Open Nav

Amerika

Úvod Zvířata Expozice Amerika

Záplava bujné vegetace, rozmanité vodní plochy, rozlehlé travnaté expozice, ohlušující křik papoušků, písklavé „povídání“ drobných opiček a tóny zampoňas (píšťalové flétny) - tak se návštěvníkům představuje oblast Střední a Jižní Ameriky ve zlínské zoo. Během jedné hodiny vás provedeme tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží.

Tropická hala

Rok otevření: 2006
 
V království středoamerického deštného pralesa žije více než 20 druhů zvířat, roste 170 druhů rostlin. Většina zvířat se pohybuje volně, v pestré vegetaci uvidíte chvostany bělolící, tamaríny tmavohřbeté a pestré, lenochody dvouprsté, ze zástupců ptáků slunatce nádherné, vlhovce zelené, žlutohřbeté, rudohřbeté a červenohlavé, kotingy, volavčíky člunozobé. V teráriu najdete bazilišky zelené, dracény krokodýlovité a ropuchy kururu. Ve velkých akvarijních nádržích se zabydlely trnuchy Leopoldovy, želvy, piraně a sladkovodní ryby.

Na podzim roku 2012 se hala stala domovem pro vzácné vydry obrovské. K dispozici mají samostatný vnitřní prostor a také velký venkovní výběh s bazénem.
 
Rostliny vytváří skutečnou džungli. Naprostá většina pochází přímo ze Střední Ameriky. Doplňují je umělé stromy, které slouží jako podpora skleněného pláště haly. V některých z nich je nainstalována vzduchotechnika. Celý prostor haly si díky visuté lávce můžete prohlédnout i z téměř ptačí perspektivy.
 
Kromě toho hala nabízí i setkání s mayskou civilizací, která na ostrově Yucatan vzkvétala v 8 stol. n.l. Čekají na vás mayská svatyně, kamenné reliéfy, nástěnné malby, hieroglyfické písmo, kamenná stéla nebo socha mayského boha Slunce.

Amazonie

Rok otevření: 2004

Unikátní komplex přírodních výběhů, který nemá v Evropě obdoby, vznikl kolem soustavy jezírek. Uprostřed největšího leží malý ostrov, který je součástí expozice kotulů veverovitých. Hladinu a břehy rybníčků zabydlely různé druhy vrubozobých a brodivých ptáků. Najdete zde např. čápy jihoamerické a labutě černokrké.

Čeká na vás i průchozí voliéra velkých papoušků. Kromě největšího papouška ary hyacintového zde uvidíte ary vojenské, ary arakangy, ary červenoramenné, amazoňany, hoky pospolité, čáje chocholaté, husičky vdovky a kachničky šedoboké.

Lachtani hřivnatí

Rok otevření: 2000

Lachtani expozice svým pojetím připomíná starý přístav u pobřeží moře. Díky prosklené části můžete ploutvonožce pozorovat i ve vodě. Ve venkovním bazénu neustále cirkuluje 160 m3 vody, největší hloubka je 230 cm. V současné době tvoří chovnou skupinu samec Oskar (narozen 2007) a samice Betty (1999) a Fany (2004).

Lachtani bezesporu patří mezi nejoblíbenější zvířata celé zoo. Po celý rok při pravidelném krmení dvakrát denně předvádějí své jedinečné schopnosti a dovednosti.

Tapíři, mravenečníci, kapybary

Rok otevření: 2002
 
Trojice typických zástupců jihoamerické fauny sdílí rozlehlý výběh pod tropickou halou. Robustního obyvatele Amazonie tapíra jihoamerického a největší hlodavce světa kapybary krásně uvidíte ze stylové dřevěné vyhlídky. Mravenečníky velké můžete pozorovat i v jejich proskleném zázemí. Oživením celé expozice je od roku 2007 voliéra pro jihoamerické dravce čimanga falklandské.

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín