OBLAST

Čáp černý

Čáp černý

Ciconia nigra

Čáp černý je o něco menší než běžnější čáp bílý. Kromě bílého břicha je tělo celé leskle černé. Je to tažný pták, který přezimuje v tropech. Tažné cesty se liší hlavně podle hnízdní lokality. Západní část populace táhne do Afriky na jih od Sahary a do východní Indie, zatímco populace z východu zimují v Číně. Odlétají většinou v září, vrací se do poloviny dubna. Pár si staví hnízdo na vysokých stromech. Hnízdo používají opakovaně a pokaždé kus přistaví. Na vejcích sedí 1 měsíc oba dva rodiče, další dva měsíce společně pečují o vylíhlá mláďata.

Zajímavosti:
- V současné době hnízdí v ČR 200-300 párů. Několik čápů z Křivoklátska, označených miniaturními vysílačkami, bylo hlavními aktéry akce „Africká odysea“, při které odborníci sledovali jejich pouť na zimoviště ve střední Africe.  

Ochrana druhu:
V 19. století čáp černý z Evropy takřka vymizel. Po roce 1930 se jeho početnost začala naštěstí opět zvyšovat. Stále však patří podle vyhlášky 395/1992 Sb. do kategorie silně ohrožených druhů. Je také předmětem ochrany CITES.

Potrava rybky, žáby, plazi, větší hmyz
Výskyt lesy v blízkosti vodních toků
Váha/míry Hmotnost 2,4-3,2 kg
Délka 95-100 cm

Jaké další zvířata
najdete u nás v zoo?

ZÁŽITEK

ZOO OPĚT OTEVŘENA

Areál Zoo Zlín je již otevřen na 100 % své kapacity. Pro návštěvu zoo nepotřebujete očkování, žádné testy nebo potvrzení o bezinfekčnosti.