Můžete se těšit

Ubikace pro gibony stříbrné v expozici Hala-Bala

V červnu 2024 jsme se pustili do rozsáhlé opravy ubikace gibonů v expozici Hala-Bala. Celý prostor tak nyní už patří jen gibonům. Předpokládané finanční náklady dosáhnou 12 mil. Kč. Opravu jsme dokončili v závěru roku, teď jsou na pořadu dokončovací práce, úprava a dekorace okolí a také samozřejmě výsadby. Otevření opravené ubikace gibonů pro návštěvníky chystáme v dubnu 2025.

Pro gibony jsme připravili komfortní rozlehlou vnitřní vytápěnou ubikaci s výškou 4,5 m. Giboni už nový prostor obývají a jak říkají chovatelé, naprosto si jej užívají. Velká okna zajišťují pro ubikaci dostatek slunečního světla, navíc také umožní návštěvníkům obdivovat gibony i uvnitř ubikace, třeba právě v chladnějších období roku. To doposud nebylo možné. Z ubikace budou giboni prostřednictvím systémů lan a žebříků vycházet na stávající ostrov, který je součástí přírodního jezírka v Hala-Bala.  

  

Fotodokumentace výstavby

Prosinec 2024

 

Listopad 2024

 

 

Říjen 2024

 

 

Září 2024

 

  

Srpen 2024

 

 

Červenec 2024

 

 

Červen 2024, zahájení

 

Nusantara

V blízkosti japonské zahrady Mu-Shin postupně vznikne nový komplex expozic pojmenovaný Nusantara. Představí kontinentální a ostrovní faunu jihovýchodní Asie, domov zde najdou tapíři čabrakoví, zoborožci, kaloni, asijští plazi a dikobrazi. Předpokládané finanční náklady dosáhnou 50 milionů Kč. Pokud půjde vše podle předpokladů, slavnostní otevření plánujeme v roce 2027.

Tapíři čabrakoví původně obývali vnitřní ubikaci v expozici Hala-Bala společně s gibony stříbrnými. Tento prostor však již byl po chovatelské stránce poněkud zastaralý, rozhodli jsme jej proto celý proměnit. Opravená ubikace je nově určena jen pro gibony stříbrné, tapíři čabrakoví našli dočasné útočiště v bývalém pavilonu slonů afrických. V Nusantaře budou mít k dispozici nové vnitřní ubikace, které umožní návštěvníkům obdivovat tento největší druh tapírů i v zimním období. Zachováme také propojení se stávajícími venkovními výběhy tapírů v expozici Hala-Bala. Patří ke špičkovým zařízením svého druhu v evropských zoo, a to prostorově i esteticky, tapíři se v nich cítí výborně. A také samozřejmě budou moci i nadále využívat jejich oblíbené jezero. 

Pojmenování Nusantara má historické kořeny. Pochází ze 13 století ze staré jávštiny. Tvoří jej dvě slova, nusa (ostrov) a antara (mezi nebo uprostřed). Společný význam pak znamenal „ostrovy mezi dvěma kontinenty“, kdy za kontinenty byly brány Indie a Čína. Současná indonéská vláda jej nyní vybrala jako jméno pro nově budované hlavní město, které vzniká na ostrově Borneo.