 2000

Lachtaní expozice svým pojetím připomíná starý přístav u pobřeží moře. Díky prosklené části můžete ploutvonožce pozorovat i ve vodě. Ve venkovním bazénu neustále cirkuluje 160 m3 vody, největší hloubka je 230 cm. V současné době tvoří chovnou skupinu samec Oskar (narozen 2007), samice Betty (1999) a Fany (2004). Lachtani bezesporu patří mezi nejoblíbenější zvířata celé zoo. Po celý rok při pravidelném krmení dvakrát denně předvádějí své jedinečné schopnosti a dovednosti.

Tapíři, mravenečníci a kuandu

Rok otevření: 2002
 
Typické zástupce jihoamerické fauny najdete těsně pod tropickou halou. Robustního obyvatele Amazonie tapíra jihoamerického krásně uvidíte ze stylové dřevěné vyhlídky, protože jde o soumračné zvíře největší šanci ho potkat máte v ranních hodinách. Oživením celé expozice je voliéra pro čáje bělolící. Mravenečníky velké a kuandu obecného můžete pozorovat v jejich proskleném zázemí ale také v nové venkovní expozici.

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín