Novinka

Úspěšný odchov hyeny skvrnité

Úspěšný odchov hyeny skvrnité

Historicky první mládě hyeny skvrnité v ZOO Zlín je od včerejška k vidění ve venkovním výběhu! Štěně se narodilo 16. března a poté co absolvovalo nezbytná očkování, začalo chodit do expozice spolu se samicí Jilly.

Historicky první mládě hyeny skvrnité (Crocuta crocuta) v ZOO Zlín je od středy 4.6.2014 k vidění v expozičním výběhu v Etiopii II. Toto hyení štěňátko se v naší zahradě narodilo sice již 16.3.2014, ale až teď je k vidění ve venkovním výběhu. Proč jsme vlastně tak dlouho čekali? Těch odpovědí je více, ale začneme postupně.

Pyšnou a hrdou matkou hyeny je samice, které tady říkáme Jilly (nar. 16.4.2005 v ZOO Beauval, Francie). Do Zlína přicestovala teprve vloni touto dobou a nějaký čas potřebovala na řádnou aklimatizaci. Hyeny jsou totiž překvapivě opatrná zvířata, která si jen ztěžka zvykají na nové věci, ale třeba i na pravidelné zavírání do zázemí. Otcem mláděte je pak ani ne čtyřletý sameček Zoltán (nar. 23.7.2010 v ZOO Szeged, Maďarsko). Rodinný život hyen je poněkud specifický a v chovech v zoologických zahradách se nezřídka objevují problémy. Především takové, že samice jsou nadřazeny samcům a dávají jim to dost často zřetelně najevo. Často až tak moc, že musí být samci od samic drženi stranou, aby byli před nimi v bezpečí. V našem případě společné soužití Jilly a Zoltána bylo z obvyklých hyeních hledisek doslova idylické. Pochopitelně Jilly nezřídka brala krmení Zoltánovi (proto je samice znatelně větší a silnější, což je ale u tohoto druhu obvyklé), takže jisté úpravy a improvizaci vyžaduje i náš chov hyen. Dokonce jsme ještě v průběhu loňského roku pozorovali opakovaně u hyen páření, což nás nabíjelo nemalou dávkou optimismu. Jilly údajně ještě ve svém životě nebyla matkou, Zoltán s ohledem na svůj věk také neměl možnost páření s dospělou samicí, tedy jestli je schopný reprodukce. Teď už víme, že ano.

Jilly 16. března 2014 porodila v zázemí do boudy jedno zdravé a vitální mládě, o které se od samého začátku bezvadně stará. Její mateřské instinkty jsou tak silné, že si svého potomka střeží doslova jako oko v hlavě. A protože v této době je společný chov hyen v jednom venkovním výběhu nejriskantnější, odhodlali jsme se k němu právě v těchto dnech. Nicméně tato naše snaha je odměňována neopakovatelným zážitkem, a to když člověk stojí u výběhu hyen skvrnitých a pozoruje starostlivou mámu s dovádějícím mládětem, jak si užívají naše letní počasí a především pak pobyt venku. Zoltán se k nim nesmí moc přiblížit, protože by byl okamžitě zahnán pyšnou mámou. Tak to zkrátka u hyen chodí, nemá smysl chtít od našich hyen jiné chování. Vlastně takhle je to v pořádku a tak to má u těchto hyen vypadat.

Ještě poslední zmínka ohledně malého hyeního štěněte. Neznáme jeho pohlaví, a to i přesto, že jsme ho dvakrát drželi v ruce (mimochodem, je to velký bojovník a žádný strašpytel). U hyen totiž samčí a samičí pohlavní orgány vypadají k nerozeznání podobně. Tohle je pro většinu z nás asi hodně zajímavá poznámka, ale ono je tomu skutečně tak! Protože je ale dobré pohlaví mláděte znát, při poslední manipulaci s ním jsme mu odebrali vzorek srsti, který putoval do speciální genetické laboratoře v Nizozemí. Tady by nám z jeho pomocí mohli určit pohlaví naší mladé hyenky, na kterou jsme tady (včetně její matky) všichni náležitě hrdi.

Mládě si můžete prohlédnout také na videu:

5.06. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Mimořádný a úspěšný rok 2021

Rok 2021 byl pro Zoo Zlín rokem mimořádným a výjimečným. Přinesl sice ekonomické problémy, na druhé straně však obrovskou podporu návštěvníků a narození prvního afrického slůněte v České republice.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Mládě chvostana bělolícího

Rodina chvostanů bělolících se rozrostla o dalšího člena. V tropické hale při troše štěstí uvidíte samičku Oliv s dvouměsíčním mládětem, které vozí na svých zádech.

Objevte nové věci

Šťastný nový rok 2022

Všem našim návštěvníkům děkujeme za přízeň a přejeme šťastný nový rok 2022!

Objevte nové věci

Prosincový ZooZoom

V prosincovém ZooZoomu vás pozveme na světelnou vánoční výzdobu areálu a také přinášíme informace o dění v zoo za uplynulé4 měsíce.

Objevte nové věci