Amerika

Co najdete v této oblasti?

Amerika

Záplava bujné vegetace, rozmanité vodní plochy, rozlehlé travnaté expozice, ohlušující křik papoušků, písklavé „povídání“ drobných opiček a tóny zampoňas (píšťalové flétny) - tak se návštěvníkům představuje oblast Střední a Jižní Ameriky ve zlínské zoo. Během jedné hodiny vás provedeme tropickým lesem, bažinatou Amazonií, travnatými pampami a zavítáte i na mořské pobřeží.

Jaguár americký

Více informací

Jaguar Trek

Rok otevření: 2022

Základem nové expozice jsou dvě prostorné vnitřní ubikace, zimní výběh a rozlehlý venkovní letní výběh zakrytý ocelovou sítí. Celý komplex pro jaguáry se rozkládá na ploše více než 2 000 m2, je tak největším chovným zařízením pro jaguáry v Evropě. Součástí letního výběhu je také jezírko, ve kterém mohou jaguáři plavat a dokonce se i potápět. Zavítejte na komentované krmení, o výjimečné zážitky zde není rozhodně nouze!

Hlavními hvězdami Jaguar Treku jsou především naši jaguáři. Samička Yuna k nám dorazila z německé Zoo Rostock v květnu 2022, černý samec Akabo z francouzské zoo Parrot World v listopadu 2023. Jaguáři však nejsou jediným druhem, na který se můžete těšit. Sousední voliéra se stala domovem hned několika amerických druhů ptactva. Obdivovat můžete ary vojenské a poprvé v historii zoo také kondory andské, národní symbol hned čtyř jihoamerických států – Bolívie, Ekvádoru, Chile a Kolumbie.
 
Společně s komplexem expozic vznikla i v oblasti i nová cesta pro vláček a pro pěší návštěvníky. Ve svahu vede v serpentýnách, zmizelo tak prudké stoupání do kopce. Styl pojetí Jaguar Trek navazuje na expozice Guayanas v dolní části Amazonie. 

Tropická hala

Rok otevření: 2006
 
V království středoamerického deštného pralesa žije více než 20 druhů zvířat, roste 170 druhů rostlin. Většina zvířat se pohybuje volně, v pestré vegetaci uvidíte chvostany bělolící, tamaríny bělovousé, lenochody dvouprsté, ze zástupců ptáků slunatce nádherné, vlhovce zelené, žlutohřbeté, rudohřbeté a červenohlavé, kotingy tříbarvé, volavčíky člunozobé. V teráriu najdete dracény krokodýlovité. Ve velkých akvarijních nádržích se zabydlely želvy, piraně a sladkovodní ryby. V teráriích v severní části haly žije několik druhů žabek pralesniček.

Na podzim roku 2012 se hala stala domovem pro vzácné vydry obrovské, které chováme jako první a jediná zoo v rámci Unie českých a slovenských zoo. Od roku 2019 chováme pár vyder, samce Daggeta a samici Moru, první mláďata se narodila na konci října 2020. Celou vydří rodinku můžete obdivovat ve venkovním bazénu nebo uvnitř tropické haly.  
 
Rostliny vytváří skutečnou džungli. Naprostá většina pochází přímo ze Střední Ameriky. Doplňují je umělé stromy, které slouží jako podpora skleněného pláště haly. V některých z nich je nainstalována vzduchotechnika. Celý prostor haly si díky visuté lávce můžete prohlédnout i z téměř ptačí perspektivy. 
 
UPOZORNĚNÍ:
Vstup do průchozích a interaktivních expozic v areálu Zoo Zlín je na vlastní nebezpečí. 

Vydra obrovská

V květnu 2021 jsme vám představili první mláďata vyder obrovských v Unii českých a slovenských zoo.

Více informací

Guayanas

Rok otevření: 2018

Tímto názvem jsme nově pojmenovali několik expozic v jihoamerické oblast, které v roce 2017 prošly výrazným „liftingem“. Platí to pro průchozí voliéru papoušků. Zvětšili jsme ji zhruba o jednu třetinu, v současné době se jedná o největší ptačí voliéru v českých zoo. Z bezprostřední blízkosti uvidíte ary arakangy, ary rudobřiché, amazoňany pomoučené, ary vojenské, hoka pospolité, čáje obojkové, husičky vdovky nebo rybáky inka. Podstatně jsme rozšířili i prostor pro kotuly veverovité. mají k dispozci dvě expozice.

Ve spodní části v těsné blízkosti jezírka objevíte letní výběh kapybar a expozici mravenečníků čtyřprstých. Poblíž je také ubikace chápanů vlnatých. V Evropě je uvidíte pouze ve dvou zoo. Kromě vnitřní ubikace mají k dispozici také ostrůvek uprostřed jezírka s bujnou vegetací, který je ideálním místem k tréninku jejich lezeckého umění.

Kotul veverovitý

Věděli jste, že kotulové byli úplně prvními primáty, kteří se dostali do kosmu?

Více informací

Tapíři, mravenečníci a tamaríni

Rok otevření: 2002, úpravy v roce 2020
 
Typické zástupce jihoamerické fauny najdete těsně pod tropickou halou. Robustního obyvatele deštných pralesů tapíra jihoamerického krásně uvidíte ze stylové dřevěné vyhlídky. Oživením celé expozice jsou voliéry pro vzácné čáje bělolící a tamaríny pestré. Mravenečníky velké můžete pozorovat v jejich vnitřní ubikaci a také v prostorném travnatém výběhu.

Lachtani hřivnatí

Rok otevření: 2000

Svým pojetím expozice připomíná starý přístav u pobřeží moře s rybárnou. Můžete je pozorovat na souši i ve vodě. V bazénu tráví naprostou část dne, bez přestání vydrží plavat i několik hodin. Nelze se proto divit, že v bazénu neustále cirkuluje 160 m3 vody a největší hloubka je 230 cm. V současné době tvoří chovnou skupinu samec Oskar (narozen 2007) a samice Betty (1999). Po celý rok při pravidelném krmení dvakrát denně předvádějí své jedinečné schopnosti a dovednosti.

OBLAST AUSTRÁLIE Prozkoumejte jihovýchod
OKOLÍ ZÁMKU Prozkoumejte okolí zámku

ZÁŽITEK

Zoo Zlín je otevřena každý den v roce!

K dispozici vstupenky v pokladně, on-line vstupenky, přenosné kuponové permanentky a roční karty Family.