Open Nav

Amerika

Úvod Zvířata Expozice Amerika

Záplava bujné vegetace, rozmanité vodní plochy, rozlehlé travnaté expozice, ohlušující křik papoušků, písklavé „povídání“ drobných opiček a tóny zampoňas (píšťalové flétny) - tak se návštěvníkům představuje oblast Střední a Jižní Ameriky ve zlínské zoo. Během jedné hodiny vás provedeme tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží.

Guayanas

Rok otevření: 2018

Tímto názvem jsme nově pojmenovali několik expozic v jihoamerické oblasti Amazonie, které od podzimu 2017 prošly výrazným „liftingem“. Platí to pro bývalé expozice kotulů a papoušků v horní části Amazonie a pro průchozí ptačí voliéru. Rozhodli jsme se dopřát zvířatům daleko větší prostor a navíc rozšířit kolekci chovaných druhů. První proměněnou expozici obývají mravenečníci čtyřprstí, vzácně chovaní tamaríni pestří, tamaríni tmavohřbetí a tukani bělolící. Podstatně jsme zvětšili i prostor pro kotuly veverovité, kteří nově sdílejí expozici s čápy jihoamerickými.

Zásadní proměnou prošla především průchozí voliéra. Zvětšili jsme ji zhruba o jednu třetinu, v současné době se jedná o největší ptačí voliéru v českých zoo. Voliéra je stále průchozí, z bezprostřední blízkosti uvidíte hned 9 druhů exotických ptáků. K těm nejvzácnějším patří největší papoušci světa ary hyacintoví. Kolekci chovaných druhů doplňují ary arakangy, ary vojenské, amazoňani pomoučení, hokové pospolití, čáje obojkové, husičky vdovky, kachničky amazonské a rybáci inka.

Tropická hala

Rok otevření: 2006
 
V království středoamerického deštného pralesa žije více než 20 druhů zvířat, roste 170 druhů rostlin. Většina zvířat se pohybuje volně, v pestré vegetaci uvidíte chvostany bělolící, tamaríny bělovousé, lenochody dvouprsté, ze zástupců ptáků slunatce nádherné, vlhovce zelené, žlutohřbeté, rudohřbeté a červenohlavé, kotingy, volavčíky člunozobé. V teráriu najdete bazilišky zelené, dracény krokodýlovité a ropuchy kururu. Ve velkých akvarijních nádržích se zabydlely trnuchy skvrnité itaituby, želvy, piraně a sladkovodní ryby. V teráriích v severní části haly žije několik druhů žabek pralesniček.

Na podzim roku 2012 se hala stala domovem pro vzácné vydry obrovské. K dispozici mají samostatný vnitřní prostor a také velký venkovní výběh s bazénem.
 
Rostliny vytváří skutečnou džungli. Naprostá většina pochází přímo ze Střední Ameriky. Doplňují je umělé stromy, které slouží jako podpora skleněného pláště haly. V některých z nich je nainstalována vzduchotechnika. Celý prostor haly si díky visuté lávce můžete prohlédnout i z téměř ptačí perspektivy.
 
Kromě toho hala nabízí i setkání s mayskou civilizací, která na ostrově Yucatan vzkvétala v 8 stol. n.l. Čekají na vás mayská svatyně, kamenné reliéfy, nástěnné malby, hieroglyfické písmo, kamenná stéla nebo socha mayského boha Slunce.
 
UPOZORNĚNÍ:
Vstup do průchozích a interaktivních expozic v areálu ZOO Zlín je na vlastní nebezpečí. 

Amazonie

Rok otevření: 2004

Unikátní komplex přírodních výběhů vznikl kolem soustavy jezírek. Uprostřed největšího leží malý ostrov, který je součástí expozice kotulů veverovitých. Hladinu a břehy rybníčků zabydlely různé druhy vrubozobých a brodivých ptáků. Najdete zde např. čápy jihoamerické a labutě černokrké.

Na podzim 2017 jsme zahájili výraznou úpravu Amazonie. Její proměnu odstartovala nejprve revitalizaci vodních ploch v Amazonii a v nedalekém dětském koutku. Během čištění rybníků bylo odtěženo více jak 2 300 m3 bláta a nánosů, což představuje 230 plně naložených tater. V listopadu 2017 jsme se pustili do přestavby vybraných expozic. Chtěli jsme zvířatům dopřát daleko větší prostor a současně rozšířit kolekci chovaných druhů. Kromě toho některé technické části expozic již pomalu dosluhovaly a bylo nutno je vyměnit. Proměnou tak prošly  expozice pro kotuly veverovité a papoušky v horní části Amazonie a také průchozí voliéra. Tyto expozice jsme nově pojmenovali Guayanas.

UPOZORNĚNÍ:
Vstup do průchozích a interaktivních expozic v areálu ZOO Zlín je na vlastní nebezpečí. 

Lachtani hřivnatí

Rok otevření: 2000

Lachtani expozice svým pojetím připomíná starý přístav u pobřeží moře. Díky prosklené části můžete ploutvonožce pozorovat i ve vodě. Ve venkovním bazénu neustále cirkuluje 160 m3 vody, největší hloubka je 230 cm. V současné době tvoří chovnou skupinu samec Oskar (narozen 2007) a samice Betty (1999), Fany (2004) a Luna (2012).

Lachtani bezesporu patří mezi nejoblíbenější zvířata celé zoo. Po celý rok při pravidelném krmení dvakrát denně předvádějí své jedinečné schopnosti a dovednosti.

Tapíři, mravenečníci, kapybary

Rok otevření: 2002
 
Trojice typických zástupců jihoamerické fauny sdílí rozlehlý výběh pod tropickou halou. Robustního obyvatele Amazonie tapíra jihoamerického a největší hlodavce světa kapybary krásně uvidíte ze stylové dřevěné vyhlídky. Mravenečníky velké můžete pozorovat i v jejich proskleném zázemí. Oživením celé expozice je voliéra pro 

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín