Novinka

Tygří samec Boatsman

Tygří samec Boatsman

Ve venkovním výběhu můžete poprvé uvidět našeho nového samce tygra ussurijského. Jmenuje se Boatsman a je mu sedm let.

Téměř rok a půl jsme společně s koordinátorem chovu tygrů ussurijských hledali nového vhodného partnera pro čtrnáctiletou tygřici Tanju. Na základě úspěšných jednání tak v prosinci 2018 do Zlína z estonské Zoo Tallinn přicestoval sedmiletý samec Boatsman. První týdny strávil v chovatelském zázemí, kde si postupně zvykal na nový domov a pozvolna seznamoval se samicí Tanjou. Seznamování tygrů má svá pravidla, bohužel se však někdy může stát, že samec na samici zaútočí, vážně ji poraní nebo dokonce usmrtí. V případě nového zlínského chovného páru spojování proběhlo bez jakýchkoliv komplikací. Nyní poprvé můžete obě dvě zvířata uvidět v rozlehlém venkovním výběhu.

První kontakt samce se samicí proběhl nejdříve v ubikacích v chovatelském zázemí. Zvířata spolu od samého počátku komunikovala, samotné spojení probíhalo pod dohledem chovatelů. „Chovatelům se skutečně podařilo vybrat naprosto optimální čas pro setkání, vše probíhalo skvěle. Dokonce jsme již zaznamenali páření,“ hodnotí průběh spojení ředitel zoo Roman Horský. Oceňuje také vstřícnost talinské zoo, která souhlasila s deponací samce ve Zlíně. „Někdy může být náročné dohodnout s danou zoo, kde proběhne spojení zvířat. Případná mláďata samozřejmě znamenají velký zájem návštěvníků. Kolegové z Talinu však byli nesmírně vstřícní. Navíc se jim podařilo získat finanční prostředky pro úpravu jejich expozice pro tygry. Dva roky, po které bude Boatsman žít ve zlínské zoo, tak využijí pro přestavbu celé expozice,“ doplnil Roman Horský.

Pro zlínské chovatele znamená nový pár tygrů ussurijských velký chovatelský příslib. „Vzhledem k původu obou zvířat patří náš pár mezi jeden z geneticky nejlepších v celé Evropě. Prarodiče samice a samce totiž pocházejí z volné přírody, pro evropský chov by tak jejich případná mláďata znamenala velkou „posilu“. Pokud by šlo vše podle předpokladů, mláďata by se mohla narodit koncem května, v létě bychom je tak mohli představit již návštěvníkům. Ale nepředbíhejme, zatím jsme maximálně spokojení, že jsme tygry úspěšně spojili,“ dodává ředitel Horský.

Tygři ussurijští se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 1968. V 80. létech se podařilo odchovat 8 mláďat, novodobá historie chovu se však začala psát až s příchodem samice Tanji z ruské Zoo Čeljabinsk. Předchozím partnerem Tanji byl od roku 2012 do roku 2017 samec Joseph z německé Zoo Eberswalde. Jejich první 2 mláďata se narodila v září 2012, další tři pak na podzim roku 2015. V rámci zachování nepříbuznosti v evropských chovech a po dohodě s koordinátorem chovu tygrů samec Joseph zamířil v květnu 2017 do jihokorejské Zoo Soul k posílení chovu tygrů ussurijských v asijské oblasti.

12.02. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Hledáme papouška!

Chceme všechny poprosit o pomoc! Hledáme papouška aru hyacintového.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Návštěva velvyslankyně Malajsie

Na konci května Zoo Zlín hostila vzácnou návštěvu. Ředitel Roman Horský zde přivítal velvyslankyni Malajsie v České republice Její Excelenci paní Suzilah Binti Moho Sidek.

Objevte nové věci

Mláďata klokanů už mají jméno

Šest mláďat klokanů rudokrkých v pondělí 3. června pokřtili ministr životního prostředí Petr Hladík a hosté 64. Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež.

Objevte nové věci

6 mláďat kapybar

Rodinná skupina kapybar, největších hlodavců na světě, se na začátku dubna rozrostla hned o šest mláďat. Jedná se o nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo. Přijeďte se podívat!

Objevte nové věci