Videa ze zoo

Zoo Zlín jde za Vámi

Mládě pelikána skvrnozobého

Prvním mládětem roku 2021 je malý pelikán skrvnozobý. Vylíhnul se v chovatelském zázemí 2. ledna a díky zdravému apetitu roste doslova jako z vody. Chovatelé o něj starostlivě pečují a krmí je každé 3 hodiny. Doporučujeme shlédnout celé video, v závěru na Vás čeká zvukové překvapení :)

Krmení tučňáků

Nedávno jsme vám ukázali, jak chovatelé v rámci enrichmentu zpestřují lachtanům jejich život v zoo. Obdobná "zábava" při krmení probíhá také u tučňáků Humboldtových. A protože k nám pořád ještě nemůžete, zveme vás k tučňákům prostřednictvím našeho videa.

Jak putují dárky ke zvířatům

V období adventu často dostáváme podporu v podobě potravinových darů. V posledních letech pravidelně nosíte našim zvířatům dárky pod stromeček a my jsme za to velmi rádi. Věříme, že byste se rádi dozvěděli, kdo váš dárek dostane a jak vlastně probíhá celá cesta od dárku pod stromečkem až k misce nějakého zvířete. Máme pro Vás video, ve kterém Vám ukážeme náš zásobovací systém přímo v praxi :)

215 kg dárků z MŠ Kunovice

Tento týden jsme získali pořádnou kupu dárků pro zvířata. Velké poděkování patří Mateřské škole Kunovice, která uspořádala potravinovou sbírku určenou přímo pro naše zvířata. Společnými silami se jim podařilo nashromáždit celkem 215 kilogramů dobrot, které nám společně dovezli. Od dětí jsme převzali také krásné obrázky a dokonce pro nás děti zazpívaly i speciální tematickou písničku! Moc děkujeme paní ředitelce za skvělý nápad, pedagogickému sboru mateřské školy za zorganizování celé akce, dětem a jejich rodičům za jejich velkou podporu!

Lachtani a enrichment

Nedávno jsme Vám ukázali, jak chovatelé v rámci enrichmentu zpestřují dželadám a tapírům jejich život v zoo. U lachtanů obdobná zábava probíhá hned dvakrát denně v rámci krmení. Stimuluje jejich fyzickou i mentální aktivitu, pomáhá také posilovat vzájemnou komunikaci mezi lachtany a chovateli. A protože k nám stále ještě nemůžete, rozhodli jsme se další díl našeho seriálu věnovat právě oblíbeným lachtanům.

Dýňový speciál - 6. díl papoušci, zoborožci a nestoři kea

Přinášíme poslední video z našeho dýňového speciálu. Dýně si náramně užili i zástupci ptačí říše, konkrétně letošní mláďata papoušků šedohlavých, pár zoborožců havraních Jasmína a Tomášek a rodinka nestorů kea. Všichni dostali do dýní něco dobrého :)

Dýňový speciál - 5. díl Tygři

Tři halloweenské dýně, které chovatelé navíc pořádně naplnili kousky masa, udělaly třem tygřím sourozencům velikánskou radost. Samba, Uma a Nanu, jak dvě samičky a jednoho samečka vloni pojmenovali kmotři Hana Doulová a Miroslav Krobot, se jich doslova nemohli nabažit.

Dýňový speciál - 4. díl Hyeny a dželady

Halloweenské dýně jsme nabídli také hyenám a dželadám. V obou případech ošetřovatelé do dýní vložili neodolatelné pamlsky. A jak vše dopadlo? Mrkněte na další pokračování našeho dýňového speciálu :)

Dýňový speciál - 3. díl Surikaty

Vydlabané dýně dnes udělaly obrovskou radost surikatám. Do každé dýně totiž chovatelé vložili velmi lákavou pochoutku v podobě obzvlášť "vypasených" červů. Pro početnou tlupu surikat tak nastaly skutečné hody :)

Dýňový speciál - 2. díl Sloni

Náš dýňový speciál pokračuje, tentokrát jsme radost udělali slonicím Kali, Zole a Ulu. Po dýních se doslova jen zaprášilo, a to jsme jim dopřáli opravdu vydatnou porci. Největší oříškem bylo vydolovat dýni z obřího otáčecího sudu, Kali si s tím nakonec přece jen poradila.

Dýňový speciál - 1. díl Lvi

I když jsme letos nemohli společně oslavit svátek Halloween, jednu tradici z této oslavy jsme dodrželi. Desítky dýní, které nám sponzorsky věnovala agentura Živý Zlín, tento týden dělají zvířatům neskutečnou radost. V rámci našeho Dýňového speciálu Vás zveme na první video z výběhu lvů.

Dželady a tapíři - jak je "bavíme"

Pokud jste během září zavítali do zlínské zoo, určitě jste si ve výběhu dželad všimli nepřehlédnutelné lanové konstrukce. Její instalace měla jediný cíl - nabídnout dželadám zpestření prostředí, zábavu pro volný čas a také stimulovat jejich fyzickou i mentální aktivitu. Tohle vše je základem tzv. enrichmentu, v rámci kterého chovatelé pro zvířata připravují různé podněty a rozptýlení. Pro celkovou pohodu zvířat je enrichment opravdu důležitý. Potvrdí to na konci videa i Joya, samice tapíra jihoamerického.

Pupkáči z Jižní Ameriky

Náš seriál Zoo Zlín jde za Vámi je bohužel opět víc než aktuální. Od 9. října je zlínská zoo opět uzavřena :( Moc nám tu chybíte. Poprvé v historii zoo jsme zrušili oblíbené večerní lampionové prohlídky, neproběhne ani vyhledávaný Halloween. Nevíme, kdy k nám opět budete moci zavítat, proto teď budeme častěji "chodit" my za vámi. Prvním videem zabrousíme k chápanům vlnatým, které uvidíte pouze v pěti evropských zoo. V Jižní Americe chápany vlnaté nazývají barrigudo, což znamená „pupkáč“. A je pravda, že naši samci Bolso a Naro bříško opravdu mají :)

Poselství pro příští generace

V úterý 15. září jsme do nejvyšší části zámecké věže vložili dvě časové schránky s poselstvím pro příští generace. Uložení časové schránky se uskutečnilo u příležitosti generální opravy střechy zámku Lešná, která probíhá poprvé po 127 letech od dokončení zámku v roce 1893.

Procházka v Karibuni

21. srpna jsme Vám poprvé nabídli ochutnávku Karibuni v podobě nového výběhu pro slony. Tříhektarový travnatý výběh si slonice opravdu užívají. Každý den vždy od 13.00 do 17.00 je ve výběhu můžete obdivovat i vy, naši návštěvníci. Přijďte se podívat, je to skutečně mimořádný zážitek :)

První ochutnávka Karibuni

A je to tady! V pátek 21. srpna vás všechny pozveme na první ochutnávku našeho Karibuni. Poprvé budete mít šanci na vlastní oči uvidět slonice Kali, Zola a Ulu v takřka nekonečném výběhu, jak se zde krmí v přístřešku zbudovaném díky vaší finanční pomoci nebo jak si užívají sprchování u jezírka. A tady je naše pozvánka! 

Novinky u slonů

Když jsme teď stříhali a připravovali pro Vás novinky od slonů, vůbec nás nenapadlo, jak moc se vše u našich slonic změní. Každý den však může přinést splnění nějakého chovatelského snu, nyní to platí pro nejmladší slonici Ulu. Minulý týden by nikdo v zoo neřekl, že na konci tohoto týdne Ulu poprvé projde koridorem do nového výběhu! Mrkněte, co všechno tomu předcházelo. Už teď pro Vás chystáme video, ve kterém již uvidíte všechny tři slonice v novém výběhu v Karibuni. Máte se na co těšit, 21. srpna Vám poprvé umožníme přístup k tomuto výběhu a nabídneme první ochutnávku Karibuni!

Aligátor Vincent se stěhuje do letní expozice

Aligátor Vincent si společně se čtyřmi samicemi užívá prostorné letní nádrže před zámkem Lešná. Každý den pětici aligátorů obdivují stovky lidí, je to vlastně vůbec poprvé, kdy uvidíte všechny naše aligátory. Přesun Vincenta, který váží 140 kg, z chovatelského zázemí do letní expozice naši chovatelé zvládli na jedničku :) Mrkněte na další video ze seriálu Zoo Zlín jde za Vámi!

Jak se stěhují aligátoři

Od začátku července si aligátoři američtí opět užívají letní nádrž před zámkem Lešná. Nejprve jsme zde přesunuli trojici samic, tento týden se k nim přidala i čtvrtá samice a samec Vincent. Poprvé tak máte jedinečnou šanci vidět naši aligátoří skupinu v plné sestavě. Protože stěhování aligátorů není jen tak, rozhodli jsme se o tuto zajímavou podívanou s Vámi podělit :)

Zážitek u žiraf

Nenechejte si ujít náš zbrusu nový zážitek se žirafami. U výběhu afrických kopytníků jsme vybudovali novou vyhlídku, která nabídne nejen jedinečný výhled na celý výběh, ale také nezapomenutelný zážitek v podobě krmení žiraf. Žirafy společně se svými chovateli poctivě trénovaly, takže nyní můžete vždy v 11.00, 13.00 a 15.00 hod. tyto africké velikány nakrmit i Vy :)

Vzácní gauři indičtí

Moc rádi Vám představujeme vzácné gaury indické, nejmohutnější tury na světě. Naši gauři jsou ještě velmi mladá zvířata, mají od roku a půl do dvou let. Ještě tak chvilku potrvá, než dosáhnou hmotnosti kolem 1 000 kg a hlavu jim budou zdobit přes metr dlouhé rohy.

Mimořádný odchov dvojzoborožce indického

V tomto videu Vás vezmeme do chovatelského zázemí a představíme naprosto unikátní odchov v pořadí již druhého mláděte dvojzoborožce indického. Tyto majestátní ptáky chová v Evropě 19 zoo. Od roku 2018 je však zlínská zoo jedinou evropskou zahradou, které se daří odchovávat mláďata.

Slonice Ulu trénuje průchod do nového výběhu 

Máme tady druhé video od slonů, ve kterém Vám opět ukážeme, jak naše slonice trénují průchod koridorem, který spojuje původní a nový výběh. Tentokrát bude v hlavní roli naše nejmladší slonice Ulu. Ví se rady v každé situaci :) 

Slonice Kali trénuje průchod do nového výběhu

Máme pro Vás další video od našich slonů. Již jsme Vám nabídli záběry z první vycházky slonice Zoly do nového tříhektarového výběhu. Teď to vezmeme pěkně "od podlahy" a postupně Vám ukážeme, jak se s přesunem do nového výběhu vypořádávají všechny tři slonice. A začneme u nejstarší a dominantní Kali. V jejím případě trénuji dokonce dva sloni :)

Slonice Zola poprvé v novém výběhu

Moc rádi Vám přinášíme naprosto unikátní záběry - první "výlet" slonice Zoly do nového výběhu! Plní se nám další sen, tříhektarový výběh pro slony, který je součástí našeho projektu Karibuni, ožívá! Slonice Ulu a Kali budou ještě nějaký ten čas potřebovat, než zvládnou projít připraveným koridorem do nového výběhu. Každá z našich slonic je totiž jiná, každá tuto "výzvu" bere jinak. A prozradíme vám ještě jedno sladké tajemství - slonice Kali je březí!! Pokud půjde vše podle předpokladu, slůně by se mělo narodit během prázdnin 2021.

Zoo Zlín je opět otevřena

Od pondělí 27.4. je Zoo Zlín opět otevřená! Máme velkou radost, že k nám zase můžete, protože v květnu je u nás opravdu krásně :) Nabízíme Vám malou ochutnávku rozkvetlého areálu, moc se na Vás těšíme! 
Neznamená to však, že náš seriál Zoo Zlín jde za Vámi končí. I nadále Vám budeme přinášet naše videozprávy ze života zlínské zoo. 

Zoo Zlín byla uzavřená 6 týdnů. A protože jste k nám nemohli, rozběhli jsme seriál krátkých videí z každodenního života v zoo. Mohli jste tak být s námi v kontaktu, nepřišli jste o novinky a různé události. Navíc jsme Vás vzali na místa a situace, kam se jako návštěvníci nedostanete. 

Japonská zahrada Mu-Shin září

Jaro už u nás kraluje naplno. Když k nám teď nemůžete, jdeme my za Vámi a vezmeme Vás do rozkvetlé japonské zahrady Mu-Shin. Říct, že je teď nádherná, zdaleka nevystihuje její současný půvab. Navíc pro Vás už chystáme i video z "kvetoucího" areálu.

Proměna pavilonu žiraf

I když je Zoo Zlín stále uzavřená, pořád se u nás něco děje :) pustili jsme se do řady oprav a úprav, jedna z největších se odehrála uvnitř pavilonu žiraf. Pojďte se s námi podívat, co nového jsme pro vás připravili.

Malý mravenečník Nick

Nick, sameček mravenečníka velkého, nám dělá velkou radost. Krásně prospívá a roste opravdu jako z vody. Za tři a půl měsíce života přibral více než 5 kg, samice Miffi tak teď vozí sedmikilového drobka. Vyšplhat se na matčina záda dá docela zabrat, Nick je ale šikula :)

Snídaně v tropické hale Yucatan

V prvním videu z našeho nového seriálu zavítáme tak trochu do zázemí zoo. Úplně poprvé Vám ukážeme, jak snídají obyvatelé tropické haly Yucatan. Mrkneme na jídelníček Mory a Daggeta, páru vyder obrovských, představíme Vám dobroty pro leguána Igora a také jednoho opozdilce, který prošvihl ranní nástup :) V příštím snídaňovém videu pro Vás chystáme chvostany a ptačí obyvatele haly.

PRVNÍ ZIMNÍ VIDEO ZOO ZLÍN

Zoo Zlín i v zimě! Náš první oficiální zimní spot je tady. Chceme Vám ukázat, že do zlínské zoo můžete přijít každý den, že i v chladnějším období je plná života a rozhodně stojí za návštěvu. Stejně jako v letním spotu jsme opět vsadili na originální „veršovaný“ komentář.

Tak hezkou podívanou, těšíme se na Vás!

 

NOVÝ SPOT ZOO ZLÍN

Nový letní spot Zoo Zlín je tady! Hlavními hrdiny jsou samozřejmě chovaná zvířata, vsadili jsme však na zcela netradiční pojetí. Zvířecí celebrity, ale i areál zoo a nabídku pro návštěvníky Vám kromě filmových záběrů představí i velmi originální komentář. Doufáme, že se nové video bude líbit a že třeba díky jeho shlédnutí zavítáte na návštěvu. A když nám dáte vědět, co na náš nový spot říkáte, budeme jen rádi.

Hezkou podívanou, těšíme se na Vás!

Novinky Zoo Zlín #17

V listopadových novinkách představíme novou samičku vydry obrovské jménem Mora. Ukážeme největší chovnou kolekci nesytů afrických v zoologických zahradách, zastavíme se i u malých tygříků a pozveme na adventní dílny. Hezkou podívanou!

Novinky Zoo Zlín #16

V říjnových novinkách ukážeme nového samečka pandy červené jménem Red, představíme i dvouměsíční mládě kasuára přílbového. Poprvé také uvidíte náš cenný chovatelský přírůstek - čtveřici gaurů, nejmohutnějších turů na světě. Získali jsme je z indické Zoo Mysore a znamenají velký mezinárodní úspěch. Před jejich odjezdem ze zoo proběhl náboženský obřad rozloučení, který byl požehnáním na dlouhou cestu. Tak hezkou podívanou!

Novinky Zoo Zlín#15

V zářijových novinkách zavítáme na křest tří mláďat tygra ussurijského, představíme odchov světového významu u jeřábů laločnatých a nabídneme také pozvánku na nadcházející pohádkové prohlídky zámku Lešná a setkání s netopýry.

 

Trénink tamarínů pestrých

A máme tu poslední díl naší trilogie Trénink zvířat. Mohlo by se zdát, že zvážit malého tamarína pestrého je naprosto jednoduchá věc. Jenže zkuste přesvědčit tamaríny, aby šli dobrovolně na váhu :) Naši chovatelé to však s pomocí uznávaného trenéra Františka Šusty perfektně zvládli.

 

Tygříci už jsou venku

Tři malí tygříci, dvě samičky a jeden sameček, kteří se narodili na začátku června, už opustili zázemí expozice a dovádí v prostorném výběhu. Nenechte si je ujít! Navíc v sobotu 7. září vás zveme na křtiny tygříků. Kmotrem se stane oblíbený český herec a režisér Miroslav Krobot.

 

Trénink u hyen

Před nedávnem jsme vám představili úspěchy našich chovatelů při ošetření vyrážky u samice lachtana hřivnatého. Tentokrát vás vezmeme k hyenám a ukážeme, co chovatelé podle rad profesionálního trenéra Františka Šusty dokázali. 

 

Novinky Zoo Zlín#14

V srpnových novinkách vám představíme odchované supy, které jsme předali k vypuštění do volné přírody v Bulharsku. Zjistíte, kolik váží tygří mláďata a pozveme vás na speciální dětskou prohlídku zámku Lešná, kterou jsme pojmenovali Zámecká šifra. 

 

Trénink u lachtanů

Práce chovatele v zoologické zahradě se většinou týká běžné péče o zvířata, často se však řeší i různé situace spojené třeba s veterinární kontrolou a ošetřením nebo příchodem z venkovního výběhu do vnitřní ubikace. I když zkušení chovatelé tyto situace většinou zvládnou, někdy je potřeba zapracovat na vzájemné komunikaci mezi chovatelem a zvířetem. Při komunikaci se zvířaty nám už rok pomáhá František Šusta, mezinárodně uznávaný trenér zvířat. Chovatelé díky jeho radám dokázali za ten rok opravdu výjimečné věci. A my vám je postupně představíme. Začneme u lachtanů.

Novinky Zoo Zlín#13

V červencových novinkách Vám ukážeme novou letní expozici aligátorů, mrkneme se i na vážení a zdravotní kontrolu našich malých tygříků. A Lenka Krobotová, kmotra mláděte gibona stříbrného, Vám prozradí, jaké jméno vybrala pro svého kmotřence.

 

Novinky Zoo Zlín#12

Tentokrát Vám představíme nejcennější mláďata tygrů v evropských chovech, návštěvu estonské velvyslankyně a také křtiny samečka hyeny skvrnité. Navíc u rejnoků siba ománská se radujeme ne z jednoho, ale už ze čtyř mláďat!

Novinky Zoo Zlín#11

V dalších videonovinkách Vám tentokrát ukážeme antilopu bongo horského, kterého chováme poprvé v historii zoo. Mrkneme, jak roste mládě medvěda pyskatého a představíme prvního sponzora našich stromů.

Novinky Zoo Zlín#10

V dubnových novinkách Vám představíme mimořádné chovatelské úspěchy - historicky první mláďata medvěda pyskatého a gibona stříbrného. Pozveme Vás také na novou prohlídkovou trasu v zámku Lešná.

 

Novinky Zoo Zlín#9

Náš seriál videonovinek pokračuje i v roce 2019. Představíme Vám tři supy, které jsme předali k vypuštění do volné přírody v Bulharsku, zhodnotíme desetiletou spolupráci s bulharskými kolegy, a také ukážeme novou generaci u klokanů a tučňáků.

 

Novinky Zoo Zlín#8

Poslední videonovinky roku 2018 Vám představí mimořádnou radostnou událost u koting tříbarvých a také Vás pozveme na vánoční návštěvu zlínské zoo. Na Štědrý den máme pro všechny děti do 15 let vánoční dárek - vstupné za 1 Kč!

Novinky Zoo Zlín#7

V listopadových novinkách Vám představíme mláďata dželad a plameňáků růžových, pozveme na oblíbené Adventní dílny a také přiblížíme skvělou návštěvnost zámku Lešná.

Snímek k 70. výročí Zoo Zlín

ZOO Zlín slaví letos 70 let od otevření pro veřejnost. Za tu dobu ušla pořádný kus cesty. Z regionálního zooparku se postupně proměnila na moderní úspěšnou zahradu s návštěvností přes 600 000 osob. K výročí ZOO Zlín vznikl také krátký filmový sestřih, který představuje proměny a nejvýznamnější milníky rozvoje zoo. Film se promítal během oslav na zámeckém nádvoří, teď si jej můžete užít i Vy.

Hezkou podívanou!

Novinky Zoo Zlín#6

S příchodem podzimu Vám videonovinky nabídneme vždy jednou měsíčně. V těch šestých Vám představíme třeba malého Bolta a také početnou rodinu prasat savanových.

 

Novinky Zoo Zlín#5

Nenechte si ujít již páté videonovinky! Čeká na vás setkání s Gerym, samečkem kivi hnědého, a s novými obyvateli zlínské zoo. A také vás vezmeme do zákulisí, konkrétně na zdravotní prohlídku rejnoků. Tak hezkou podívanou!!

Novinky Zoo Zlín#4

Ve čtvrtých videonovinkách Vám představíme dvě zřejmě nejvzácnější letošní mláďata. Zavedeme Vás na africké sochařské sympozium a také prozradíme, jak našim zvířatům, ale i návštěvníkům, zpříjemňujeme tropické dny.  

Novinky Zoo Zlín#3

Ve třetích videonovinkách Vás pozveme na návštěvu největší voliéry v České republice, kterou jsme otevřeli na začátku července. Mrkneme do chovatelského zázemí za aligátory a seznámíme Vás s naším oslíkem Willemem. A nakonec se zastavíme u rejnoků.

 

Novinky Zoo Zlín#2

V druhém díle se můžete těšit na prohlídku proměněných expozic Guaynas a představení dvou naprosto mimořádných odchovů mláďat. Pozveme Vás také do zámku Lešná a do našeho zooshopu.

 

Novinky Zoo Zlín#1

Máme pro Vás první díl našich videonovinek! Každých 14 dní Vám nabídneme souhrn toho nejzajímavějšího, co se u nás událo.

V prvním díle Vám představíme chov supů a naši spolupráci s pražskou zoo, originální projekt 4NATURE, novou posilu lachtaní skupiny, nejvzácnější čápy a také možnost získání levnějších on-line vstupenek do zlínské zoo.