Novinka

První prohlídka Guayanas

První prohlídka Guayanas

Amazonie opět otevřena! Poprvé si tak můžete prohlédnout Guayanas.

Amazonská oblast ve zlínské zoo je opět otevřena. Poprvé si můžete prohlédnout Guayanas. Takto jsme pojmenovali několik zdejších expozic, které od podzimu 2017 procházejí výrazným „liftingem“. Ve zcela proměněných expozicích se postupně představí nejen původní obyvatelé amazonské oblasti, např. opičky kotulové, čáje, čápi jihoameričtí a papoušci ara, ale také nové druhy. Lidé se mohou těšit na mravenečníky čtyřprsté nebo na skutečný chovatelský poklad – tamaríny pestré. Ty zlínská zoo chová jako jediná v České republice.

Proměna Amazonie odstartovala na podzim 2017, kdy začala revitalizace vodních ploch nejen v Amazonii, ale i v nedalekém dětském koutku. „Během čištění rybníků bylo odtěženo více jak 2 300m3 bláta a nánosů, což představuje 230 plně naložených tater. I když tato logisticky a finančně velmi náročná akce na první pohled možná přímo nesouvisí se zvířaty, pro nás má velký význam. Znamená zajištění čisté vody ve všech rybnících pro plánované zlepšení celého prostoru,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský. V listopadu 2017 se zoo pustila do přestavby expozic. „Rozhodli jsme se dopřát zvířatům daleko větší prostor a současně rozšířit kolekci chovaných druhů. Kromě toho některé technické části expozic již pomalu dosluhovaly a bylo nutno je vyměnit. To platí např. pro voliéru papoušků. Původní dřevěné sloupy jsme nahradili kovovými, navíc jsme ji o třetinu zvětšili,“ doplnil ředitel Horský.

I když přetrvávající chladnější počasí výstavbě a dokončovacím pracím příliš nepřeje, celou oblast jsme již zpřístupnili. „Často jsme odpovídali na dotazy, jak budou proměněné expozice vypadat, co zde vlastně stavíme. Proto jsme se rozhodli Amazonii během Velikonoc poprvé od loňského podzimu otevřít a představit upravené expozice pro kotuly veverovité a mravenečníky čtyřprsté. Na dokončení voliéry, terénní úpravy a výsadbu palem, bambusů a kapradin budeme ještě nějaký ten týden potřebovat,“ upřesnil ředitel Horský. V rámci provedených úprav zoo nabídne větší komfort i pro návštěvníky v podobě rozšířených chodníků, zastřešených vyhlídek nebo delší průchozí stezky ve voliéře papoušků.

Dokončením Guayanas však proměna Amazonie neskončí. „Osobně považuji tuto část zoo za jednu z nejkrásnějších, za oblast s velkým potenciálem. S Amazonií máme do budoucna velké plány,“ s tajuplným úsměvem prozradil ředitel Horský. Již letos zoo zahájí přípravu nové expozice, která vznikne na místě stávajícího výběhu pro lamy vikuně. Bude patřit největší jihoamerické šelmě a ponese jméno Jaguar Trek. Jaguáři se tak do Zlína vrátí po více jak 25 letech. „V minulosti byli k vidění téměř v každé zahradě, nyní v evropských chovech ubývají. Připravíme pro ně nadstandartní expozici o rozloze téměř 3 000 m2, využijeme členitost stávajícího terénu i rozmístěných kamenů,“ líčí budoucnost ředitel Roman Horský. Pokud půjde vše podle předpokladů, zoo plánuje otevřít novou expozici pro jaguáry před začátkem hlavní sezóny roku 2020.

26.03. Sdílet článek

Mohlo by vás zajímat

čtěte TAKÉ

Den Země

Neděle 21. dubna bude ve zlínské zoologické zahradě věnována oslavám mezinárodního Dne Země.

Objevte nové věci

Mohlo by vás zajímat

Za starý spotřebič volná dětská vstupenka

V rámci oslav Dne Země v neděli 21.4. proběhne i oblíbené akce Za starý spotřebič volná dětská vstupenka do zoo.

Objevte nové věci

Během Velikonoc k nám zavítalo 35 000 návštěvníků!

Děkujeme za Vaši fantastickou přízeň! Od čtvrtku 28. března do pondělí 1.4. si návštěvu zlínské zoo nenechalo ujít 35 190 návštěvníků.

Objevte nové věci

Máme tři mláďata vyder obrovských!

Tři mláďata vyder obrovských, která se narodila letos na konci ledna, už uvidíte v tropické hale Yucatan. Přijďte se podívat!

Objevte nové věci