OBLAST

Adax

Adax

Addax nasomaculatus

Ze všech antilop je adax nejlépe přizpůsoben k životu v pouštních podmínkách. Široká a plochá kopyta mu usnadňují pohyb v písku a zásluhou fyziologických adaptací vydrží dlouho bez vody. Žijí v malých 5 až 15 členných stádech vedených dospělým samcem. Stádo nemá pevné teritorium, neustále se přesunuje a hledá potravu. Podobně jako u jiných přímorožců se i u adaxe většina mláďat rodí v určitém stejném období. Po březosti dlouhé 257 – 264 dní rodí samice jedno mládě, které dospívá nejdříve ve dvou letech svého života. Mládě váží po narození přibližně 6 kg.

Zajímavosti:
-
výborné hospodaření adaxů s tekutinami je dávno známé, saharští kočovníci z bachoru těchto antilop získávali na poušti tak potřebnou vodu
- byl kultovním zvířetem starého Egypta a považován zde za svaté.

Ochrana druhu:
V současné době přežívá ve volné přírodě asi jen 200 kusů této antilopy. Z tohoto důvodu je zařazen do Evropského záchovného programu (EEP). V zajetí se však rozmnožuje bez větších problémů.  

Potrava pouštní rostliny, byliny, akácie
Výskyt pouště a polopouště
Váha/míry hmotnost 60-135 kg
délka těla 1,2-1,8 m

Jaké další zvířata
najdete u nás v zoo?

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.