Open Nav

Pralesnička barvířská
(Dendrobates tinctorius)

Úvod Zvířata Zvířata dle abecedy Pralesnička barvířská

 • Domovina

  Guyana, Brazílie, Francouzská Guyana

 • Biotop

  tropické deštné lesy

 • Potrava

  hmyz a další bezobratlí

 • Velikost

  délka těla 3-4 cm, hmotnost 11 g

Patří mezi větší pralesničky rodu Dendrobates a vyskytuje se především v lesích Guyanské vysočiny. Podobně jako další pralesničky se vyznačuje výrazným zbarvením, které je u tohoto druhu velmi variabilní. Nejčastěji jde o různé kombinace černého těla a žlutých, bílých až světle modrých pruhů. Výrazné zbarvení má upozornit na její jedovatost a ochránit ji tak před případnými predátory. Svůj jed používá pouze k sebeobraně, a přestože se jedná o slabší jed než u jiných rodů, je dostatečně toxická, aby odradila většinu zvířat.

Pohlaví se dá rozpoznat podle velikosti a tvaru přísavkových disků na prstech. Samice je mají menší a kruhovitého tvaru, zatímco u samců jsou ve tvaru srdce. Ve většině případů jsou samci menší a štíhlejší a mají více zakřivená záda. Tyto pralesničky se vyznačují zvláštní péčí o potomstvo. Samičky kladou vajíčka do vlhkého listí a teprve po vylíhnutí přenáší pulce na svých zádech do vody.

Zajímavosti:

- Svoje druhé jméno získala díky tomu, že je místními domorodci využívána k barvení papouščího peří. Domorodci mladým zeleným papouškům vytrhávají peří a holá místa potírají jedem této pralesničky. Nově narostené peří pak získá žlutou nebo červenou barvu a je považováno za velmi cenné.

 

zůstAňtE s nÁmi v kOntAktu

JaK do zoO?

Výběrová řízení Poskytnuté dotace Povinné informace

Zřizovatel zoo je statutární město Zlín